ثبت دیدگاه

با چکمه دشمن از خواب بیدار نشوید!

admin-ajax.php

هدف محبت به اهل‌بیت یاری آن‌هاست؛

با چکمه دشمن از خواب بیدار نشوید!

۰۴ / دی / ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴ ق.ظ

حجت‌الاسلام حقیقت نژاد در هیئت هفتگی بهشت عاشوراییان هم‌زمان با ولادت امام حسن عسکری علیه السلام به ادامه مبحث سطوح عرفان کربلا پرداخت و با اشاره به ویژگی های دوره امامت ایشان گفت: دوره امامت امام حسن عسکری از سخت‌ترین دوران امامت بود و ایشان تنها امامی هستند که حج به‌جا نیاوردند.
سخنران هیئت هفتگی عاشوراییان بیان کرد: امام حسن عسکری می‌فرمایند یکی از علائم شیعه، زیارت اربعین است، چرا؟ به این دلیل که در آن به عالی‌ترین سطح معرفتی کربلا اشاره ‌شده، سطح چهارم عرفان کربلا این است که کل دین در یک وجه و یک کلمه خلاصه می‌شود و آن «محبت» است، همه دین تو و مدار زندگی تو خلاصه در دوست‌داشتنی‌های توست و وقتی از زیارت اربعین صحبت می‌شود صحبت از همین مدار اصلی در دین است.
حجت‌الاسلام حقیقت نژاد با بیان اینکه طواف کعبه پیش از اسلام هم بوده، ادامه داد: تفاوت این طواف با طواف بعد از اسلام چیست؟ این تفاوت در دعای حضرت ابراهیم بعد از ساخت کعبه نمایان است که در قرآن آمده است خطاب به خدادوند می فرماید: پروردگارا قلوب مردم را به سمت فرزندان من بگردان، چرا ابراهیم علیه السلام این دعا را می‌کند؟ به گفته امام باقر علیه السلام این نشان می‌دهد که هدف از طواف کعبه محبت بوده و ما فرزندان ابراهیم علیه السلام هستیم.
این کارشناس مذهبی افزود: در زیارت اربعین از لفظ «تهوی الیهم» استفاده ‌شده که مرتبه بالاتری از مودت است، یعنی دیوانه‌وار اهل‌بیت را دوست داشته باشیم و این سطح چهارم عرفان کربلاست؛ در فرازهای آخر زیارت اربعین می‌خوانیم که نصرت و یاری امام هدف این محبت است، پس هدف محبت اهل‌بیت یاری آن‌هاست و از محبت آن‌ها به مقام نصرت آن‌ها می رسیم، اما چگونه امام زمان (عج) را یاری کنیم؟ در زمان غیبت امام عصر باید دید، نائب ایشان از ما در هر جایگاه و کسوتی که هستیم، چه انتظاری دارد؟ اگر طلبه هستیم، اگر دانش‌آموز هستیم، اگر دانشجو هستیم در هرکدام از این جایگاه‌ها رهبری چه انتظاری از ما دارند، باید این روایت را همواره در ذهن داشته باشیم و بعد وارد میدان شویم: کسی که هنگام نصرت ولی زمانش خواب باشد، با چکمه دشمن از خواب بیدار می‌شود.
پس از سخنرانی، مراسم مدح خوانی شب میلاد امام حسن عسکری توسط مداح اهل بیت محمد طالبی برگزار شد.

+ دیـــدگاه