ثبت دیدگاه

بهشت ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۴

IMG_8152_1

بهشت ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۴

۲۷ / اردیبهشت / ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۹ ب.ظ
جلسه سوم "از پدر به فرزند"
میلاد امام محمد باقر (علیه السلام)
سخنران : حجت الاسلام مهدوی ارفع
و مداحی برادر حاج محمد یزد خواستی

سخنرانی- اطلاعات خداوند راه ورود به آب حیات است
مدح امام محمد باقر (علیه السلام) – محمد یزدخواستی

یا ارحم الراحمین

 حلول ماه معظم رجب و میلاد امام محمد باقر عليه السلام  را تبریک عرض می کنم.از خداوند متعال می خواهیم که از همین لحظه توفیق بهره برداری بهینه از برکات این ماه بزرگ که مهم ترین مقدمه ي ورود به ضیافت الله يعني ماه مبارک رمضان است را به همه ي ما و همه ي دوست داران امیر المؤمنین عليه السلام عنایت بفرماید.

در نامه ي 31 نهج البلاغه حضرت مي فرمايند: «پسرم همانا تو را به ترس از خدا سفارش می کنم که پیوسته در فرمان او باشی و دلت را با یاد خدا زنده کنی و به ریسمان او چنگ زنی، چه وسیله ای مطمئن تر از رابطه تو با خداست؟ اگر هر رشته آن را دردست گیری.» 1

برکت نهج البلاغه

در اولین بخش از توصیه های نورانی امیر المومنین عليه السلام به فرزند مبارکشان، چهار اصل اولیه  در مورد تنظیم رابطه با خدا که اصل و اساس همه ي رابطه هاست بیان شد. یکی از آن چهار اصل، تقوی است که در چند جلسه به صورت کلی خطبه های مختلف از بیان شیرین امیرالمؤمنین عليه السلام را خواندیم و الحمدالله از جلسه معلوم بود همان طور که مولا می خواهند، دوستان به جز الفاظ و معانی، اثر حقیقی آن را چشیدند و جمع زیادی با روح پیام امیرالمؤمنین عليه السلام ارتباط گرفتند. این از خواص کلام معصوم است، به جای این که ما را معطّل ذهنیات کند، به حقیقت می رساند. به طور مثال  لیوان آبی این جا قرار دارد و شخصي هم تشنه است، آيا با نوشتن آب بر روی تخته تشنگی او برطرف می شود؟ وقتی گفته مي شود "آب"، مفهوم آب در ذهن ها می آید ولی آن مفهوم آب حقیقی نیست. این ها ابزاری است برای اشاره به حقیقت. همچنان که با گفتن آتش، شما نمی سوزيد. کدام باعث رفع تشنگی می شود؟ همان مایع خالص  H2Oاست كه رفع عطش می کند. حتی اگر شما اسم آن را هم ندانید اثر حقیقی اش را می گذارد. کلام معصوم از این جنس است، اگر هم متوسل به الفاظ شده از باب ضعف ماست ولی این قدر قشنگ آن حقیقت را سوار بر الفاظ و مفاهیم کرده که ما وقتی جلسه قبل پای فرمایشات امیر المومنین عليه السلام نشستیم اصلاً متوجه الفاظ نبودیم، اصلاً گرفتار مفاهیم ذهنی نبودیم و آن چه که تقوا از ما انتظار داشت را می چشیدیم. این برکت نهج البلاغه است.

تقوا داروی بیماری دل هاست

اولین توصیه ي کلی مولا براي تنظیم رابطه ي خود با خدا، تقوا بود که  در جلسه ي قبل به آن اشاره كرديم و امشب هم از باب یادآوری کمی با هم می خوانیم. در خطبه ي 198 حضرت مي فرمايند:  « پس از ستایش پروردگار ، همانا من شما را به تقوای الهی سفارش می کنم » 2 جلسه قبل عرض کرديم ترجمه ي تقوا به معناي ترس از خدا درست نیست. باید واژه ای کامل برای آن پیدا کنیم که معنی و بار کامل تقوا را برساند.«خدایی که آفرینش شما را آغاز کرد و به سوی او باز می گردید» 3  منتهای  ما هم که خداست. «انا لله و انا الیه راجعون».4  از خدایی که اول و آخر به او بر می گردید پروا داشته باشید، تقوی داشته باشید. «خدایی که  خواسته های شما را برآورد و بازگشت به سوی او نهایت آرزوی شماست راه راست شما به او پایان می پذیرد و به هنگام ترس و وحشت او پناهگاه شماست. همانا تقوی و ترس از خدا داروی بیماری های دل ها ست » 5 می بینید حضرت چه آثاری برای  تقوا می گوید، از داروی بیماری های دل تا دوای دردهای جسم. تقوا  را رها کرده ایم و به دنبال چه می گردیم؟! آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم.6 «همانا تقوی و ترس از خدا، داروی بیماری های دل ها، روشنایی قلب ها  و درمان درد های بدن ها، مرهم زخم جان ها، پاک کننده پلیدی های ارواح  و روشنایی بخش تاریکی چشم ها و امنیت در نا آرامی ها و روشن کننده ي تاریکی های شماست.» 7

