ثبت دیدگاه

بی تفاوتی ها زیر ذره بین غیرت عاشوراییان

سید حمیدرضا همراه

در مصاحبه مدیر شورای اجرایی عاشوراییان:

بی تفاوتی ها زیر ذره بین غیرت عاشوراییان

۲۲ / مهر / ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۶ ب.ظ

خبرگزاری اعلان نیوز در روزهای پرشور و پرکار عاشوراییان برای اجرای ویژه برنامه ی «رقص شمشیر» به مدت ۱۱ شب، مصاحبه ای را با مدیر جوان شورای اجرایی مجموعه، آقای سید حمیدرضا همراه در سالن پرواز محل برگزاری مراسم ترتیب داد تا بازتاب اتفاقات تازه ی این مجموعه ی فرهنگی را به مخاطبان ارائه دهد.به گزارش خبرگزاری اعلان نیوز، مجموعه فرهنگی عاشوراییان ویژه برنامه ی سوگواری اباعبدالله علیه السلام را تحت عنوان «رقص شمشیر» با موضوع «غیرت دینی» به مدت ۱۱ شب با سخنرانی حجج الاسلام شهاب مرادی و محمدرضا زائری در سالن پرواز روبروی گلستان شهدا از ۲۲ مهرماه ساعت ۷ شب برگزار خواهد کرد. در این باره با آقای سید حمیدرضا همراه مدیر ستاد اجرایی برنامه گپ و گفتی را خواهیم داشت که در ادامه می خوانید.

بی تفاوت نباشید

ابتدا آقای همراه در مورد شعار محرم عاشوراییان توضیح دادند: همان طور که در خبرهای قبلی مطرح شد محور محتوایی برنامه امسال عاشوراییان «غیرت» است. طرح این موضوع به این معناست که مردم نسبت به اتفاقاتی که پیرامونشان در مسائل اجتماعی، دینی، خانوادگی و حتی مسائل مربوط به جهان اسلام می‌افتد بی تفاوت نباشند و سعی ما بر این است که بی‌تفاوتی‌ها را تذکر دهیم تا نسبت به رخدادهای پیرامون خود بی‌تفاوت نباشیم. شما از اتفاقات دینی و مسائل دینی که در جامعه کمرنگ می‌شود و مردم نسبت به آن‌ها بی‌تفاوتی نشان می‌دهند، بگیرید تا مثلا وقتی که در خیابان راه می روید، کسی بنزین ماشینش تمام شده که شما نباید بی‌تفاوت از کنارش عبور کنید یا حتی دو نفر باهم دعوا می‌کنند، نباید بی‌تفاوت از کنارشان عبور کنید و یا حتی مسائلی که در خصوص کشور اتفاق می‌افتد، نباید بی‌تفاوت باشیم، البته حداقلش بی‌تفاوت بودن است، حالا این که چه موضعی طرف می‌گیرد، آن بحثش جداست.

رقص شمشیر چه زیباست بیا تا برویم

مدیر شورای اجرایی مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان در ادامه خاطر نشان کردند: واژه‌ای دینی که در مفاهیم دینی بعد از مشورت با کارشناسان برای بحث بی تفاوتی ها پیدا کردیم واژه‌ی غیرت است که گستردگی دارد و آن گونه که در مبانی دینی ما آورده‌اند غیرت دینی، غیرت خانوادگی، غیرت در مورد وطن، غیرت در مورد مسائل اجتماعی داریم. و مهمترین آن این است که جایی که غیرت خیلی بروز پیدا می‌کند، غیرت در مورد دین است. یعنی ما برای دفاع از دین باید غیرت نشان دهیم.

