ثبت دیدگاه

از سنگر اجتماعی تا خیمه مهربانی

وحید ملتجی

وحید ملتجی/محرم 93(53)

از سنگر اجتماعی تا خیمه مهربانی

۰۵ / آبان / ۱۳۹۳ - ۲:۱۸ ق.ظ

 در آخرین جمعه ماه ذی‌الحجه گروه خبر مجموعه، مصاحبه‌ای  در ارتباط با دوره آموزشی سنگر اجتماعی و برنامه‌های محرم انجام دادند. این مصاحبه با وجود مشغله‌های زیاد ایشان، به دلیل نزدیکی به مراسم محرم، صورت گرفت.

دلیل نامگذاری سنگر اجتماعی چه بوده است؟

مجموعه عاشورائیان در حرکت دوم در حوزه جنگ نرم حرکت کرده است عاشورائیان خود را در جبهه فرهنگی می‌بیند و این جبهه در حال نبرد در حوزه جنگ نرم است دلیل نامگذاری به خاطر این است که تداعی شود که این فضا، فضای جنگ نرم است . چون این فضا دیده نمی‌شود، برای همه غفلت ایجاد کرده است و این نام به همه تلنگری زده که عاشورائیان در جبهه جنگ نرم و در حال مبارزه است. اجتماعی بودن هم نشان می‌دهد که همه با هم هستیم و با هم حرکت کرده و با در کنار هم بودن می‌توانیم موفق شویم و به تنهایی امکان ندارد همانند رزمندگان در جنگ. این واژه در فضای آشوب‌زده لازم است. همانطور که در جنگ فیزیکی و فرماندهی به آن  نیاز داریم،  در جنگ روانی هم نیازمند همین هستیم. همه در مسیر مشخص و تعریف شده در کنار هم حرکت می‌کنیم.

از نگاه شما بهترین جلسه سنگر کدام جلسه است؟

همه جلسات آقای زائری خوشایند بود. پیشنهاد اولیه برگزاری این دوره با ایشان بود و از قبل اصلی‌ترین نکات با نظر ایشان طراحی شده یود . از زاویه دید من بقیه جلسات هم خوب بود و نمی‌توانم یکی از آنها را انتخاب کنم. به اعتقاد من یک افسر جنگ نرم باید با الگوهان و دیدگاههای مختلف آشنا شود تنوع آنها هم به همین خاطر بود و جه بسا که بعضی از آنها همدیگر را نقد می‌کردند و این نقطه قوت بود. قرار بود  که حتی از  دیدگاه‌های کاملاً مخالف هم دعوت شود اما به دلیل محدودیتها امکان‌پذیر نشد. هر کدام از آنها سابقه بیست ساله در فعالیت‌های فرهنگی و در جنگ نرم داشتند که لازم است افسر جنگ نرم این‌ها را بداند و بنده از هر کدام  از اآنها  خیلی مطالب یاد گرفتم

انتظار شما از خروجی سنگر چیست؟

از دو بعد می‌توان به آن نگاه کرد. از بعد بیرونی، کسانی شرکت کردند که  یا عضو یک مرکز فرهنگی بودند یا  عضو نبودند اما دغدغه شرکت در مراکز را داشتند، از آنها انتظار می‌رود فعالیت خود را بر اساس آنچه یاد گرفتند پیش ببرند و آنچه یاد گرفته‌اند را در تشکیلات خود اجرا کنند و تلاش کنند تا مباحث فرهنگی به شکل حرفه‌ای‌تر ادامه یابد.