اطاعت از خدا، نقطه کانونی ماه رجب                         

حضرت در این بخش اول به امام حسن مجتبی عليه السلام و  فرزندانش که شما هستید توصیه ي دیگری دارند. فرموده اند بعد از تقوا، پیوسته در فرمان خدا باشید. در جلسات قبل عرض کردم ملازم بودن یعنی شخصي كه به شخص دیگری یا چیزی كه به چیز دیگری بچسبد و از آن جدا نشود و لذا بعضی افراد که دائماً با عالمی هستند مي گويند آن شخص ملازم فلان عالم است. به عنوان مثال می گوییم امام رحمةالله عليه ملازم آیت الله بروجردی بوده است، یعنی همیشه و همه جا او را با آقای بروجردی دیده ایم. می فرمایند در اطاعت خدا باید این گونه باشيم. دائماً به اطاعت الهی بچسبيم. ببینیم این اطاعت محض و دائمی از خدا  در نهج البلاغه یعنی چه؟ اطاعت از خدا،این بحث بسیار جالب به امشب كه شب اول ماه رجب است مربوط مي شود. رجب فرصت استثنایی است و اگر کسی چشمش باز نشود که چه برهه ای از امشب در عمر او آغاز می شود، در ماه رمضان چوب آن را می خورد و هر چه تلاش می کند عروج نمی کند. نقطه کانونی و مرکزی  ماه رجب، اطاعت از خداست که نتیجه ي عجیبی دارد و به  آن می رسیم.

لباس جانتان اطاعت خدا باشد

در خطبه 198 حضرت می فرمایند: « پس اطاعت از خدا را پوشش جان، نه پوشش ظاهری  قرار دهید.» 8 يعني  آن قدر در اطاعت خدا جلو برويد تا روحتان عشق بورزد و هر چیزی را كه خدا دوست دارد، همان را دوست بداريد نه این که به طور مثال به زور خودتان را وادار به خواندن نماز کنيد. شروع کنيد و آن قدر در اطاعت خدا جلو برويد که لباس جانتان اطاعت از خدا باشد نه فقط پوشش ظاهری و دنبال توجیهی بگردید تا هرجا اختلاف فتوا وجود داشت راه  آسان تر را انتخاب کنید بلکه به دنبال آن باشيد که هر جا احتیاط است و راه سخت تر است، آن را انجام دهید تا خدا را راضی کنید.  بسیاری از ما در ظاهر خدا را عبادت می کنیم ولي در باطن نه. خداوند در قرآن می فرمايد تمام زمین و آسمان به سمت خدا می روند یا طوعاً و با شعور و درک و میل و رغبت و یا کرهاً یعنی با زور. کدام بهتر است ؟! اين که انسان به مقامی از درک برسد و عاشقانه مطیع خدا باشد و اوامر الهی را انجام دهد و از نواهی خدا پرهیز کند، نه از ترس چیزی، گر چه آن مهم باشد و نه براي طمع چیزی هرچند آن چیز بهشت باشد. ارزش اطاعت خدا بالاتر از آن است که انسان از ترس جهنم حرف خدا را گوش دهد و از شوق بهشت خدا را اطاعت كند. اطاعت واقعي  درکي بالا می خواهد که ماه رجب موقع آن است تا آدم به جایی برسد که مثل صاحب ماه رجب يعني امیر المومنین عليه السلام بگوید:« وَ لَادخَلَنَ النّار اَعلَنتَ َاهلَها انّی احَبُک»9 اگر علی را به جهنم هم بيندازی با صدای بلند اعلام می کند، خدا را دوست دارد. هرچه آن خسرو کند شیرین بود 10. براي چه گفته اند دعای کمیل را در شبهای جمعه بخوانيم؟ برای این که آرام آرام در کلاس امیرالمومنین عليه السلام  وارد شویم. نگوييد ما کجا و امیر المومنین عليه السلام کجا؟ خود حضرت به کمیل گفته اند این دعا را بنویس و بخوان تا آرام آرام به حوالی ما بیایی. در دعاي كميل حضرت به خدا عرض می کند: « صَبَرتُ عَلی حُرِّ نارِک فَکَیفَ اَصبرُ عَلی فِراقِک» 11 خدایا به فرض این که من در قیامت گرمای جهنمت را تحمل کردم اما آتش سوزان فراق تو را چه کنم. چه کلاس بالایی است. اطاعت یعنی همین. ان شاالله با نهج البلاغه به این جا می رسیم. خدا آیت الله حسن زاده را حفظ كند. در كتاب "الهی نامه" می گویند : «الهی چون آتش فراغ داشتی ، پس به آتش دوزخ چه کار داشتی». شاگردان مکتب نهج البلاغه این گونه می شوند. در ادامه حضرت مي فرمايند:« و با جان، نه با تن فرمانبردار باشید تا با اعضا و جوارح بدنتان در هم آمیزد» 12 آن موقع دست و پا وچشم وگوش شما هم عاشقانه مطیع دل می شوند، دلی که سرتاسر اطاعت خداست .

