ثبت دیدگاه

باید لوازم ظهور تمدن اسلامی را ایجاد کنید

بهشت26_11 (4)

گپ و گفت عاشوراییان با حجت الاسلام موسویان/قسمت دوم:

باید لوازم ظهور تمدن اسلامی را ایجاد کنید

۲۵ / فروردین / ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷ ب.ظ

حجت‌الاسلام والمسلمین موسویان؛ سالهاست همراه مجموعه فرهنگی عاشوراییان هستند و مدتی جلسات هیئت هفتگی بهشت با حضور ایشان برگزار شد. در قسمت اول مصاحبه خبرگزاری داخلی مجموعه  با ایشان ویژگی های یک فعال فرهنگی و لازمه های فعالیت فرهنگی مطرح شد که هم اکنون قسمت دوم این گفت و گو را می خوانید و از دیدگاهشان در باب اولویت های کار فرهنگی و عاشوراییان جویا می شوید. 

اولویتهای امروز در کار فرهنگی چیست؟

هر کس به فراخور نگاهش به انقلاب، اولویت هایش متفاوت است و بر اساس آن باید بگوییم هر کس که کاری انجام داده، خوب انجام داده و برای انقلاب اسلامی زحمت کشیده است و مهم این است که ابتدا جایگاه افراد را خوب بشناسیم اما باید یک مسئله اساسی را در اولویت قرار دهیم، اینکه در چه زمانی هستیم اگر فرزند زمان خود باشید باید بفهمید که امروز تمدن غرب می‌رود و تمدن جدیدی به نام شیعی ظهور پیدا می‌کند پس باید لوازم ظهور تمدن را ایجاد کنید پس اصل مسئله ما ایجاد تمدن اسلامی است. همه فعالان فرهنگی باید به تمدن اسلامی فکر کنند تا خداوند متعال ابعاد وجودی که در افراد هست و نمایش پیدا نکرده است شکوفا کند.

در نظر به تمدن اسلامی استعدادها ظهور پیدا کرده است. در تاریخی از کشور ما در قرن ۶ و ۷هجری روح عرفانی عجیب در صحنه آمده است. اولویت اساسی نگاه تمدنی است که برای آن فکر کرده‌اند و هر کس در حیطه خاص خود این کار را انجام داده است، چه بسا بعضی از افراد باید در حیطه جزیی آن مسئله را پیگیری کنند، برخی در فرهنگ، برخی یک مرتبه بالاتر در تفکرات، بعضی هم باید در تغییر عالم انسانها تلاش کنند؛ هرکس در جایگاه خاص خود باید با اولویت ایجاد تمدن اسلامی کارها را انجام دهد، اولویت با نگاه تمدنی است. اگر بخواهیم نگاه تمدنی شکل بگیرد، همانطور که در حدیث عنوان بصری بیان شد، لازمه‌ی آن این است که علم توحیدی را ایجاد کرد. امام صادق (ع) می‌فرمایند اگر می‌خواهید به معرفت و علم دست یابید باید بندگی کنید، مال خود را مال خدا ببینید همه نکته در نحوه نگرش است پس نحوه نگرش باید عوض شود. اگر بناست کار تمدنی انجام دهید باید نگرشها را عوض کنند و برای نگرش جدید باید تلاش کرد و با نگرش حقیقی به عالم هستی نگاه کنید.

اساس فعالیت فرهنگی زن حفظ نظام خانواده است

- به نظر شما تفاوتی میان آقایان و خانم‌ها در فعالیتهای فرهنگی مجموعه وجود دارد؟

قطعاً باید تفاوتهایی قائل شد و اگر تفاوتی وجود نداشته باشد یک ناعدالتی است، چون ناعدالتی است انتظار داشته باشیم با دو شرایط متفاوت کارها شبیه هم انجام شود، چون با دو روحیه متفاوت و دو شرایط متفاوت روبه‌رو هستیم و نباید انتظار یکسانی داشته باشیم، اگر انتظار یکسان داشته باشیم به مسئله زن ظلم کرده ایم.

