ثبت دیدگاه

اهل بیت دوستدار شیعیان غیور و با حیا

story

زینب زینت پدرش بود؛

اهل بیت دوستدار شیعیان غیور و با حیا

۲۵ / دی / ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲ ب.ظ

هیئت هفتگی مجموعه فرهنگی عاشوراییان ۲۳ دی ماه ویژه برنامه ولادت حضرت زینب سلام الله علیها را با سخنرانی حجت الاسلام سراجی و مولودی خوانی حاج محمد یزدخواستی برگزار کرد. در این جلسه به ابعاد دیگری از شخصیت زینب کبری پرداخته شد.
بهشت هیئت هفتگی عاشوراییان هر هفته میزبان فعالان فرهنگی، جوانان و علاقه مندان به مباحث دینی فرهنگی با سخنرانی حجت الاسلام سراجی است، در این ویژه برنامه سخنران ابتدا به اهمیت صلوات بر خاندان پیامبر اکرم پرداخت و خاطرنشان کرد: هر زمان که کلمات اهل بیت را می خوانید، سعی کنید رمز و رموز آن را نیز یاد بگیرید. اگر می خواهید دعاهای شما مستجاب شود آن را کادو کنید و ذکر صلوات را آخر و اول دعا بگویید. دعاهای صحیفه سجادیه را زیاد بخوانید و ببینید امام سجاد علیه السلام چند سطر یک بار این ذکر شریف را می گویند، عبارات همه دعاست اما امام عملی می گویند وقتی در حال دعا هستید، این ذکر شریف را بگویید.
وی با اشاره به این روایت که پیامبر اکرم می فرمایند: کسی که بر این زینب گریه کند، مثل این است که بر حسنین گریه کرده است؛ به ویژگی های شخصیتی ایشان پرداخت و گفت: گریه بر مصایب ایشان برابر با گریه بر دو امام است. در زیارت ناحیه امام زمان (عج) می فرمایند: یا جدا به جای اشک بر شما خون گریه می کنم و جایی ذکر کرده اند این گریه بر مصیبت های اسیری عمه ماست. ما به مقام و فضیلت زینب سلام الله علیها کمتر می پردازیم و معمولاً حضرت زینب را اسوه صبر می دانیم اما اگر شرایط در نظر گرفته شود که در کتاب «حماسه حسینی» به آن اشاره شده است می فهمیم ایشان در زمان کربلا چطور خطبه خواندند، آن زمان می بینید که شخصیت زینب کبری چگونه است، زمانی که داغدار ۱۸ نفر از خاندان خود و یاران امام حسین هستند و این مصایب کم نیست که ایشان را اسوه صبر می دانیم اما آن گونه خطبه خواندن و تا شام سفر کردن و وظیفه ۸۴ زن و بچه اسیر داشتن فقط از عهده ایشان ساخته بود.
حجت الاسلام سراجی در ادامه افزود: زینب کبری وقتی وارد کوفه شدند، زنان کوفه ایشان را می شناختند چون سالها در کوفه تفسیر واقعی قرآن که از مفسران وحی گفته شده است می گفتند، وقتی ایشان خطبه را خواندند امام سجاد رو به ایشان گفتند «عالمه غیر معلم» هستید یعنی عالمه هستید که علمش خدایی است و از علم بشری بریده شده است و حضرت زینب این علم را نزد امیرالمومنین که علم کتاب نزد ایشان بود، آموختند.
سخنران بهشت در پایان متذکر شد: تقوا، عظمت و به ثمر رساندن قیام عاشورا فقط از عهده ایشان بر می آمد که عالمه غیر معلمه، شجاع و صبور بودند، زینب در برابر یزید برای حقیر کردن او به وی چنین گفت: یا یزید همه حیله هایت را به کار ببر، به خدا قسم تو نمیتوانی ذکر و یاد ما را از یادها ببری و این لکه و ننگ از تو تا قیامت پاک نخواهد شد. بدانید اهل بیت غیور هستند و دوست دارند شیعیان غیور و با حیا باشند، اگر با اهل بیت سر و سری داریم مردانه باشیم، کلامتان و نگاهتان همراه با حیا باشد.
لازم به ذکر است هیئت هفتگی بهشت یکشنبه هر هفته ساعت ۱۹:۳۰ واقع در خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، روبروی مسجد آقانور، پرچم بهشت برگزار می شود.

+ دیـــدگاه