ثبت دیدگاه

به ظاهر دین چسبیدن همان بت پرستی است

شب هشتم محرم 96 (94)

حجت‌الاسلام زائری:

به ظاهر دین چسبیدن همان بت پرستی است

۱۰ / مهر / ۱۳۹۶ - ۹:۵۵ ب.ظ

در آخرین شب روضه‌ی ‌عاشوراییان مصادف با دهم محرم الحرام، حجت‌الاسلام زائری اظهار داشت: بسیاری از بت پرستان زمان پیامبر به خاطر حرف مردم ایمان نمی‌آوردند. اگر امروز مساله‌ی ما شد حرف مردم و امر خدا انجام نگرفت با آن بت پرست تفاوتی نداریم و در مسلمانی من بت‌پرستی است.

زائری با بیان این که مشکل کسانی که در مقابل امام حسین علیه اسلام ایستادند این بود که بین آسایش دنیا و ابدیت نمی‌توانستند درست انتخاب کنند، گفت آن کس که به جای باطن دین تنها به ظاهر دین می‌چسبد به دلیل نفهمیدن اولویت هاست. اگر بفهمیم که زندگی ما در این دنیا موقتی است و بعد از آن ابدیتی در پیش است، آنگاه معیار و محور ما می‌شود خدا نه حرف مردم.

وی علت به گناه افتادن جوانان را تأخیر در ازدواج آنان به خاطر مشکلات اقتصادی دانست و متذکر شد: تک تک افرادی که مراسم تماشای جهیزیه به راه می‌اندازند، مقصر هستند. ما به خاطر نشناختن اولویت ها جهنم را برای خود و برای این مردم و جوانان درست کرده‌ایم. بسیاری از بت پرستان زمان پیامبر نیز به خاطر حرف مردم ایمان نمی‌آوردند، اگر امروز مسئله‌ی ما شد حرف مردم و امر خدا انجام نگرفت با آن بت پرست تفاوتی نداریم و در مسلمانی من بت‌پرستی است.

زائری افزود در شب اول قبر فامیل، همسایه، دوست و… هیچ کس نیست و ما باید جوابگو باشیم. کدام یک از افرادی که به خاطرشان عروسی جوانان را عقب می‌انداختیم، هستند؟ آنهایی که به خاطرشان نماز را ترک کردیم و نخواندیم، کجا هستند؟

با حواس جمع در خیابان زندگی قدم بردار

این کارشناس مذهبی با بیان این که از افتخارات جمهوری اسلامی نظام سازی است، بیان کرد: اگر در دین به جایی برسیم که ببینیم تطبیق عملی آن در زندگی ممکن نیست، یک جای کار می لنگد. دین داری سخت است، ولی شدنی است. اگر دین نتواند امروز من را درست کند به درد فردای من هم نمی‌خورد. اگر دین جامعه‌ای را درست نکند، نمی‌تواند وعده‌ی آخرت بدهد. اول مردم باید ببینند این دین در دنیا دارد، کاری می کند. افتخار جمهوری اسلامی هم علی‌رغم تمام ایراداتش این است که نظام‌سازی کرده است. بنابراین دین در دنیا باید نشانه و اثری داشته باشد. وی افزود: دین نیامده ما را به قبرستان بفرستد، اتفاقاً آمده است که ما را به صحنه‌ی زندگی بفرستد.

این فعال فرهنگی با اشاره به سخن امیرالمونین که فرموده‌اند مردم مثل طلا و نقره گوهر و گنج معدن‌اند، گفت: این سخن بدین معناست که در برخورد با انسان‌ها باید معدن کاوی کرد. این سخت است اما برای بدست آوردن طلا باید زحمت کشید. بنابراین می‌توان به راحتی تمام یک زندگی را نابود کرد و در عین حال می‌توان ایستاد، زجر کشید و یک انسان را درست کرد.

وی در پایان سخنان خود کتاب های «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن » و «انسان ۲۵۰ ساله» را به مخاطبان پیشنهاد کرد که بخوانند.

+ دیـــدگاه