ثبت دیدگاه

انسان زبانش را نگه دارد اهل نجات است

photo_2019-04-24_18-09-50

نقش زبان در سرنوشت؛

انسان زبانش را نگه دارد اهل نجات است

۱۳ / اردیبهشت / ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱ ق.ظ

بهشت هیئت هفتگی عاشوراییان هشتم اردیبهشت ماه با سخنرانی حجت الاسلام سراجی و مناجات خوانی شعبانیه حاج محمد یزدخواستی برگزار شد. سخنران در این جلسه خاطرنشان کرد: به ضرورت صحبت کردن یا صحبت نکردن تمرینی برای کنترل زبان است چراکه حساب کتاب زبان در روز قیامت سخت تر از دیگر اعضاست.

حجت الاسلام سراجی در ادامه مباحث جلسات قبل با اشاره به اینکه افتخار از فخرفروشی و کبر است و پسندیده نیست، به شرح شش وجه که مردم دنیا به آن افتخار می کنند پرداخت و گفت: اولین وجه زیبا و صورت نیکوست که خداوند داده است. برخی قیافه می گیرند یا بعضاً به گناه کشیده می شوند و وقتی از آنان سوال می شود که چرا گناه کردی؟ می گویید خدایا تو زیبایی دادی، نیروی جوانی دادی، چه انتظاری داری؟ در آنجا خداوند می فرماید یوسف را بیاورید. وقتی او را می آورند خجالت می کشیم بگوییم ما زیبا بودیم و گناه هم کردیم، یوسف زیبا بود و فرمان خدا را اطاعت کرد.

سخنران بهشت دومین وجه افتخار مردم را فصیح حرف زدن و چرب زبانی دانست و بیان کرد: انسان عاقل این را می داند که زبان اینجا رهاست و هرچه میخواهد می گوید مثل بقیه اعضا. امروز فقط عمل است و کسی حسابرسی نمی کند اما فردا فقط حساب است. اندازه و جِرم این زبان کوچک اما جُرم (خلاف) آن بزرگ است. خداوند زبان را عذابی می کند که هیچ یک از اعضا را آن گونه عذاب نمی کند. وقتی زبان اعتراض می کند می گویند تو یک جمله گفتی و آبروی هفتاد ساله شخصی را بردی. یک کلمه شهادت بیجا دادی حق یک نفر ضایع شد.

وی افزود: دو سوم اهل جهنم را زبان به آتش برده است؛ در کتاب فقیه ایمانی به نام «نقش زبان در سرنوشت انسان» حدود ۳۰۹ گناه برای زبان نوشته شده است. اگر انسان بتواند زبانش را نگه دارد اهل نجات است. خداوند می فرماید: پیغمبر ما به کسانی که به فصاحت و بلاغت خود می نازند بگو امروز کسی از تو نمی پرسد که بتوانی با چرب زبانی آن را جواب بدهی. اولین کاری که می کنیم این است که بر زبان مهر می زنیم و سایر اعضایی که عمری در اختیار تو بودند در آنجا مامور حق هستند. خودشان اعتراف می کنند که چه کردند.

بدترین نوع ورشکستگی چیست؟

به ضرورت صحبت کردن یا صحبت نکردن تمرینی برای کنترل زبان است. حساب کتاب زبان در روز قیامت سخت تر از دیگر اعضاست. بهترین و خالص ترین اعمالی که در این دنیا انجام دادیم، نماز، روزه، کار خیر، کمک و… است که در قیامت از پرونده اعمال ما برمیدارند. چرا؟ چون نتوانستیم زبانمان را کنترل کنیم. پیامبر در بین اصحاب پرسیدند مفلس کیست؟ اصحاب پاسخ هایی دادند مثل به کسی که بدهکاری هایش از دارایی اش بیشتر باشد مفلس می گویند، به آدم ورشکسته مفلس می گویند. پیامبر گفتند: مفلس واقعی کسی است که عمل دارد اما در روز محشر جلوی او را می گیرند و عمل را از او می گیرند که بدترین نوع ورشکستگی ست چون موقع حساب کتاب اعمال است و او نتوانسته جلوی زبانش را بگیرد. از زبان هم کار خیر بر می آید هم شر. می تواند ذکر بگوید، آشتی برقرار کند یا دیگران را به جان هم بیندازد.

حجت الاسلام سراجی سومین افتخار مردم را قوت و قدرت برشمرد که هم شامل زور بازو می شود و هم توانایی های دیگر که هم می توان خوب استفاده کرد و هم می توان در راه گناه. عمربن عبدالعزیز به امام باقر علیه السلام گفت: حدیثی از پیامبر خدا برای من بخوانید، امام باقر علیه السلام این روایت را خواندند: مومن مومن نیست مگر اینکه سه خصلت در او باشد؛ وقتی راضی است یعنی همه چیز او مانند پول، مال، سلامتی، قدرت، جوانی رو به راه است، رضایت، نعمت و فراهم بودن همه چیز او را وارد باطل نکند. هنگامی که عصبانی می شود غضب او را از حق خارج نکند. هنگامی که توانایی و قدرت دارد چیزی که مال او نیست، تصاحب نمی کند. این ها نشانه مومن واقعی است. پس از خواندن روایت عمربن عبدالعزیز کاغذ و قلم خواست و در آن فدک را به امام باقر بازگرداند یعنی زمانی که قدرت دارد چیزی که مال او نیست را تصاحب نمی کند.

وی در پایان متذکر شد: چهارمین افتخار مردم بالیدن به مال و اولاد است حال آنکه هم مال و هم اولاد در قرآن فتنه، امتحان و آزمایش نام گرفته اند و کسی که به اینها می نازد خداوند در جوابش می فرماید: ای رسول خدا کسی که به مال و اولادش افتخار می کند و فریب اینها را می خورد بگو مال و ولد زینت زندگی دنیاست؛ یعنی خیلی باید خوب آنها را به بار بنشانی که ذره ای از آن بعد از مرگ به تو برسد.

+ دیـــدگاه