آب حیات

«و آن را بر همه امورتان حاکم گردانید »13 حضرت در ادامه آثار اطاعت خدا را می فرمایند: « اطاعت خدا، راه ورود به آب حیات است وشفیع گرفتن خواسته ها.» 14 کیمیا گران در همه ي عمر به دنبال جاودانه شدن انسان بوده ند و به جایي نرسیدند. ولی امیرالمومنین عليه السلام  می فرمایند اگر اطاعت خدا را کردید وارد آب حیات می شوید، یعنی جسمتان نابود مي شود ولی حقیقت شما هرگز نمی ميرد. « هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق، ثبت است بر جریده عالم دوام ما ». 15 شفیع گرفتن خواسته ها  یعنی وقتی از خدا چیزی می خواهید، واسطه ي استجابت دعایتان، اطاعت از خداست. از خدا اطاعت کنيد تا وقتی از خدا چیزی خواستید، چون بنده ي مطیع او بوده ايد به شما عنايت كند. او حتی به یزید هم می دهد اما آن چه را که به بنده ي مطیع می دهد، هیچ وقت به بنده عاصی نمی دهد.

اطاعت خدا، پناهگاه روز اضطراب

اطاعت خدا شفیع گرفتن خواسته ها و در واقع شرط استجابت دعاست. « پناهگاه روز اضطراب » 16 دوستان؛ بالاترین روز اضطراب، لحظه ي مرگ است، شب اول قبر و دوران برزخ است و نمی دانیم چند میلیارد سال باید منتظر شویم تا آخرین انسان بمیرد و محشر به پا شود. حضرت امام صادق عليه السلام به محبّین مي فرمودند : « فرض کنید قیامتتان را ما شفاعت کنیم، برزخ را می خواهید چه کنید.» در روز اضطراب، اطاعت خدا به درد مي خورد و جواب می دهد. لذا امام باقر عليه السلام می فرمود:  « من که امام شما هستم جز با اطاعت خدا محال است به بهشت بروم. چطور عده ای ادعای محبت من را می کنند و معصیت می کنند و می گویند با محبت اهل بیت علیهم السلام به بهشت می رویم».

رحمانیّت و رحیمیّت خداوند

«چراغ روشنگر قبر ها، آرامش وحشت های طولانی دوران برزخ و راه نجات لحظات سخت زندگی »17، مگر اطاعت از خدا چه توانی دارد که همه ي مشکلات را حل می کند؟ اطاعت خدا؛ « وسیله نگهدارنده از حوادث هلاک کننده است. »18

خدا در رحمانیّتش به مومن و کافر یک جور نگاه می کند ولی در رحیمیّتش این طور نیست. در شهر و دیار، آن گناهکار جسور که علنی در کوچه و خیابان منکرات انجام می دهد و آن مومن ترسان از خداوند که شب تا صبح از ترس خدا ضجُه می زند، هر دو راحت در حال عبور هستند  ولي وقتی طوفان غضب الهی بلند شود، خدا غربال می کند. مومن را نگه می دارد و بقیه  را نابود می کند. مثل زمان حضرت نوح عليه السلام. خداوند در قرآن مي فرمايد: « لاتجعل علی الارض دیارا ». همه را نابود می کند. لذا اطاعت وسیله ي نگاهدارنده از حوادث هلاک کننده  و جایگاه های وحشتناکي است. يعني لحظه ي احتضار و قبر و برزخ و قیامت.

آثار تقوی

پس کسی که تقوی را انتخاب کند آثارش این است :

1.      سختی ها از او دور می شود، خداوند انسان با تقوی را در هر عسری به یسر مژده داده است.19

2.      تلخی ها شیرین می شوند .

3.      فشار مشکلات و ناراحتی ها برطرف خواهد شد. « وَ مَن یَتَقِِ الله یَجعَل لَهُ مَخرَجاً» 20 کسی که با تقوی باشد، خدا در بن بست مشکلات راه خروج را از جایی که به ذهن هیچ کس نمی رسد برایش باز می کند.

تقوا به سان باران است

«و مشکلات پیاپی و خسته کننده آسان گردیده و مَجد و بزرگی از دست رفته چون قطرات باران بر او فرو می بارند. رحمت باز داشته ي حق باز می گردد. و نعمتهای الهی پس از فرو نشستن به جوشش می آیند و برکات تقلیل یافته فزونی گیرند» 21 دوستان اگر خدای ناکرده شخصي هست که احساس می کند گذشته ي خراب و نسیان وعصیان و گناه  باعث تحقیر و خواری او شده است نگران نباشد. حضرت می گوید تقوی مثل بارانی که می بارد و مجد و بزرگی گذشته را بر می گرداند.

