ثبت دیدگاه

استقبال مادران از مهدکودک روضه عاشوراییان

شب نهم محرم 97 (55)

ظرفیت تکمیل است؛

استقبال مادران از مهدکودک روضه عاشوراییان

۲۸ / شهریور / ۱۳۹۷ - ۶:۳۰ ب.ظ

مهدکودک عاشوراییان در ویژه برنامه محرم ۱۳۹۷ با همکاری فعالان نهضت جهانی نهج‌البلاغه خوانی به فعالیت خود ادامه داد. محتوای فعالیت‌های این بخش برگرفته از نهج‌البلاغه و مفاهیم دینی شامل نمایش عروسی، قصه‌گویی، نقاشی، بازی و نواهای کودکانه است.

مجموعه فرهنگی عاشوراییان تشکلی فعال در حوزه فرهنگ حیات آفرین اهل بیت علیهم السلام است که نسبت به تربیت و پرورش کودکان نیز بی‌تفاوت نبوده‌؛ در همین راستا و به منظور رفاه حال مادران عزادار و آشنایی فرزندان با مفاهیم دینی و ائمه اطهار سلام الله علیه در سومین سال متوالی اقدام به برپایی مهدکودک تحت عنوان «شکوفه های درخت عاشوراییان» کرد.

ظرفیت این مهدکودک پذیرش بیش از ۱۰۰ نفر از کودکان سه تا هفت سال است که هرشب با استقبال خوب مادران تکمیل می شد، کودکان پس از انجام مراحل پذیرش و دریافت شماره، توسط کادر انتظامات به مکان مهدکودک منتقل می‌شدند و در آن‌جا مشغول بازی‌ و نقاشی‌های مفهومی از عاشورا، نهج‌البلاغه می‌شدند.

سارا حمزه ایل مسئول مهدکودک درباره مدیریت این بخش گفت: ۳۰ نفر از خادمان مجموعه عاشوراییان با همکاری ۱۴نفر از نهضت نهج‌البلاغه خوانی، مربیان مهدکودک بودند که دو هفته قبل از شروع مراسم برای بهتر برگزار شدن برنامه‌ها و آمادگی خادمین جلساتی را تشکیل دادند؛ در دهه محرم نیز مهدکودک از ساعت ۸ شب با کمک این مربیان و ۸ نفر از دانش‌آموزان برپا بود و دانش‌آموزان در کنار مربیان آموزش می‌دیدند و به آن‌ها کمک می‌کردند.

وی برنامه های مهدکودک «شکوفه های درخت عاشوراییان» را در سه بخش نقاشی، بازی و سرگرمی و نمایش عروسکی عنوان کرد و افزود: از جمله برنامه‌های مهدکودک «نمایش عروسکی» بود، عنوان این نمایش‌ها؛ خرگوش مهربون و سوپ هویج، آش خاله پیرزن، لک لک و روباه، همه با هم و… با موضوع مهربانی با مردم، همکاری، مسخره نکردن دیگران، مسئولیت‌پذیری و صبر بود که هر شب توسط کادر نمایش اجرا می‌شد.

بی تفاوت نبودن درآموزش کودکان

همچنین بازی «استخر ماهی» صید ماهی های شماره گذاری شده توسط کودکان بود که هر کدام از این شماره‌ها مربوط به یک تصویر می‌شد و این تصاویر، صفات حضرت علی علی السلام را که شامل مهربانی با کودکان، کمک به یتیمان در نیمه شب، کمک به خانواده، نماز خواندن و تلاوت قرآن و تلاش و کار را نشان می‌دادند اجرا می شد و مربیان متناسب با این صفات داستان‌های مرتبط با آن را بیان می‌کردند. در بازی مار و پله نیز کودکان با کار خوب مثل کمک به دیگران، تمیز کردن محیط پارک، صدقه دادن و احترام به دیگران با پله صعود می‌کردند و با کار بد مثل کثیف بودن اتاق، همسایه آزاری، دعوا کردن و باز گذاشتن شیر آب با سرسره سقوط می‌کردند؛ از این طریق کودکان با مفاهیم خوب و بد آشنا می‌شدند.

حمزه ایل روایت داستان‌های آموزنده را از دیگر برنامه‌های آموزشی مهدکودک «شکوفه‌های درخت عاشوراییان» برشمرد و اظهار داشت: این قصه ها با عنوان های شازده کوچولوی تمیز، ملکه زنبور غرغرو، خرگوش و لاک پشت و… با هدف یادآوری تمیز بودن، امید و صبر، نفی نژادپرستی و داستان‌های مهدویت، واقعه کربلا، نهج‌البلاغه و حضرت علی علیه‌السلام برای بچه ها روایت می شدند. همچنین اختتامیه برنامه‌ها مداحی با نوای مداح نوجوان و پذیرایی از کودکان بود.

گفتنی است دکور مهدکودک یک هفته قبل از شروع مراسم توسط تیم فضاسازی به وسیله تصاویر مفهومی از عاشورا روی پارچه نقاشی شد.

+ دیـــدگاه