در بعد داخلی به تعداد هم‌سنگری‌ها و اعضای عاشورائیان اضافه کنیم و آتها به لشکر عاشورائیان بپیوندند تا بتوانیم در عملیات بزرگ سال ۹۴ از حضور آنها استفاده کنیم

هدف از برگزاری دوره سنگر ۲ چیست؟

تقریباً اهداف آن نزدیک به اهداف سنگر اجتماعی است با این تفاوت که این دوره در تهران برگزار می‌شود. قرار است که در سال ۹۴ حوزه فعالیت عاشورائیان را گسترش دهیم و بتوانیم در شهرهای دیگر هم فعالیت کنیم چون تهران ام‌القری است نمی‌توانیم به آن توجه نداشته باشیم. حوزه فعالیت فرهنگی تهران بر کل کشور، خیلی تاثیرگذار است. می‌خواهیم خیلی قوی‌تر وارد فعالیت‌های فرهنگی بشویم و ایرادهای خود را کار برون شهری بببینیم و تشکیلات خود را در فعالیت‌های برون شهری تست کنیم .

آیا دوره آموزشی سنگر اجتماعی مجدداً برگزار خواهد شد؟

 قدم بعدی در تهران سپس در اصفهان با عنوان طوفان هشتم در حوزه دانش‌آموزی است طوفان هشتم چیزی شبیه به سنگر اجتماعی با اقتضائات دانش‌آموزی است

پس از آن دو را پیش رو داریم یک راه پیشنهاد این بود که با منتخبان سنگر ادامه دهیم پیشنهاد دیگر این بود که  با افرادی که شرکت نکرده‌اند همین دوره را برگزار کنیم البته تا تکمیل گردان ۵۰۰ مبارز نیاز به برگزاری این دوره هستیم چون خروجی دوره عضو این گردان خواهند شد .

برگزاری دوره مربیگری و توانمندسازی با آقای حجت‌الاسلام  مهدوی ارفع با همین رویکرد است؟

نام این دوره “فتح الفتوح” است به منظور ارائه شیوه‌های  توانمدسازی فعالیت‌های دانش‌آموزی است. از آن‌جایی که حضرت آقا فرمودند: ساختن انسان صالح فتح‌الفتوح است، ما هم به دنبال همین هستیم و بخشی از مربیانی که قرار است آموزش ببینند از خروجی‌های سنگر هستند

در دوره سنگر چقدر به اهداف خودتان رسیده‌اید؟

به نظر من موفق بودیم. اصل در این دوره این بود که بذر فعالیت حرفه‌ای را در دل نیروهای فرهنگی بکاریم و کار اصلی سنگر گفتمان فعالیت‌های فرهنگی به شکل حرفه‌ای در شهربود البته ارزیابی رشد افراد در این دوره‌ها را نداریم.

ملاک انتخاب سخنرانان  درای دوره چه بود؟

تجربه اجرایی در کار فرهنگی که البته اصلی‌ترین ملاک هم همین بود.

به چه دلیل طرح طوفان هشتم، مخصوص دانش‌آموزان دوره هشتم است؟ برای سنین دیگر هم برنامه‌ای در نظر گرفته‌اید؟

این تصمیم‌گیری براساس نظر کارشناسان در نهاد تربیت صورت گرفته است چون در مقاطع پائین‌تر به کودکی نزدیک شده و ما توانایی همراهی با آنها را نداریم و در مقاطع بالاتر با مشکل شکل‌گیری شخصیت مواجه بودیم.

برای مقاطع دیگر در حال حاضر برنامه‌ای نداریم. البته در برنامه محرم همه گروههای سنی دانش‌آموزی و دانشجویی شرکت خواهند کرد.

برنامه عملیانی برای اعضای جدید چیست؟

در محرم در برنامه عاشورائیان تقسیم‌بندی می‌شوند و در بخش‌های مختلف به‌کارگیری می‌شوند و بعد از محرم معنای اعضا جدید نداریم و همه با هم یکی می‌شوند.

