ثبت دیدگاه

بهترین مصلحتها ؛نتیجه عبادت خالصانه برای خدا

photo_2017-06-18_14-43-32

حجت‌الاسلام مشکدار؛

بهترین مصلحتها ؛نتیجه عبادت خالصانه برای خدا

۲۲ / بهمن / ۱۳۹۶ - ۲:۲۷ ب.ظ

بهشت، هیئت هفتگی عاشوراییان در پانزدهم بهمن ماه میزبان حجت‌الاسلام هادی مشکدار بود. وی گفت: اختیار ما به اعمال گذشته‌ی ما مربوط می‌شود و انتخاب‌های ما در مسیر انتخاب خداوند است.
این کارشناس مذهبی بیانات خود را با طرح این سوال آغاز کرد: که سرنوشت ما در دست خود ماست یا آن را برای ما نوشته اند؟ در واقع سرنوشت را خودمان رقم می‌زنیم و یا خدای تبارک و تعالی آن را برای ما رقم زده است؟
وی گفت: خداوند در این عالم به انسان و اجنه اختیار داده است و در این زمینه که سرنوشت انسان دست کیست سه نظریه وجود دارد: عده‌ای معتقدند که سرنوشت ما کاملاً دست خداست که این‌ها همان جبریون می‌باشند که در رد این نظریه باید گفت: که اگر سرنوشت ما کاملاً دست خدا بود و ما هیچ‌گونه نقشی نداشتیم پس چرا خداوند پیامبران را برای هدایت انسان‌ها فرستاد و یا چرا بهشت و دوزخ وجود دارد؟!
عده‌ای دیگر معتقدند که خدا ما را آفرید اما اختیار را کاملاً به ما تفویض کرد و خوبی‌ها و بدی‌ها را به صورت کامل خود انتخاب می‌کنیم. در رد این نظریه می‌توان به فرمایش امیرالمومنین اشاره کرد که از امام سوال شد چگونه خدای خود را شناختید؟ و ایشان در جواب گفتند خدا را در باز شدن گره‌های دشوار و فسخ تصمیم‌ها شناختم.
رابطه دوسویه عمل و سرنوشت
حجت‌الاسلام مشکدار در ادامه به نظریه سوم در باب جبر و اختیار اشاره کرد و گفت: طرفداران این نظریه به چیزی بینابین بین جبر و اختیار معتقد هستند و بنابراین ما اختیار مطلق نداریم بلکه اختیار ما محدود است.
وی افزود: حد اختیار به عمل قبل ما مربوط می‌شود. یک حالت تقابل و اثرپذیری مطرح است. یعنی عمل ما در سرنوشت ما مؤثر است و سرنوشت ما هم در عمل آینده‌ی ما مؤثر است. لذا با توجه به آیه قرآن:«لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم» خدا هیچ گونه تغییری ایجاد نمی‌کند تا خود تغییر کنیم و انتخاب ما در مسیر انتخاب خداست.
وی در ادامه این سوال را مطرح کرد: که چه کنیم بهترین سرنوشت از هر بعدی نصیب ما شود؟ و در پاسخ به کلام حضرت زهرا سلام الله علیها اشاره کرد که کسی که به درگاه خدا خالص‌ترین عباداتش را بفرستد خدای تبارک و تعالی بهترین مصلحت‌ها را برایش رقم می‌زند.
حجت‌الاسلام مشکدار با بیان این که اگر امروز یک قدم برای خدا برداریم، باید مطمئن باشیم که این قدم در سرنوشت ما قطعاً مؤثر است، اظهار داشت سرنوشت را خود داریم می‌نویسیم و با اشاره به داستانی از اصحاب امام صادق علیه‌السلام گفت: خیلی وقت‌ها برای نسل بعد خود هم می‌نویسیم.
وی در پایان گفت: حضور ما در مجلس اهل بیت به دلیل وجود پدر و مادر ماست. آن‌ها حق بزرگی بر گردن ما دارند و ما هم باید سعی کنیم که ادامه دهنده‌ی این زنجیره باشیم.

+ دیـــدگاه