ثبت دیدگاه

تأسف بر گذشته، ترمز موفقیت در آینده

شب دهم محرم 98(57)

اشتباهت را بپذیر؛

تأسف بر گذشته، ترمز موفقیت در آینده

۲۰ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸ ق.ظ

حجت الاسلام شهاب مرادی در آخرین شب روضه عاشوراییان با بیان اینکه از گذشته پلی برای آینده بسازید، متذکر شد: تأسف بر گذشته ما را از نیل به آینده بازمی دارد.

سخنران ویژه برنامه «حسین علیه السلام نوری که خاموش نمی شود» در شب یازدهم مجلس سوگواری اباعبدالله علت ضعف در برقراری ارتباط با دیگران را ضعف در هوش هیجانی دانست و عنوان کرد: احساسات مردم را درک کنید و آن ها را با سوگیری و قضاوت بی جا پیش داوری نکنید. انسان مسئولیت پذیر عزت نفسش بالاست و اگر در رفتارهایی که براساس هدفش انتخاب می کند، اشتباهی داشته باشد به جای اینکه دیگران را مقصر بداند اشتباه خودش را می پذیرد و عذرخواهی می کند البته آدم مسئولیت پذیر کسی نیست که دائماً و مکرر عذرخواهی می کند.

وی با اشاره به اینکه تأسف بر گذشته ما را از نیل به آینده بازمیدارد خاطرنشان کرد: وقتی ذهن ما گرفتار غصه می شود و غم گذشته را می خورد، استعداد برخورد با مشکلات را از دست می دهیم و ذهن توانایی حل مشکلات آینده را از دست می دهد.

مرادی افزود: امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌فرمایند: «الظَّفَرُ بِالْحَزْمِ؛ هرکس دوراندیش است و حزم دارد پیروز است.» از شکست نترسید. آدم مسئولیت پذیر عزت نفسش بالاست و احساس ارزشمندی می کند؛ حتی اگر شکست هم بخورد باز جبران می کند و ناامید نمی شود. بدانید هروقت برعکس حرف شیطان عمل کردیم عزت نفس و اعتماد به نفس را یاد می گیریم. همه این مفاهیم مثل عزت نفس و اعتماد نفس و … در کسی که مسئولیت پذیر باشد، وجود دارد.

+ دیـــدگاه