برنامه دهه محرم امسال چه تفاوتی با محرم سال قبل دارد؟ آیا برنامه جدیدی دارید؟

مجموعه عاشورائیان نهاد اجتماعی است و از همه فرصت‌ها برای تقویت این بعد استفاده کرده است. محرم فقط عزاداری صرف نیست و معنای بالاتری دارد از این فرصت برای تاثیرگذاری از لحاظ دینی استفاده می‌کنیم علاوه بر اینکه هر کدام به دنبال رشد بیشتر و معنویت هم هستیم. در بعد اجتماعی رنگ و بوی متفاوت نسبت به هیات‌های سنتی داریم. خیمه اباعبدالله فی نفسه کار فرهنگی است و ما به دنبال زیباتر کردن کردن آن هم هستیم چون به دنبال تاثیر بیشتر هستیم . هر ساله با تجربه از سال قبل خیلی از کارهایمان را پیش می‌بریم. به نظر می‌رسد بر اساس شعار امسال فراگیری امسال نسبت به سالهای گذشته بیشتر است و سعی کردیم در هر قسمت این بعد را پررنگ‌تر کنیم، هر شب یک موضوع مهربانی، توزیع غذا، طبخ آن، تقدیر از یک سری از افراد، پیشنهاد دادن یک سری از حرکات که به مهربانی جمع اضافه شود، شناسایی چهره‌های مهربان که هر شب در برنامه دعوت می‌شوند، بعد مهربانی را پررنگ‌تر می‌کنند. پروژه‌های متعدد در این دهه داریم .

دلیل انتخاب موج مهربانی چیست؟

این موضوع با مشورت یک سری از کارشناسان انتخاب شد. در فضای امروز جامعه چیزی که کمبود آن حس شده است مهربانی است و مهربانی ریشه در خیلی از آسیب‌ها و جریانات دارد. اگر مهربانی در خانواده‌ها جاری شود جلوی یک سری از آسیب‌ها را خواهد گرفت. امام حسین به عنوان چهره مهربان همه چیز را فدای اسلام کرد و ایشان در عالی‌ترین درجه خود یکی از مهربانترین امامان ما هستند . و این دهه بهترین فرصت است چون به واسطه گریه بر اباعبدالله قلبها رقیق‌تر شده و باید از این فرصت استفاده کرد. و دلیل نامگذاری موج این است که به دنبال جریانی در شهر هستیم و این موجی است که می‌تواند به هر کجا برود و  از هر جایی عبور کند.  هر شب ۱۰ الی ۱۵ دقیقه راجع به این موضوع صحبت می‌شود، پیشنهاد ظرف غذا و موضوع سخنرانی مهربانی است. موج مهربانی موضوع سراسر کشور است.

به چه دلیل امسال نمایش عاشورائیان اجرا نخواهد شد؟

عاشورائیان نوآوری را برای خود فرض(واجب) می‌داند و نمایشهای عاشورائیان این نکنه را داشت اما به دلیل حجم کارها توان این را نداشتیم و تامین نیروی انسانی آن دشوار است. حوزه کارها بسیار زیاد است و این نمایشها بخش زیادی از تمرکز را می‌خواهد . برنامه‌ای جایگزین برای آن نداریم. عاشورائیان یک نهاد اجتماعی تقریباً الگو است و باید خیلی دقت کنیم و ما اجازه اشتباه کردن را نداریم چون کوچک‌ترین حرکت از آن الگوبرداری می‌شود

برنامه آینده مجموعه به چه شیوه خواهد بود؟

از سال ۹۴ برنامه اصلی مجموعه در محرم نخواهد بود و محور فعالیتها امیرالمومنین (ع) و اصلی‌ترین برنامه غدبر است و محرم مثل دیگر برنامه‌های ویژه می‌شود و تمام اتفاقات ما منجر به غدبر می‌شود. چون حضرت آقا می‌فرمایند زمان ما مشابه با زمان حضرت علی ع است و ما باید مطابق این گفته حرکت کنیم و نهج‌البلاغه باید کتاب اصلی ما باشد . ولایت ما باید ولایت حضرت علی (ع) باشد و این حوزه‌ای است که خالی است و همه هیئت‌ها متوجه محرم هستند نباید همه متوجه به یک حوزه شویم و گردانهای جنگ فرهنگی هر کدام باید در نقطه خاصی کار کنند چون بیشتر جهت‌دهنده هستیم باید به این سمت حرکت کنیم.

