ثبت دیدگاه

به جوانان اعتماد کنید

shab 6moh98 (11)

اعتماد همراه با نظارت و سوال کردن؛

به جوانان اعتماد کنید

۱۶ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۳:۳۵ ب.ظ

حجت الاسلام شهاب مرادی در شب هفتم روضه مجموعه فرهنگی عاشوراییان مصادف با ۱۵ شهریورماه بیان کرد: انسان برای پذیرش مسئولیت خلق شده است. فرزندانتان را در مسیر استعدادهایشان، مسئولیت پذیر بار آورید.

حجت الاسلام شهاب مرادی در ابتدای صحبت های خود با اشاره به آیه ۷۲ سوره احزاب که خداوند می فرماید: “ما امانت الهى و بار تکلیف را بر آسمان ها و زمین و کوهها عرضه کردیم پس از برداشتن آن سر باز زدند و از آن هراسناک شدند ولى انسان آن را برداشت.”گفت: نعمت هایی که در اختیار ماست، همگی امانت است که در قیامت از آن ها مورد سوال قرار می گیریم و خداوند از امانت ها، نعمت ها، فرصت ها و قدرت ها سوال می کند.

سخنران روضه عاشوراییان در ادامه بیان داشت: اگر به وظیفه خود به درستی عمل کردی نتیجه مهم نیست، بلکه اقدام مهم است و در اقدام نیز نیت مهم است. ما در قبال امانت مسئولیم. فرزندانتان نزد شما امانت هستند و تربیت بچه کار سختی است. بعضی می گویند وقتی نمی توانم بچه را خوب تربیت کنم اصلاً ازدواج نمی کنم یا ازدواج می کنم اما بچه دار نمی شوم. تو وظیفه ی خودت را به درستی انجام بده، تربیت دست خداست. وَ ما رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَ لکِنَّ اللهَ رَمى. زمانی که فرزندت را تربیت می کنی تو نیستی که تربیت می کنی، بلکه خدا تربیت می کند. پس در قبال تمام رفتارهای خودتان مسئولیت پذیر باشید. سخت ترین کار این است که بگویم من چه کردم و آسان ترین کار این است که بگویم دیگران چه کردند.

مانع برآمدن نیازهای دیگران نشوید

وی افزود: مانع برآمدن نیازهای دیگران نشوید. آدم بی مسئولیت هدف ندارد، روش ندارد. خودش انتخابگر نیست. آینده را تاریک می بیند. در بسیاری از جایگاه ها قرار می گیرد که سواد آن را ندارد.

مرادی در بخش پایانی صحبت های خود متذکر شد: مطالعه کنید، نقد کنید و به فکر آینده نورانی کشورتان باشید. این ها مسئولیت پذیری است. در اعتماد به جوانان هیچ گاه ضرری نیست. اعتماد باید همراه با نظارت و سوال کردن و بازخواست کردن باشد، نه اینکه اعتماد کنیم و رهایشان کنیم. اگر فرزندانتان در مسیر استعدادهایشان پیش بروند، انسان هایی می شوند که هرگاه کشور با مشکل رو به رو شد آن ها این موضوع را حل می کنند و نیاز کشور را برآورده می کنند، پس بچه ها را مسئولیت پذیر بار آورید.

+ دیـــدگاه