ثبت دیدگاه

بزرگترین معلم احساس مسئولیت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست

photo_2019-02-09_00-47-20

بی تفاوت نیستم؛

بزرگترین معلم احساس مسئولیت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست

۲۰ / بهمن / ۱۳۹۷ - ۲:۳۲ ب.ظ

حجت الاسلام زائری ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ در اولین شب روضه مجموعه فرهنگی عاشوراییان به مناسبت سوگواری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بیان کرد: تمام مکتب دختر پیغمبر این است که نسبت به دیگران، نسبت به جامعه، ولایت و دین احساس تعهد کنیم و بی تفاوت نباشیم. پیام فاطمه این است که اگر بی تفاوت بودی، سقوط می کنی؛ اگر بی اعتنا بودی نابود می شوی.
حجت الاسلام زائری موضوع سخنرانی در سه شب روضه عاشوراییان را احساس مسئولیت و احساس تعهد عنوان کرد و گفت: بزرگترین معلم احساس مسئولیت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست، باور و اعتقادی که ما را وادار می کند به احساس مسئولیت، تربیتی که ما را وادار می کند به بی اعتنا نبودن، تربیتی که به ما می آموزد بی تفاوت نباشیم. تمام کتب دختر پیغمبر این است که نسبت به دیگران، نسبت به جامعه، همسایه، ولایت و دین احساس تعهد کنیم و بی تفاوت نباشیم. پیام فاطمه این است که اگر بی تفاوت بودی سقوط می کنی؛ اگر بی اعتنا بودی نابود می شوی، اصل اتفاق و محاسبه دنیا این چند روز نیست، آنجایی که قرار است نتیجه گیری کنند، گرفتار خواهی بود آنجا باید جواب دهی. از تمام جوارح، فرصت ها و توانایی ها، امکانات، موقعیت اجتماعی، عمر و جوانی و محبوبیتی که داشته اید سوال می شود و باید برای همه اینها جواب گو باشید، پرسش و پاسخ حقیقت عالم برزخ است اما نه به این معنا که روبروی شما بنشینند و از روی چک لیستی سوال و جواب کنند. لازم نیست زبان لفظی وجود داشته باشد، کسی که بلایی سر دیگران می آورد و دچار عذاب وجدان می شود لازم نیست کسی لفظی با او حرفی بزند، وجودش از درون می سوزد و تمثل اعمال در بهشت و جهنم است. چطور کینه نسبت به دیگران آرامش را از من می گیرد، چطور حسادت نسبت به دیگران درون مرا متلاش می کند، اینها در جهنم می شود آتش، عقرب و مار. وقتی دل کسی را شاد می کنی دلت خنک می شود، کسی را کمک می کنید آرامش می گیرید، ظاهرش در قیامت می شود درخت، حوری قصر، الان هم ظاهر این مجالس روضه است اما باطن آن در قیامت و در جمع مومنین معلوم می شود.
کسی که دل دیگری را می شکند، خدایی نیست
وی در ادامه متذکر شد: اسلام علوی و حقیقی که انسان ساز و جامعه ساز است سه رکن دارد که اگر این سه رکن باهم نباشد اسلام وهابی می شود که قرآن ظاهری دارد اما از باطن و حقیقت آن خبری نیست، آن سه رکن «عقلانیت، عدالت و معنویت» است. تمثل عقلانیت در اسلام پیغمبر (ص) است و تمثل عدالت در امیرالمومنین است و تمثل معنویت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست، کالبد و بنای اسلام با این سه رکن ساخته می شود. انسان نیازها، ضرورت ها و گرفتاری هایش سه جور است گاهی انسان محرومیت از عقل، فهم و بینش دارد و اسیر جهالت است که باید با خوراک عقل نجات یابد، گاهی انسان بی عاطفه، بی کس و یتیم است که باید به او خوراک معنویت داد، گاهی انسان دردمند و مسکینی است که حق او ضایع شده است که باید خوراک عدالت به او داد. اهل بیت خدا را دوست دارند که انسان ها را نیز دوست دارند؛ اگر کسی خدایی شد نمی تواند دل کسی را بشکند، نمی تواند مال کسی را بخورد. اگر کسی ریش دارد ، چادر به سر دارد و عمامه به سر است اما دل کسی را می شکند او خدایی نیست اگر حق مردم را ضایع می کند و دلش برای ناراحتی مردم نمی لرزد، خدایی نیست. فاطمه زهرا با تن مجروح و دل آزرده نیز دعا می کردند.

+ دیـــدگاه