اگر خداوند جنس زن را لطیف قرار داده، کار فرهنگی او هم لطیف است و لطافت خود را دارد. حضرت علی (ع) می‌فرمایند : زن ریحانه است، زن پهلوان نیست. این مقتضای حقیقی است باید کار فرهنگی به مقتضای زنان متفاوت باشد ولی در اصل حقیقت کمال، در ارتباط و رسیدن به حقایق هیچ تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد.

پس آنچه مسئله را حساس می‌کند این است که اگر خانمها می‌خواهند کار فرهنگی انجام دهند باید بدانند که کار اساسی زن، شوهرداری است، اگر کار فرهنگی به نظام خانواده ضرر برساند، قطعاً این کار در آینده به بحران خانواده و بحران اجتماع ما می‌انجامد و زنان این مسئله را خودشان ظریف و دقیق مدنظر قرار دهند تا بتوانند نظام خانواده را حفظ کنند البته حضور اجتماعی زن لازم و الزامی است و حضور زن، نشاط‌دهنده، امیددهنده و انرژی‌بخش در فضای فرهنگی ما خواهد بود.

نوآوری وجه تمایز عاشوراییان است

-به نظر شما ویژگی که عاشوراییان را از بقیه مراکز فرهنگی متمایز کرده است، چیست؟

یکی از خصوصیات خوب مجموعه این بوده است که سعی کرده افراد و تفکرات مختلف را شناسایی کند و حداقل افق های نظام تمدنی مدنظر کادر اصلی آن باشد و این از خوبی مجموعه است که مدتی بعد به این نتیجه رسیدند که اعضای کادر هم باید معارف را به صورت دقیق کار کنند و این وجه تمایز اصلی آنها از بقیه مراکز است. . تمایز دوم در نحوه کارها، طرحها و نوآوری آنهاست. نکته سوم این است که آنها به خوبی موضوع‌یابی و مسئله‌یابی کرده‌اند هرچند که غفلت شامل همه مجموعه‌ها می‌شود.

نخ تسبیح همه جریان ها را به هم متصل کنید

-از نظر جنابعالی نقاط قوت و ضعف عاشوراییان چیست؟ پیشنهاد جنابعالی برای رفع نقاط ضعف چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلاتی که اکثر مجموعه‌های فرهنگی به آن مبتلا هستند این است که نخ تسبیح یا رشته نظام‌دهنده در تمام تفکرات وجود ندارد، مهره‌های گسسته جواب گوی آینده و نیازهای آینده نیستند. باید بر اساس یک فکر و مدل اساسی انسجام ایجاد کنند. مثلاً نخ تسبیح همه جریان ها را به هم متصل می‌کند، پس مشکل اولیه این است که نخ تسبیح ارتباط‌دهنده کارها با هم مشخص نیست.

مشکل دوم این است که وقتی کار فرهنگی سر و صدادار شد دیگر نمی‌تواند عمیق باشد و بچه‌ها آرام‌آرام سطحی شده و از سخنرانی و مداحی که خیالشان را تحریک کند، خوششان آمده، نه عقل و مسایل عقلی را، برای اینکه از این فضا بیرون آیند باید قصه‌ی منبر را از کلاس جدا کنند. ما یک بحث منبر نیاز داریم و یک کلاس. دوره‌هایی مانند معرفت‌النفس، برهان صدیقین، حرکت جوهری، معارف اهل‌بیت و مباحث مختلف دیگر را باید دقیق و ظریف و کلاس‌وار گوش کنند نه منبروار چون خصوصیات منبر این است که سخنران براساس مخاطبین صحبت کرده و زمانی که جلسه شما عام باشد و مخاطب شما عام، خطیب براساس آن فضا صحبت می‌کند و لذا کار اساسی فرهنگی که مدنظر است، محقق نمی‌شود. گروه‌های مطالعاتی این مسئله را محکم تر کنند تا بتوانند از این مشکل بیرون آیند.

این گپ و گفت ادامه دارد…

می توایند قسمت اول این مصاحبه را اینجا بخوانید.

+ دیـــدگاه