ثبت دیدگاه

احیای اشعار قدیمی در گروه سرود عاشوراییان

shab6 moh98 (8)

گروه سرود بی دغدغه ترین بخش مجموعه؛

احیای اشعار قدیمی در گروه سرود عاشوراییان

۱۸ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۶:۱۷ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان توانسته است با نگاهی کارشناسی و مبتنی بر علم دینی و با استفاده از ظرفیت چهره های توانمند و همچنین ابزارهای هنری همانند سرودهای عاشورایی، تصویرگری های هنرمندانه و به روز جهت تعظیم شعائر دینی برنامه هایی را برگزار نماید.

گروه سرود مجموعه فرهنگی عاشوراییان به سرپرستی هادی پور شفیعی از سال ۹۴ تا کنون طی ۴ سال فعالیت مستمر خود توانست آلبوم «شیشه عطر» را در فروردین ماه ۱۳۹۸ رونمایی کند.آلبوم شیشه عطر شامل ۱۲ تراک منتخب از اجراهای گروه سرود عاشوراییان طی دهه محرم است که امسال در غرفه محصولات عاشوراییان جهت عرضه به علاقمندان موجود می باشد.

گفتنی ست روضه عاشوراییان امسال نسبت به سال های گذشته ویژه تر به اجرای سرود پرداخت؛ از این جهت که (نمایش های عاشورایی اجرا نشد) نوع فرم، نورپردازی و چینش صحنه مستقل از نمایش انجام می شد. باتوجه به حساسیت مخاطبان در نوع اجرا از شب حضرت علی اصغر علیه السلام تغییری در فرم اجرا ایجاد شد و تک خوان بین جمعیت قرار گرفت که بازخورد خوبی در بین مخاطبان داشت.

هادی پورشفیعی مسئول گروه سرود عاشوراییان در گفت و گو با خبرنگار عانا گفت: زمانی که پیشنهاد تشکیل گروه سرود در مجموعه داده شد دوست نداشتم به سمت گروه های سرود دانش آموزی که فرم ثابتی در اجرا، چینش و تعداد دارند برویم. این ریسک را کردیم و تغییری در نوع چینش و اجرا انجام دادیم که خوشبختانه موفق بودیم. آماده سازی و تمرینات گروه سرود عاشوراییان برای دهه محرم از دو ماه قبل آغاز شده و اعضای گروه شعرها را حفظ هستند و آمادگی لازم را در این زمینه کسب کردند؛ به طوری که  شب دوم درغرفه دانش آموزی حاضر شدند و به اجرای زنده قطعه ای در حضور حجت الاسلام شهاب مرادی پرداختند که بازخورد خوبی داشت.

پورشفیعی افزود: به جهت اینکه قطعات هنوز تازگی خود را دارند و خیلی شنیده نشده اند امسال قطعه جدیدی به اجراها اضافه نشد. برای مثال امسال اجرای قطعه علی اصغر نسبت به سال گذشته جدای از استرسی که به خاطر حضور نوزادان در فضای تاریک سالن و اجرا برای شخص بنده به همراه بود، حال و هوای دیگری داشت و بسیار اثرگذار بود.

تولید قطعه دو زبانه در اربعین

خواننده سرودهای عاشوراییان از تولید قطعه ای دوزبانه در اربعین خبر داد و درباره حضور دانش آموزان در این بخش گفت: با توجه به دانش آموز محور بودن فعالیت های عاشوراییان، در گروه سرود نیز هر شب ۳۵ دانش آموز همکاری دارند. عاشوراییان از سال ۹۴ فعالیتش را در زمینه سرود با گروه مولا آغاز کرد و عاشوراییان توانسته طی ۵ سال با گروه دیگری خارج از مجموعه تعامل داشته باشد،  کسانی که عاشوراییان را از خودشان می دانند.

پورشفیعی بیان کرد: در بحث هزینه ها مجموعه ورود پیدا کرد و برای آماده سازی شعرها و ملودی ها خودمان پیش قدم و فعال هستیم. به گفته مدیران و مسئولان اجرایی مجموعه، گروه سرود بی دغدغه ترین بخش مجموعه می باشد؛ به دلیل اینکه اعضای آن تعامل، همکاری و نظم ویژه ای در فعالیت های خود دارند. تشکیل گروه سرود نیازمند زمینه سازی است. باید چندین سال کار کرد تا به آن گروه سرود ایده آل برسیم و مجموعه این پتانسیل و ظرفیت را جهت نیروسازی در بخش سرود دارد.

هادی پورشفیعی درباره ویژگی برجسته گروه سرود عاشوراییان گفت: تلاش برای احیای اشعار قدیمی یکی از ویژگی های برجسته گروه سرود عاشوراییان است. سعی کردیم اشعاری را در سرودها استفاده کنیم که مربوط به ۵۰ سال قبل است و شاعرانی مثل حبیب الله چایچیان، حاج علی انسانی و… سرودند. برای مثال اجرای قطعه « ای اهل حرم میر و علمدار نیامد» دو دمه در هیئت های قدیم استفاده می شده که ما آن را در دستگاه چهارگاه احیا کردیم و نیز به خاطر علاقه شخصی خودم به موسیقی سنتی سعی کردیم به بهترین شکل آواز سنتی را در تولید قطعات جای دهیم. همچنین سازبندی هم از دیگر ویژگی اثرگذاری گروه سرود عاشوراییان می باشد به نحوی که اگر به جای نی از ویولون استفاده می کردیم آن اثر و سوز را نداشت.

+ دیـــدگاه