با تقوا هميشه اميد هست

«وَ ذَالنّونِ اِذ ذَهَبَ مُغاضِبا فَظَنَّ اَن لَن نَقدِرَ عَلَیه فَنادَی فِی الظُّلُماتِ اَن لا الهَ الّا انتَ سُبحانَک اِنّی کُنتُ مِنَ الظّالِمین». 22 داستان حضرت یونس پیغمبر است که در دیارش شاگردی داشت که پیغمبر نبود ولی عالم وارسته ای بود. وقتی قوم یونس بسیار گناه کردند تا جایی که عذاب الهی حتمی شد، حضرت یونس عليه السلام با اطمینان از این که این قوم هلاک می شوند آن ها را رها کرد و با ناراحتی و غضب خارج شد. ولی آن عالم ماند و گفت هنوز که عذاب نیامده است و امید هست .حضرت یونس به همین دلیل اسیر شکم ماهی شد. « فَنادَی فِی الظُّلُماتِ» 23 .ظلمات جمع ظلمت است . مفسرین گفته اند منظور از سه ظلمت، شکم ماهی، تاریکی دریا و تاریکی شب است.  حضرت يونس در این سه ظلمت در شکم ماهی بود. چه کرد؟ ذکر یونسیه خواند، استغفار کرد.« سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظّالِمین، فَاستَجَبنا لَهُ وَ نَجَّیناهُ مِنَ الغَم وَ کَذالِکَ نُنجِِی المُومِنینَ » 24 وقتی بازگشت دید مردم در حال زندگی هستند و عذاب نشده اند . سراغ آن مومن رفت. آن عالم گفت من ماندم و مردم را متذکر شدم. ابرهای عذاب بر بالای سر ما آمدند ولي مردم توبه کردند و خدا عذاب را برداشت. ببينيد تقوا چقدر کار می کند!

در مقابل دستورات خدا خاضع باشيد

« رحمت باز داشته حق باز می گردد و نعمت های الهی پس از فرو نشستن به جوشش می آیند و برکات تقلیل یافته فزونی می گیرند. پس تقوای خدایی را رعایت کنید که با پند دادن شما را سود فراوان بخشیده و با رسالت پیامبرش  شما را نیکو اندرز داده و با نعمت هایش بر شما منت گذاشته است. خود را برای پرستش خدا فروتن دارید. » 25 در مقابل دستور خدا تکبر نکنيد.  وقتی می گویند دستور خداست نگوييد چقدر سخت است و این طور باشد  به آدم خوش نمی گذرد. باید در مقابل دستور خدا  خاضع و نرم بشوید« وبا انجام وظایف الهی حق فرمانبرداری را به جا آورید.»26 البته برادران عزیز و خواهران گرامی، خود مولا امیر المومنین عليه السلام هم می داند که در مراحل پایین ایمان و حرکت به سوی خدا، اطاعت فوق العاده تلخ است و عصیان خیلی شیرین. حضرت با این که می داند اطاعت خدا برای انسان تازه راه، سخت و تلخ و عصیان راحت و شيرين است، می گوید خدا را اطاعت کنید . حضرت در خطبه 176 به تلخی طاعت و شیرینی معصیت اشاره مي كند. امیرالمومنین عليه السلام مثل بعضی از ما طلبه ها و معلم ها و مبلغ ها نیست که کمی از سختی ها را قیچی مي كنيم تا طرف مقابل خوشش بیاید، بعد مي گوييم اطاعت خدا اصلاً سخت نیست. برداشتي سطحی از یک آیه مي کنیم و مي گوییم که اطاعت خدا آسان است. حضرت می فرمایند اطاعت خدا سخت است . این نکته را پیامبر صلي الله عليه و آله هم می فرمود که؛ اطاعت خدا سخت و تلخ است. «مردم از آنچه خداوند بیان داشته بهره گیرید و از پند و اندرزهای خدا پند بپذیرید و نصیحت های او را قبول کنید. زیرا خداوند با دلیل های روشن، راه عذر را برای شما بسته و حجت را تمام کرده است و اعمالى كه دوست دارد بيان فرموده، و از آنچه كراهت دارد معرّفى كرد، تا از خوبى‏ها پيروى و از بدى‏هاى دورى گزينيد».27 به شما عقل داده، استدلال آورده، معجزه آورده و نمی توانید بگویید چه کسی گفته اینها درست است. سوال : چون خدا دوست دارد باید انجام بدهیم؟جواب: خدا چه چیزي را دوست دارد؟ آن چه که به  خير و مصلحت باشد. خدا که چیزی را دوست نمی دارد. اصلاً مگر خدا تغییر می کند. تعبیر هایی مثل خشم کرد ، خشنود شد و دوست دارد و خوشش می آید ، تعبیرهای بشر فهم از حقایق بالاست. یعنی چه ؟ اگر هر آن چه خیر است و برای بشر و عالم انجام دادید مثل وقتی است که خدا خوشحال مي شود. بنابراین اگر خدا دوست دارد یعنی خیر ما درآن است و گرنه گناه كردن ما به خدا لطمه اي نمي زند. خب، ما می خواهیم خدا رااطاعت کنیم ولی سخت است. می گویند نماز اول وقت بخوان،  فلان چیز را نبین ، آن را گوش نکن ، این لباس این طور است ، سخت است دیگر. برای چه باید گفت آسان است ؟ در همين خطبه حضرت می فرماید: « همانا رسول خدا صلی الله علیه و آله همواره می فرمود: -همواره می فرمود یعنی حضرت یک بار نگفته اند، انگار دائما به مسلمانان می گفته اند- گرداگرد بهشت را دشواری ها یعنی مکاره و گرداگرد آتش جهنم را هوس ها و شهوات گرفته است.»  اگر خواستید به  دنبال شهوات بروید آسان است. ولی عاقبت آن جهنم است. اگر خواستید خدا را اطاعت كنيد، باید مخالف مسیر آب حرکت کنید، بايد مخالف میل نفس حركت كنيد و مسلماً تلخ و سخت است ولی نتیجه اش بهشت است. در ادامه حضرت مي فرمايند:« آگاه باشید چیزی از طاعت خدا نیست جز آن که با کراهت انجام می گیرد، و چیزی از معصیت خدا نیست جز آن که با  میل و رغبت عمل شود». 28 اگر آدم هر چیزی را دلش خواست گفت، لذت می برد، اگر هر جا دلش خواست رفت، لذت می برد، اگر هر چیزی دلش خواست پوشيد لذت می برد. اين محدوديت ها براي آدمی که هنوز اول راه است، سخت است. ولي فرد متوسط به بالا اصلاً جز آنچه خدا می پسندد، نمی پسندد. يعني امیرالمومنین عليه السلام نعوذ بالله این گونه است و اطاعت خدا را با تلخی انجام مي دهد ؟! خير. اين طور نيست. این را برای ما که تازه می خواهیم تربیت شویم گفته اند.« پس رحمت خدا بر کسی که شهوت خود را مغلوب و هوی نفس خود سرکوب کند زیرا تمام مشکل، باز داشتن نفس از شهوت بوده که پیوسته خواهان نافرمانی و معصیت است.» 29  همان طور كه قبلاً هم عرض کردیم شهوت  از ماده" اشتها "می آید؛ یعنی آن چه که دلِِ ما می خواهد و آنچه که دل، منهای تربیت الهی می خواهد همان شهوت است. این مشکل ترین کار است لذا جهاد با نفس می شود جهاد اکبر. جنگ زیر توپ و تانک را  مي گويند،جهاد اصغر. جهاد اکبر آن است که ما با توپ و تانک هواي نفسمان بجنگيم. در مسير مشهد به یک قهرمان کشور در هواپیما گفتم تو پهلوانی که مربی داری و برنامه ي غذایی داری و افرادی تو را حمایت می کنند و مقابل تعداد زیادی دوربین یک وزنه را بلند می کنی و می اندازی زمین و پهلوان می شوی یا جوان 18 ساله اي که وقتی در کوچه اي در حال عبور است وهیچ دوربینی او را نشان نمی دهد و اگر نگاه نکند به او جایزه نمی دهند و اسمش جایی آورده نمی شود تا معروف شود ولي وقتی صحنه ي حرامی می ببیند دو پلک چند گرمی را پایین می اندازد و دور می شود. این پهوان است یا تو؟ آن ورزشکار در هواپیما گریه کرد و گفت خدا شاهد است آن جوان قهرمان است. لذا فرموده اند: « اشجع الناس من غلب هوی »30 شجاع ترین مردم کسی است که بر هوی نفس غلبه کند.

