ثبت دیدگاه

اتلاف وقت ممنوع!

photo_2019-04-13_20-04-56

در گپ و گفتی با رسول محمدقلی؛

اتلاف وقت ممنوع!

۲۴ / فروردین / ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان از سال ۹۷ در ویژه برنامه اجتماع سالانه خانواده خود، آیتمی را با دعوت از مراکز موفق در عرصه های فرهنگی کلید زد که سال گذشته حسن مرادی از موسسه بلاغ مبین دعوت شد، این آیتم با هدف تقدیر از مجموعه های فرهنگی، آشنایی اعضای مجموعه با مراکز دیگر و فعالیت های فرهنگی در عرصه کشوری، الگوگیری و ارتباط بین عاشوراییان و این مراکز اجرا می گردد.

صبح روز عاشوراییان ۲۳ فروردین ماه ۹۸ میزبان مسئول کانون دانش پژوهان نخبه رسول محمدقلی بود که موفق به دریافت نشان ویژه عاشوراییان شد، رسول محمدقلی متولد سال ۵۷ در منطقه ۱۷ تهران و لیسانس مهندسی برق از دانشگاه تهران است، وی دارای مدال المپیاد ریاضی کشوری و مخترع اولین گلخانه خورشیدی کشور هست که به تولید صنعتی هم ورود پیدا کرده است.  محمدقلی مؤسس مجموعه‌های کانون و در حال حاضر مسئول بنیاد امام حسن مجتبی علیه السلام هستند که کانون دانش‌پژوهان نخبه با ۵ شعبه، تنها یک شاخه از فعالیت‌های بنیاد است.

محمدقلی در ابتدای گفت و گو با سجاد امیری ضمن ابراز خوشحالی از آشنایی با مجموعه فرهنگی عاشوراییان و اشاره به اینکه کمتر مجموعه ای در کشور به این صورت خلاقانه درعرصه فرهنگی و تربیتی فعالیت می کند گفت: کانون دانش پژوهان نخبه از سال ۷۳ در منطقه جنوبی تهران و محله های ضعیف مالی شروع به کار کرده و از کلاس ششم ابتدایی ورودی می پذیرد. اعضا بچه های پرتلاش و متسعد مدارس خودشان هستند که استعدادشان را به ظهور می رسانیم.

شعار محوری و باور ما این است که اگر میخواهیم کشور، انقلاب اسلامی و نظام شیعه به قله های موفقیت برسد  هرکس بنا بر استعداد خود و با تلاش باید به اوج برسد، درواقع شما گنج هایی هستید که باید استعدادتان را به اوج برسید، ما بچه های با استعداد را پیدا می کنیم و کمک می کنیم تا از لحاظ علمی به اوج برسند، این بچه ها کسانی هستند که از وقتشان بسیار استفاده می کنند و به اولویت ها توجه می کنند، سعی مان بر این است که نه ما وقتمان را تلف کنیم و نه بچه ها.

مسئول کانون دانش پژوهان نخبه با اشاره به اینکه تا به حال ۷۴ مدال کشوری و جهانی اعضای این کانون کسب نموده اند و در رشته های مهندسی، پزشکی و در دانشگاه های معتبری همچون امیرکبیر و صنعتی شریف هستند در حال تدریس و یا تحصیل هستند متذکر شد: گفتن اینکه کسی که میخواهد درس بخواند، فعالیت فرهنگی رو کنار بگذارد اشتباه است. ما در کانون هم کار علمی و هم کار فرهنگی، هیئت، اردو، بحث های معرفتی و اعتقادی داریم. چطور اینها را کنار هم می گذاریم؟ هیچ کدام از بچه ها فرصتی برای اتلاف وقت ندارد، تلاش می کنن تا کارهای غیرفوری را کنار بگذارند. در هفته چهار روز از ساعت ۳ بعدازظهر الی ۸ شب در کانون هستند و در کنار هم زندگی می کنند.

در همه عرصه ها رشد کنید

وی در پاسخ به سوال امیری که خروجی کانون چه افرادی هستند بیان کرد: اکثر اعضا کار جدی علمی می کنند، در بسیج فعال هستند، استاد دانشگاه های مختلف شدند، بالاترین سن در کانون ما متولدین ۶۵ هستند که دکتری گرفتند و تعداد خوبی از دوران دانشجویی براساس استعداد گروه شدند و فعالیت جدی می کنند مثلا گروه مهندسی نظامی، کشاورزی، هنری رسانه ای، مدیریتی و طلبگی. درواقع شبکه شدند و در حال حار کارهای بزرگ انجام می دهند، تاسیس شرکت های دانش بنیان و ایجاد اشتغال از دیگر خروجی های کانون است.

محمدقلی مراحلی که فرد در کانون طی می کند را این چنین توصیف کرد: از ابتدا بچه ها به گروه های ۱۵ نفره تقسیم می شوند، سرگروه دارند و یک استاد که در همه عرصه ها کار می کنند و به یکدیگر هم خدمات می دهند مثلا بچه های پایه دهم به بچه های ششم درس می دهند و… هرچه سن بالاتر می رود به فراخور انجمن های دانشجویی، ازدواج، دفتر کارآفرینی تشکیل می دهند، ما یک مجموعه علمی و کانون نخبه پرور با تابلو علمی هستیم ولی اصل کار تربیتی است.

این نخبه فرهنگی در پایان گپ و گفت خاطرنشان کرد: سه بار خدمت حضرت آقا رسیدیم، ۱۴ مدال مسابقات المپیاد در سال ۸۲ را تقدیمشان کردیم، انتظار ایشان به جد از بچه ها این بود که در همه ابعاد رشد کنند. برای توسعه ما به ۴۰ مجموعه یاد دادیم که چطور مثل کانون ما کار کنند و الان ۱۱۰ مجموعه در مناطق محروم و مستضعف مشغول جذب هستند و کارهای مهارتی و علمی انجام می دهند. در پی حادثه سیل تنها یکی از زیر مجموعه ها ۸۰۰۰ پرس غذا برای سیل زدگان تهیه می کند، همچنین گروه جهادی ما در مناطق حضور دارند و مبالغی برای کمک جمع آوری شده است.

+ دیـــدگاه