ثبت دیدگاه

بخیل زنده، سخی مرده

حجت الاسلام سراجی

نیت مؤمن بهتر از عمل او؛

بخیل زنده، سخی مرده

۱۸ / بهمن / ۱۳۹۸ - ۲:۴۵ ب.ظ

هیئت هفتگی عاشوراییان یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸ با موضوع فرازهای از خطبه فدکیه و سخنرانی حجت الاسلام سراجی و مداحی سید ابراهیم حسینی برگزار شد.

حجت الاسلام سراجی در ادامه مباحث ویژه برنامه ایام فاطمیه نکات دیگری از فرازهای خطبه فدکیه حضرت زهرا سلام الله علیها بیان کرد و گفت: حضرت زهرا در فرازی از این خطبه می فرمایند: خداوند ایمان را برای شما قرار داد تا شما را از شرک پاک کند و نماز را برایتان واجب کرد تا شما از کبر دور شوید. چه زمانی متوجه می شوید نمازتان نماز و مقبول است؟ اگر نماز ما را از فحشا و منکر باز داشت، نماز است، اگر هر کاری می کنید، نماز هم می خوانید، یک جای کار می لنگد.

سخنران هیئت هفتگی عاشوراییان نمازی را مقبول دانست که باعث آرامش انسان و بالا رفتن توکل او به خداوند شود و از خطا و اشتباه جلوگیری کند که اگر این آثار را نداشته باشد باید دید ایراد از کجاست. وی با طرح این سؤال که زکات، صدقه و دستگیری از دیگران چطور باعث تزکیه نفس می شود؟ به نکته ای دیگر از فرازهای خطبه فدکیه اشاره کرد و گفت: خدا زکات را برای تزکیه نفس، نمو و رشد در رزق شما واجب کرد، مراد حضرت زهرا سلام الله علیها از تزکیه نفس به واسطه زکات این است که به انسان خیرات و برکات می رساند و کسی که حسنه دهد، ۱۰ برابر پاداش به او می دهند، ۷۰ بلا را از او دور می کنند، باعث تربیت نفس در طول حیات می شود که از آنچه دوست دارد بگذرد.

سراجی در ادامه افزود: خداوند بخیل زنده و سخی مرده را دوست ندارد، اگر بخشیدن در وجودت باشد در هر شرایطی صدقه می‌دهی اما اگر ملکه ذهنت نباشد، ثروت هم پیدا کنی صدقه نمی دهی، آدم هایی که سفره شان پهن است و به دیگران خیرشان می رسد، خداوند آن‌ها را دوست دارد و برایشان خیر می فرستد امام حسین علیه السلام در روایتی می فرمایند: گاهی خداوند بنده ای را انتخاب می کند، چون خصلتی در او هست که دوست دارد و به ملائکه می گوید از زمین و آسمان برای او برکت برسانید چون به دیگران رزق می رساند و نیکی زیاد می کند. روزه نیز باعث تثبیت اخلاص می شود چرا که عبادتی ست که اگر خودمان نخواهیم جار بزنیم، کسی متوجه آن نمی شود. عبادتی ست که برای خدا انجام می دهی و بدانید نیت مؤمن از عمل مؤمن بهتر است.

سخنران بهشت با اشاره به فرازی دیگر از خطبه فدکیه دلیل نیکی به پدر و مادر را علاوه بر نزول برکات، نگهداری غضب خداوند دانست و خاطر نشان کرد که اگر می خواهی بدانی خداوند از تو راضی ست، ببین پدر و مادرت از تو راضی هستند یا خیر؟ همچنین در پایان به فرموده حضرت فاطمه سلام الله علیها واجب نمودن صله ارحام را سبب طولانی شدن عمر و ازدیاد جمعیت خواند که هرکس کوتاهی کند، عمر او کوتاه خواهد شد.

هیئت هفتگی عاشوراییان هر هفته یکشنبه شب ها ساعت ۲۰ واقع در خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، پرچم بهشت برگزار می گردد.

+ دیـــدگاه