ماه رجب را قدر بدانید

 و اما چرا مبحث اطاعت از خدا با امشب مناسبت داشت؟ عزیزان همه ي شما  به احتمال زیاد شنیده اید که در ابتدای ماه رجب، ملک منادی- ندا دهنده- در آسمان و زمین ندا می دهد که " اَینَ الرَجبیون ". بعد یک حدیث فوق العاده  را از قول خدا فرمایش و نقل می کند: «وَ یَقُولُ اللَّهُ تَعَالَى أَنَا جَلِیسُ مَنْ جَالَسَنِی وَ مُطِیعُ مَنْ أَطَاعَنِی وَ غَافِرُ مَنِ اسْتَغْفَرَنِی الشَّهْرُ شَهْرِی وَ الْعَبْدُ عَبْدِی وَ الرَّحْمَةُ رَحْمَتِی فَمَنْ دَعَانِی فِی هَذَا الشَّهْرِ أَجَبْتُهُ وَ مَنْ سَأَلَنِی أَعْطَیْتُهُ وَ مَنِ اسْتَهْدَانِی هَدَیْتُهُ وَ جَعَلْتُ هَذَا الشَّهْرَ حَبْلًا بَیْنِی وَ بَیْنَ عِبَادِی فَمَنِ اعْتَصَمَ بِهِ وَصَلَ إِلَیَّ» 31 آن از قول خداوند می فرماید:من همنشین کسی هستم که او با من همنشین شود. من فرمانبردار کسی هستم که او فرمان مرا ببرد. یعنی اگر مطیع خدا شدی خداوند مطیع تو می¬شود. وبخشاینده کسی هستم که از من طلب بخشش کند. ماه، ماه من است، بنده، بنده من است و رحمت، رحمت من است. پس هر که مرا در این ماه بخواند، او را اجابت می¬کنم و هر که از من درخواست نماید، به او می بخشم و هر که از من طلب هدایت نماید، او را هدایت خواهم کرد. من این ماه را رشته و ریسمانی میان خود و بندگانم قرار داده¬ام، پس هر که به این ریسمان بیاویزد به من خواهد رسید.» آن جا که به این عبارت می رسد می رسد  در هیچ جایی از آیات و روایات دومی ندارد: " و مطیع من اطاعنی". الله اکبر. وقتی ما اطاعت خدا را می کنیم حق فرمانبرداری است ، اما خدا می گوید هر کس من را اطاعت کند من هم اطاعتش می کنم. حرف سنگینی است. بعضی ها با تعجب می گویند که فلان پیرمرد پالان دوز در مشهد یک دفعه اشاره به بچه ای که در حال پرت شدن از پشت بام حرم بود كرد و گفت خدایا این بچه را نگه دار و خدا همان جا بچه را نگه داشت. به او گفتند چطور تو می گویی و خدا می گوید چشم. گفت:  یک عمر هر چه خدا گفت انجام دادم و از هرچه نهی فرمود پرهیز کردم.

