ثبت دیدگاه

برگزاری جشنواره سرود عاشوراییان

پورشفیعی

افقی تازه در فعالیت های سرود؛

برگزاری جشنواره سرود عاشوراییان

۱۳ / مهر / ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲ ق.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان حدود سه سال است که تلفیقی از نمایش‌های عاشورایی را همراه با سرود اجرا می‌کند و موفقیت های لازم را هم در این زمینه بدست آورده است. هادی پورشفیعی، مسئول گروه سرود عاشوراییان از برگزاری جشنواره سرود عاشورایی و عرضه‌ی تولیدات سرود مجموعه در مدارس خبر داد.

پورشفیعی تعداد اعضای گروه سرود عاشوراییان را ۳۰ نفر برشمرد و در مورد فعالیت کانون هنری عاشوراییان در زمینه‌ی سرود بیان کرد: از سال گذشته تا امسال فعالیت‌های این کانون تفاوت‌های بسیاری داشته و برنامه‌ریزی سرودها براساس معیارهای مجموعه و نوع شرایط برگزاری مراسم روضه انجام می‌گیرد. فعالیت در این زمینه از سه ماه پیش شروع شده است، شاعر سرودها «محمد حسین ملکیان» متخلص به «فراز» است که از وی خواسته شد با توجه به موضوعات و نمایش‌هایی که قرار است اجرا شود، شعرها را بسراید، پنج شعر جدید در مورد حضرت علی‌اصغر، حضرت قاسم، حضرت علی‌اکبر، قمر بنی‌هاشم و امام حسین علیهم السلام سروده شد که هرکدام از این شعرها ویژگی‌های خاص خود را دارد برای مثال شعر حضرت علی‌اکبر بیشتر توصیف خود آن حضرت است، شعر حضرت علی‌اصغر این گونه است که به عنوان سوم شخص در حال توصیف می‌باشیم و ویژگی شعر قمربنی‌هاشم حالت سوال جوابی بودن آن است که یک نفر از حضرت عباس می‌پرسد کیستی که در ازای مشک آب، رو به مرگ می‌کنی؟ و حضرت عباس جواب او را می‌دهد. وی در مورد شعر شب عاشورا هم گفت: در این شعر بیشتر با حضرت زینب سلام الله صحبت می‌شود و بیشتر سعی شده است شعر حالت روایت گونه داشته باشد.

مسئول گروه سرود از علی یزدانی به عنوان مدیر برنامه‌ریزی و از فرهاد کیانی به عنوان آهنگ‌ساز سرود نام برد و گفت: مجموعه فرهنگی عاشوراییان حدود دو سال است با آهنگ‌ساز و گروه کر با مسئولیت سعید شمس همکاری می‌کند که در واقع خود را جزء اعضای اصلی عاشوراییان می دانند.

حرفه ای عمل می کنیم

پورشفیعی اجرای سرودها را حرفه‌ای دانست و بیان کرد: در این زمینه ما با اساتید دیگری خارج از مجموعه هم مشورت کرده‌ایم و تمام سازهایی که در آهنگ‌ها شنیده می‌شود از جمله تار، کمانچه و… به صورت زنده در استودیو ضبط شده است. وی خواننده‌ی اجرای حضرت ابوالفضل را خود و کیوان رمضان پور معرفی کرد که در شب تاسوعا اجرا داشته است، همچنین اجرای شب عاشورا را یک کار خاص دانست و گفت: ابتدای سرود را صابر خراسانی شاعر آیینی، دکلمه خوانی کرده است.

مسئول گروه سرود عاشوراییان تأکید کرد: در بخش سرود عاشورایی دنبال کاری هنری هستیم که شاخص‌های لازم از لحاظ فنی، کیفیت و… در موسیقی را داشته باشد تا بتوان به دنبال استقبال مخاطبان آن را به صورت آلبوم عرضه کرد.

وی با بیان این که مجموعه عاشوراییان ۲۰ سرود تولید کرده که قرار است ملودی بی‌کلام آن به مدارس داده شود تا در بخش سرود مدارس کار شود عنوان کرد: در آینده قرار است مجموعه فرهنگی عاشوراییان جشنواره سرود عاشورایی برگزار کند که از همین سرودهای تولید شده برای بخش داوری استفاده شود.

+ دیـــدگاه