ثبت دیدگاه

آیا شما امانت دار بودید؟

حجت الاسلام سراجی

حضرت زهرا فدای راه ولایت شد؛

آیا شما امانت دار بودید؟

۰۷ / بهمن / ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان اولین شب مراسم فاطمیه را مصادف با ششم بهمن ماه ۱۳۹۸ با سخنرانی حجت الاسلام سراجی و مداحی حاج محمد یزدخواستی برگزار کرد.

حجت الاسلام سراجی در ابتدای سخنرانی متذکر شد: آنچه که امروز به نام تشیع از آن یاد می شود از عظمت حضرت زهرا سلام الله علیهاست، در حالی که بعد از وفات حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه همه یا اکثر کسانی که بودند به جهت دیگر رفتند اما گاهی یک معصوم که پاره تن پیامبر است، خودش را فدا می کند تا این مسیر باقی بماند.

سخنران ویژه برنامه فاطمیه عاشوراییان عزاداران را به خواندن خطبه فدکیه توصیه کرد و گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها در گوشه هایی از خطبه فدکیه روشن کردند که چرا پیگیری و صحبت می کنند، چرا تلاش می کنند و گاهی شبهه ایجاد می شود که ایراد این خطبه به خاطر خلافت و حکومت بوده است در صورتی که بعدها حضرت علی علیه السلام به خلافت رسیدند. شروع خطبه فدکیه با ناله حضرت زهرا بود که در ادامه مهاجرین و انصار به گریه افتادند چون حضرت فاطمه دو شباهت به پیامبر داشتند، راه رفتن و صحبت کردن ایشان شبیه به رسول خدا بود.

وی خاطرنشان کرد: چند نکته در خطبه فدکیه است، حضرت فاطمه خطاب به مردمی که در مسجد مدینه بودند یادآور شدند که شما مردمی در اوج جاهلیت و خرافات بودید و خداوند خاتم پیامبران را بین شما مبعوث کرد. او ۲۳ سال خون دل خورد و شما را هدایت کرد و امانتی را به شما سپرد، آیا خودتان را اندازه این امانت می دانستید؟ چون پیامبر بین شما مبعوث شد و اسلام در میان شما گسترش یافت در بین همه مردم، پرچم و علم هایی هستید، اما آیا شما امانت دار بودید؟ نبودید.

 سراجی در ادامه بیان کرد: دختر پیامبر خطاب به مردم گفتند اگر دعوا بر سر شتر خلافت است برای شما باشد ولی شما رشته اتصال وحی را از مردم بریدید، قرآن و عترت اهل بیت از هم جدا می شدند، از این به بعد بشریت به بیراهه خواهد رفت تا زمانی که فرزندم آید و زمین را پر از عدل و داد کند. در واقع خرابی که اینها به بار آوردند، مسیر بشریت را منحرف کرد. با اینکه حضرت علی حکومت کردند نتوانستند انحرافات را برطرف کنند چون بیشتر اوقات درگیر جنگ بودند.

او در پایان مشخص نبودن مقبره تنها دختر پیامبر را سندی بر مظلومیت شیعیان و اثبات انحرافات بعد از پیامبر دانست و گفت: جملات گویای خطبه فدکیه نشان از این است که عمدی در این انحرافات بوده است و حضرت زهرا بعد از پیامبر مسیری را روشن گذاشتند تا شیعیان بدانند مسیر درست کدام است و ما حق نداریم با رفتارمان به مذهب ضربه بزنیم و نگذاریم دشمنان به مذهب ضربه بزنند.

قرائت حدیث کسا و پخش نماهنگ هایی همچون حرکت میدانی عاشوراییان در بزرگداشت شهید سردار سلیمانی از دیگر آیتم های این مراسم بودند.

گفتنی ست دو شب دیگر این ویژه برنامه ساعت ۲۰، خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، پرچم بهشت برگزار خواهد شد.

+ دیـــدگاه