همرنگ امام زمان ارواحنا فداه  شویم

بیایید ماه رجب را قدر بدانیم. عجیب است که قطب و قلب اين ماه اعتکاف قرار داده شده، ولادت امیر المومنین عليه السلام، مبعث رسول اكرم صلی الله علیه و آله در اين ماه است. نگاه می کردم و  دیدم که شاید جزء نادر ماه هایی است که بیشترین دعاها از طرف امام زمان عج الله صادر شده و اهمیت این ماه را نشان می دهد. انگار حضرت خواسته به ما بگوید که در عصر غیبت، ماه رجب را قدر بدانیم. در دعاهای این ماه می خوانیم :«اللهم انی اسئلک بالمولودین فی رجب» دعاهايي كه کوتاه است ولی عمق زیادی دارد. بعد نوشته شده که حضرت مثلاً به فلان نایبشان فرمودند این دعاها را در ماه رجب بخوانند. آيا اهتمام امام زمان ما به ماه رجب کفایت  نمی کند که خودمان را همرنگ امام زمان كنيم. نمی گویم هر روز را روزه بگیريد ولی حداقل چند روز را در این ماه روزه دار باشيد. اگر نتوانستيد، ذكرهاي اين ماه را بگوييد. هزار استغفار بگوييد. چرا؟! چون اين ماه دارد ما را آماده مي كند.وقتی یک بالون می خواهد پرواز کند کم کم باید کیسه هاي شن را بیندازد تا سبک شود. حضرت حجت ارواحنا فداه می خواهد عاشقان واقعی را در ماه رجب آماده ي پرواز کند. با این دعاهای عجیب و فاخر، بالون وجود آن ها را پر از گاز می کند تا خوب اوج بگیرند و با این ذکرهای استغفار کیسه هاي  شن  را بیندازند. بعد ماه رمضان می بینید چه اتفاقی مي افتد. دوستان عزیز! ایام در حال گذر است، از دست دادن این ماه رجب به بهانه ي ماه رجب دیگر کلاه برداری بزرگ شیطان است. هیچ ثانیه ای جور ثانیه ی دیگر را نمی کشد. زمان ها بسته های بسته بندی شده ای هستند که بلافاصله به قيامت مي روند. همین الان چهل و پنج دقیقه ای که بر هر كدام از ما گذشت به قيامت ارسال شد .

