ثبت دیدگاه

اخلاص، سر وجودی حضرت زهرا

یکشنبه های بهشتی

حجت‌الاسلام نصر؛

اخلاص، سر وجودی حضرت زهرا

۰۹ / بهمن / ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱ ق.ظ

یکشنبه‌های بهشتی در آستانه ایام فاطمیه در هشتم بهمن ماه با سخنرانی حجت‌الاسلام نصر و مداحی برادر یزدخواستی برگزار شد. ایشان اخلاص را جزء اسراری دانست که خداوند در وجود حضرت زهرا به ودیعه گذاشته است و با فکر کردن به اخلاص می‌توان تا حدی به عظمت حضرت زهرا نزدیک شویم.
حجت‌الاسلام نصر، سخنران بهشت در ابتدای سخنان خود با اشاره به شروع ایام فاطمیه گفت خوب است که در این روزها این تامل و تفکر را داشته باشیم که ائمه اطهار و صدیقه کبری سلام الله علیها چه ظرفیتی از خود نشان دادند که خداوند به آنها عصمت داد.
عدم تفکر راجع به شخصیت معصومین زایل کردن مقام آنان است
وی با اشاره به این فراز از زیارت عاشورا« لعن الله امه دفعتکم عن مقامکم و ازالتکم عن مراتبکم» گفت در این قسمت زیارت عاشورا ذهن ما سریعا متوجه عمربن سعد و سپاهیانش می‌شود اما این فراز معنای دیگری هم دارد و آن این است که هر انسانی که تلاش نکند و شخصیت والا و راز گونه معصومین را نفهمد، آنها را از مقام خود دفع کرده است و لذا همه‌ی ما در معرض این خطر هستیم. هرکسی که عزم تلاش کردن و فکر کردن برای حقیقت نداشته باشد حقیقت را دفع می‌کند و در واقع به حقیقت جفا کرده است. همچنان که در دعای ندبه هم می‌خوانیم که تعداد کمی بوده‌اند که به حقیقت مقام معصومین علیه السلام وفا کردند.
این فعال فرهنگی در ادامه با اشاره به حدیث قدسی‌ای که خداوند در مورد اخلاص می‌فرماید اخلاص یک سری از اسرار من است که به ودیعه می‌گذارد در قلب کسی که بیشتر از همه دوستش دارد؛ گفت در صلواتی که بر حضرت زهرا می‌فرستیم عبارتی است به نام «سر المستودع فیها» و بنابراین از آن حدیث قدسی و از این عبارت در صلوات حضرت زهرا می‌توان این چنین نتیجه گرفت که این سری که خداوند در صدیقه طاهره سلام الله علیها به ودیعه گذاشته است همان اخلاص است که یک سر و راز می‌باشد.
انسان مخلص انسان آزاد از غل و زنجیرهاست
نصر در ادمه گفت ما باید به این مساله فکر کنیم که چرا اخلاص جزء اسرار است و فهمش به سادگی و آسانی بدست نمی‌آید. وی با اشاره به داستان سجده نکردن ابلیس بر حضرت آدم اظهار داشت که در قرآن شیطان به خدا می‌گوید که بر عزت خودت قسم که همه بندگانت را گمراه می‌کنم به جز بندگان مخلص. مخلص در اینجا به معنی خلاص شدن و آزاد شدن است. این کلمه اشاره دارد به این که انسان همواره در موانع و غل و زنجیرهایی گرفتار است و اخلاص به آن حالتی می‌گویند که انسان از این موانع آزاد شود. بنابراین می‌توان گفت مخلصین به موانعی که سر راهشان است، علم پیدا کرده‌اند و لذا شیطان را خلع سلاح کرده‌اند.
وی در پایان گفت یکی از همین موانع جهل است چرا که در روایت داریم مردم دشمن آن چیزهایی هستند که نمی‌دانند. پس بایستی با تفکر کردن جهل را برطرف کرد و به خود بقبولانیم که عاقبت به خیری به راحتی نیست و این پندار غلطی است که دست یافتن به حقایق به آسانی به دست می‌آید، بلکه باید برای آن مبارزه کرد. با فکر کردن به موضوع اخلاص می‌توان به عظمت حضرت زهرا پی برد و ارتباط حقیقی با ایشان گرفت.

+ دیـــدگاه