ثبت دیدگاه

بی تفاوتی، بی مسئولیتی ست

shab 6moh98 (14)

بی تفاوت ها سقوط می کنند؛

بی تفاوتی، بی مسئولیتی ست

۱۷ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۱:۳۶ ب.ظ

حجت الاسلام شهاب مرادی در شب هشتم روضه عاشوراییان یکی از زوایای مسئولیت پذیری را بی تفاوت نبودن نسبت به دیگران عنوان کرد و گفت: ما باید اول نسبت به خودمان و بعد نسبت به دیگران اعم از خانواده، مردم، جامعه، طبیعت و … بی تفاوت نباشیم.

وی با اشاره به اینکه ما در قبال آبادانی زمین مسئولیم، خاطرنشان کرد: رسول خدا از باب مسئولیت پذیری در قبال زمین فرموده اند اگر خواستید نهالی را بکارید و قیامت شد، آن نهال را بکارید حتی اگر همه چیز در حال از بین رفتن باشد .

سخنران روضه عاشوراییان ضمن برشمردن خصوصیات انسان مسئولیت پذیر متذکر شد: آدم مسئولیت پذیر غیر از هدف، برنامه و پشتکار با دیگران هم روابط سالمی دارد. لازمه روابط سالم این است که دیگران را درک کنید و نسبت به احساسات دیگران حساس باشید. بعضی ها ممکن است حتی سال ها از اعضای خانواده شان خبر نداشته باشند. باید شرایط کسانی را که در قبالشان مسئولیت داریم را درک کنیم و در نظر بگیریم حتی در ورزش هم وقتی می خواهیم مسابقه بدهیم و بجنگیم، باید هوای حریف را داشته باشیم جدال فتوت آمیز داشته باشیم نه درندگی.

این کارشناس مذهبی در ادامه خاطرنشان کرد: فرد مسئولیت ناپذیر اگر در شغلی باشد که دوست ندارد می ماند و مدام غر می زند. در بحث انتخاب یاد بگیرید رفتارتان را انتخاب کنید، شما انتخاب کننده هستید، اگر در شغلی هستید که آن شغل را دوست ندارید، استعفا بدهید و پدر و مادرها بدانید حمایت کردن و چک کردن بیش از حد فرزندانتان اجازه نمی دهد بچه هایتان مسئولیت پذیری را یاد بگیرند.

مرادی در پایان اذعان داشت: اگر می خواهید انتقاد کنید به عملکرد و کارکرد انتقاد کنید و به نقطه ضعف طرف مقابل کاری نداشته باشید. مسخره کردن نشانه فتوت و جوانمردی نیست، آدمی که فریاد می کشد و اهانت می کند انسان ارزشی نیست. انتقاد را درست، بجا و روشن انجام دهید. انتقادی کنید که بوی اهانت، توهین، تملق و دورویی ندهد.

+ دیـــدگاه