نهایت طلب باشید،رحمت خدا نهایت ندارد

به یک نکته ي جالب و لطیف از ارتباط ماه رجب، شعبان و بعد رمضان اشاره کنم. ببینید در ماه رجب به شما می گویند، بعد از هر نماز دعاي اين ماه را بخوانيد. «يا مَنْ اَرْجُوهُ لِكُلِّ خَيْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ كُلِّ شَرٍّ يا مَنْ يُعْطِى الْكَثيرَ بِالْقَليلِ يا مَنْ يُعْطى مَنْ سَئَلَهُ يا مَنْ اَرْجُوهُ لِكُلِّ خَيْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ كُلِّ شَرٍّ يا مَنْ يُعْطِى الْكَثيرَ بِالْقَليلِ يا مَنْ يُعْطى مَنْ سَئَلَهُ يا مَنْ يُعْطى مَنْ لَمْ يَسْئَلْهَِ»  32اين دعاها به شما مي گويد وقتي در ماه رجب به در خانه خدا می آیید، تمامیت طلب باشيد. به در خانه خدا برويد و بگوييد خدایا به اندازه ي کرمت به من عنايت كن یعنی بی نهایت . كرم خدا نهايت ندارد. در ماه رجب این جور تربیت می شویم. در ماه شعبان به ما می گوید من اصل ظرفیتت را بزرگ کردم ، تو دیگر کم نخواه. حالا جهتش را هم بايد درست كنيد. مي گويند نمک غذايتان را هم از خدا بخواهيد، ولی چرا نمک طعام از خدا می خواهید، برويد و چیز های خوب و بزرگ از خدا بخواهيد. مناجات شعبانیه ما را تربیت می کند به ما می گوید به در خانه ي خدا برويم و خوب با زبان امیرالمومنین عليه السلام با خدا انس بگیريم و آخر بگوييم: "ربَّ" -ربِّ  برای عرفا خيلي شیرین است. یعنی یک خدا فقط براي خود ما- « إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَ الِانْقِطَاعِ إِلَيْكَ » 33 در ماه رجب از خدا خواستيم  همه ي خوبی ها را به ما بدهد ولي حالا در ماه شعبان به گونه اي تربيت شديم كه درك كرده ايم؛ ای خدا، گنج خوبي هاي  دنيا و آخرت خودت هستي و از او مي خواهيم کاری کند که ما از هر چیزی غیر او ، حتی از حبّ دنیا و آخرت جدا شويم. « وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِيَاءِ نَظَرِهَا إِلَيْكَ وَ تَصِيرَ أَرْوَاحُنَا مُعَلَّقَةً بِعِزِّ قُدْسِكَ» 34 از او مي خواهيم کاری کند تا  با نور او قلبهایمان روشن شود. حجاب های ظلمانی را که در ماه رجب کنار زديم ، حتی حجاب های نورانی را هم کنار بزنيم. شما در ظهر تابستان  نمي توانيد خورشید را ببینید . هر چه قدر نگاه کنید فقط نور می بینید. ولي اگر چشمی حجاب های نورانی دور خورشید را بشکافد  و خورشید را  ببیند به معدن حقيقت و اصل وجود مي رسد. « حَتَّى تَخِرَقَ أَبْصَارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ فَتَصِلَ إِلَى مَعْدِنِ الْعَظَمَةِ».35اگر به آن جا رسیدیم "فتَصیرَ ارواحُنا مُعَلَقَه بِعِزِّ قُدسِک" 35 می شويم ذره ای معلق در ذات اقدس خدا. می شويم همان قطره ای که حالا به دریا رسیده است. ماه شعبان که تازه کلاس وسط است. گر شبی در خانه جانانه مهمانت کنند، گول نعمت را نخور، مشغول صاحبخانه باش. 36 این ماه به ما ياد داد بالاتر از اين نعمت ها هم كسي هست.  درجهان چون حسن یوسف کس ندید، حسن آن دارد که یوسف آفرید. 37این کلاس ماه شعبان برای کسی است که در ماه رجب حواسش بوده است. در ماه شعبان کل آرزوهایمان را زمین ریخته ايم و از خدا مي خواهيم: « ِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَ الِانْقِطَاعِ إِلَيْكَ» 38

از خدا، خدا را بخواهيد

ماه رمضان وارد ضیافت الله می شویم. وقتي گفته شده ضیافت الله یعنی چه؟ یعنی شیرینی و شربت اين مهماني خود خداست. مهمانی ای است که در آن خدا پخش می کنند. خداوند در قرآن در سوره فجر مي فرمايد: « وَ ادْخُلِي جَنَّتِي» 39 اين آيه اشاره به امام حسين عليه السلام دارد. خدا به امام حسین  عليه السلام می گوید به بهشتي كه خودم لذت آن هستم وارد شو. " جنتی" يعني خود خدا.  در ماه رجب ما ياد گرفتيم هرچه مي خواهيم از خدا بخواهيم. در ماه شعبان به گونه اي تربيت شديم كه از خدا خود خدا را طلب كرديم. حالا وارد ماه رمضان ضیافت خدا مي شويم. امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید: «بر خیلی ها ماه رمضان می گذرد و فقط گرسنگی و تشنگی را می فهمند.» این افراد اصلاً وارد ضیافت خدا نشده اند. اگر ان شاءالله به عشق امیرالمؤمنین عليه السلام  وارد اين ماه شدیم، آن موقع است كه خدا درِ نمایشگاه ذاتش را باز کرده است و در دعا مي خوانيم: « اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ جَمَالِكَ‏ بِأَجْمَلِهِ‏ وَ كُلُّ جَمَالِكَ جَمِيلٌ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِجَمَالِكَ كُلِّهِ » 40 همه ي اين جلال و جمال را نه اینکه می بینیم و می گوییم بلكه این جمال و جلال در ما تجلی می کند. آخر ماه رمضان که گفته اند عید فطرت است یعنی ما از تمام حجاب ها آزاد شده ایم و دوباره به عالم فطرت بازگشته ایم. عالم فطرت کجاست؟ آن جاست که خدا در آن تجلی کرده « فِطرَتَ اللهِ الَتی فَطَرَ الناسَ علیها»41  دوستان، ماه رجب را قدر بدانید.

 خدایا تو را قسم می دهيم به موالید این ماه عزیز، به ویژه به عظمت بعثت پیامبر صلي الله عليه و آله، به مولود کعبه امیرالمؤمنین علی علیه السلام ، به امام باقر علیه السلام، الساعه در همین مجلس نورانی هر گناهی، هر تفکری، هر وسوسه ای، هر خیالی، هر خیانتی که مانع جذب برکات آسمانی ماه رجب به شخصیت ما می شود را از سرزمین وجود ما محو بفرما. خدایا بهترین توفیقات معنوی که به اهل بیت علیهم السلام در این ماه عنایت کردی به ماهم عنایت بفرما. خدایا لحظه لحظه ي ماه رجب را بهتر از همه ی عمر ما قرار بده. همه ی کسانی که تا صدر تاریخ کمترین ارادتی را به امیرالمؤمنین عليه السلام داشته اند، ازهمه ي اعمال ما و همه ي اعمال بندگان خالصت در ماه رجب بهره مند بفرما.امام عزیزتر از جان ما را با امیرالمؤمنین علیه السلام محشور بفرما. شهدای بزرگوارمان را با شهدای کربلا محشور بفرما. این جمع با اخلاص و با صفای عاشورائیان و اهل بهشت را اهل بهشت قرار بده.خدایا پدر و مادرانمان، اساتید، ذوی الحقوق ما را ببخش و بیامرز. رهبر عزیزتر از جانمان را تا ظهور امام عصر ارواحنا فداه،در کنار حضرتش با عزت و صلابت حفظ بفرما. خدایا شرّ دشمنان داخلی و خارجی،داعش و تکفیری ها و صهیونیست ها را به خودشان برگردان.