«رقص شمشیر» عنوانی دارد که به نظرم این عنوان در واقع منظور ما را از وجه تسمیه انتخاب این واژه نشان می‌دهد و آن هم این است که سلاح شما برای دفاع از دینتان چیست؟ طبیعتاً مخاطبان ما جهت داده می‌شوند به این که اصلاً شما برای دفاع از دینتان باید غیرت به خرج دهید و هرکسی سلاح مخصوص به خود را دارد، حال برخی سلاح دفاع از دینشان قلم است و بعضی حضور در محافل است. به هرحال هرکس متناسب با خودش آن سلاح را انتخاب می‌کند، و منظور رقص شمشیر هم همین است، این شعار برگرفته از شعر آقای حسین جانی است که این شعر بسیار معروف است و در زمان ایام ۸ سال دفاع مقدس هم خوانده می‌شده و یک شعر حماسی است که ۱۰ سال پیش هم عاشوراییان از همین شعر«شعار کربلا منتظر ماست، بیا تا برویم» را انتخاب کرد و حال آن بیتی که از آن شعار برگزیده شده این است: «تیر در معرکه می‌افتد و برمی‌خیزد رقص شمشیر چه زیباست بیا تا برویم» منظور معرکه ای است که سلاح هایی برای دفاع از دین انتخاب می‌شود، شمشیر هم که نماد جنگ و جهاد بوده و از قدیم المان شمشیر به مبارزه برمی‌گردد پس برای دفاع از دین باید سلاحی داشته باشیم.

اجرای گروه سرود عاشوراییان برای اولین بار در محرم

آقای همراه از اتفاقات تازه در مراسم محرم عاشوراییان این چنین گفتند: برای اولین بار در عاشوراییان برنامه سرود با یک گروه ۴۰ نفره اجرا می‌شود که تحت آیتم سوگواره به نوشتار درمی آید و سعی ما بر این است که سرودهای عاشورایی متناسب با هر آیتم را آماده کنیم، همچنین در خود مراسم محرم یک سرود استقبال و یک سرود اختتامیه داریم که برای زمان خروج مردم تهیه شده است. این گروه سرود از اعضای خود عاشوراییان و در واقع تولید شده مجموعه است و مضمون شعرها نیز بر عهده ی عاشوراییان خواهد بود.

مدیر شورای اجرایی عاشوراییان از آیتم ویژه ی دیگری در مراسم امسال مجموعه خبر دادند و بیان کردند: آیتم ویژه ی دیگر دعوت از شاعران اصفهانی است تا شعرهای عاشورایی خود را در مراسم برای مخاطبان بخوانند.

ایشان در بحث تغذیه و اصلاح سبک زندگی، تولیدات و قلک های یاوران حسین اذعان داشتند: قرار است کار ویژه‌ای انجام دهیم که امیدوارم موفق باشیم و آن سبکی که قبلاً دنبال می کردیم را امسال کامل تر کنیم. علاوه بر این عاشوراییان در حال تدارک برای چاپ «کتاب سنگر اجتماعی» در حوزه ی تولیدات مجموعه می باشد که امید است در محرم رونمایی شود. در مورد جمع آوری کمک های مردمی امسال قلک هایی را با شکل و شمایل جدید تدارک دیده ایم که امیدواریم مثل هرسال مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.

عاشوراییان را به عنوان یک برند فرهنگی بشناسید

مدیر ستاد اجرایی ویژه برنامه رقص شمشیر، مبنای تبلیغات گسترده عاشوراییان در محرم را به این دلیل دانستند که : اعتقاد داریم عاشوراییان را به عنوان یک برند فرهنگی به همه معرفی کنیم تا مردم برای فعالیت‌های فرهنگی بتوانند به یک برند اعتماد کنند. طبیعتاً برای برندسازی، تبلیغات یک اصل اساسی است. منظورمان این است که مثلا شما و خانواده ها زمانی که می خواهید بروید لوازم خانگی بخرید طبیعتاً مراجعه می‌کنید به بعضی از برندهایی که می‌شناسید، در قضیه فرهنگی و محصولات فرهنگی نیز باید این اتفاق افتد. زمانی که خانواده ها می‌خواهند یک محصول فرهنگی را خریداری کنند یا کلاس های فرهنگی را برای فرزندشان در نظر بگیرند طبیعتاً باید به یک برند فرهنگی اطمینان کنند و آن برند را بشناسند. وجهی که ما در محرم تمام توانمان را می‌گذاریم و تبلیغاتمان را انجام می‌دهیم به دنبال این هستیم که عاشوراییان را به عنوان یک برند فرهنگی جا اندازیم و امیدوارم که تا پایان سال ۱۴۰۰ عاشوراییان به عنوان یک برند دانش‌آموزی در کشور شناخته شود، همان گونه که قبلا گفتیم به دنبال این هستیم که تا پایان ۱۴۰۰ هر خانواده ای که در کشور، بخواهد کار فرهنگی انجام دهد، حداقلش برای این که بداند کار فرهنگی دانش‌آموزی درست چیست بتواند به عاشوراییان مراجعه کند.

+ دیـــدگاه