ویژه برنامه با من بخوان به چه صورت چاپ می‌شود ؟

این نشریه‌ای که از قبل منتشر می‌شده و هر فصل برای آشنایی با عاشورائیان بوده و امسال در ۳۲ صفحه گردآوری شده و برای فعالان فرهنگی ارسال می‌شود که این ویژه‌نامه گزارشی از فعالیت عاشورائیان است.

معیار شما برای انتخاب  سخنران امسال چه بوده است؟

نگاه ما فرصت است باید از اجتماع مومنین بهترین استفاده را کنیم. عاشورائیان سخنران ثابت ندارد در هر سال انتخاب افراد براساس موضوع است با توجه به موضوع امسال، بهترین شخصیت از روحانیون ایشان هستند که در طول سال به این موضوع پرداخته و از دغدغه‌های ایشان بوده و مخاطب از ایشان حرف‌شنوی داشته است

هر ساله با وجود تبلیغات فروان، با مشکل کم جایی مواجه هستید که این منجر به ناراحتی افراد شده است، آیا  امسال برای این مورد چاره‌ای اندیشیده‌اید؟

عاشورائیان مکان ثابت ندارد و به دلیل این محدودیت توان گسترش مکان را نداریم و نیاز به افراد خیر و توانمند هستیم و ازهمه کسانی که می‌توانند، می‌خواهیم که برای  زمین و ساخت مجموعه  کمک کنند. البته در سالهای قبل اندک پولی برای ساخت جمع شده است  و نیاز به کمکهای بیشتری داریم.

تبلیغ و اطلاع‌رسانی با هم متفاوت است تبلیغ، اطلاع رسانی و نمایشی نیست تبلیغ یک کار فرهنگی است و عاشورائیان یک مبلغ است و عاشورائیان مبلغ مباحث دین است و معارف دین را انتقال می‌دهد. و این تبلیغ از اطلاع‌رسانی جداست و این اشتباهی است که افراد می‌کنند حتی بعضی از این تبلیغات آدرس و مکان ندارد. این موج قرار است به همه برسد چه کسانی که حضور دارند و چه کسانی که حضور ندارند و همه مخاطب موج مهربانی هستند . برای این تبلیغ میکنیم که حرفمان را به بقیه برسانیم و منظورمان این نیست که همه بیایند چون فضای محدود داریم.

تبلیغات در کدام شهرها صورت می‌گیرد؟

شهر اصفهان و تهران

آیا نشریه ۱، ۲، ۳ به فعالیت خود ادامه خواهد داد؟

این نشریه در ابتدای کار مجموعه که مخاطب دانش‌آموزی بود چاپ می‌شد و چون مخاطب دانش‌جو و خانواده آنان شدند  متوقف شد و از سال آینده که مخاطب دانش‌آموز خواهد بود به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

چطور می‌توانیم کار هنری را در عاشورائیان بسط دهیم؟

عاشورائیان اگر هنرمندانه نباشد قطعاً تاثیر ندارد و کل حرکت ما باید هنری باشد. اگر از خطابه یا سخنرانی استفاده کرده باید هنرمندانه باشد. محرم امسال ۱۶ ساله می‌شویم باید در آستانه شانزدهمین  سال کارهایمان هنرمندانه شود. در نهاد اجتماعی ۱۱ محور هنری داریم که به کمک بچه‌ها ادامه می‌دهیم.

به نظر شما دلیل توفیق بزرگ مجموعه چه بوده است؟

عاشورائیان مقبول عموم مردم است به دو دلیل ۱- الطاف اهل‌البیت ۲- فعالیت خیلی از افرادی که الان نیستند و سالها برای مجموعه زحمت کشیده‌اند.

+ دیـــدگاه