"والسلام علیکم و رحمة الله و برکاتة"

پاورقی:

1-سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- نامه ی 31

2-همان- خطبه 198

3-همان-خطبه 198

4-سوره بقره-آیه 156

5- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

6- ضرب المثل، زمانی استفاده می شود که فرد توانائیهای خودش را نبیند و مدام خودش را محتاج کمک دیگران بداند  یا به عبارتی چیزی که در طلب آن بوده ایم ، در دسترس بوده و ما غافل بوده ایم " یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم، آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم".

7- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

8- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

9-شیخ عباس قمی- مفاتیح الجنان- دعای کمیل

10-دیوان شمس- غزلیات- غزل شماره 82" هر چه آن خسرو کند شیرین کند،چون درخت تین که جمله تین کند".

11- شیخ عباس قمی- مفاتیح الجنان- دعای کمیل

12- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

13- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

14-همان

15- دیوان حافظ- غزلیات- غزل  شماره 11-"هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق-ثبت است بر جریده عالم دوام ما"

16- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

17- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

18- همان

19-سوره شرح-آیه6-« إِنَ‏ مَعَ‏ الْعُسْرِ يُسْراً» همانا همراه هر سختی آسانی است.

20- سوره طلاق-آیه 2-" فاذا بَلَغْنَ‏ أَجَلَهُنَ‏ فَأَمْسِكُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ أَوْ فارِقُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ وَ أَشْهِدُوا ذَوَيْ عَدْلٍ مِنْكُمْ، وَ أَقِيمُوا الشَّهادَةَ لِلَّهِ ذلِكُمْ يُوعَظُ بِهِ مَنْ كانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ، وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً " و چون عده آنها سرآمد، آنها را بطرز شایسته‌ای نگه دارید یا بطرز شایسته‌ای از آنان جدا شوید؛ و دو مرد عادل از خودتان را گواه گیرید؛ و شهادت را برای خدا برپا دارید؛ این چیزی است که مؤمنان به خدا و روز قیامت به آن اندرز داده می‌شوند! و هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌کند.

21- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

22-سوره الأنبياء -آیه 87 –"وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادَى فِي الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِين ". و ذوالنون را [ياد كن] آنگاه كه خشمگين رفت و پنداشت كه ما هرگز بر او قدرتى نداريم تا در [دل] تاريكيها ندا درداد كه معبودى جز تو نيست منزهى تو راستى كه من از ستمكاران بودم.

23-سوره انبیا-آیه 87

24- همان- آیات87 و 88

25- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

26- سید رضی-نهج البلاغه- ترجمه محمد دشتی- خطبه 198

27-همان- خطبه 176

28-همان

29-همان

30- ابوجعفر محمد بن علی بن بابویه -مَن لایَحضُرُه اَلفَقیه - ج4 - ص394 –" اشجع الناس من غلب هواه."ترجمه: شجاع ترين مردم کسي است که بر خواهش هاي نفساني خود پيروز شود.

31- بحار الانوار- جلد 95- صفحه  377- این روایت ،‌روایت مفصلی است. فرشته از اول شب تا به صبح در هر شب ماه رجب، ‌این ندا را سر می دهد و به همه این پیام الهی را ابلاغ می کند.

32- شیخ عباس قمی-مفاتیح الجنان- دعای ماه رجب

33- شیخ عباس قمی-مفاتیح الجنان- اعمال ماه شعبان –مناجات شعبانیه

34-همان

35-همان

36- فروغی بسطامی- دیوان اشعار-غزل شماره280-" گر شبی در خانه ی جانانه مهمانت کنند، گول نعمت را مخور مشغول صاحب خانه باش".

37-"  این شعر را "راجی کرمانی" در حضور فتحعلی شاه سرود. درجهان چون حُسن یوسف کس ندید، حُسن آن دارد که یوسف آفرید"

38- شیخ عباس قمی-مفاتیح الجنان- اعمال ماه شعبان –مناجات شعبانیه

39- سوره فجر –آیه30

40- شیخ عباس قمی-مفاتیح الجنان- اعمال ماه رمضان- دعای سحر

41- سوره روم - آیه ۳۰ –" فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ". پس حق گرایانه، به سوی این آیین روی آور،[با همان] فطرتی که خدا مردم را بر آن سرشته است. تغییری در آفرینش خدا نیست. آیین پایدار همین است ولیکن بیشتر مردم نمی دانند.

+ دیـــدگاه