ثبت دیدگاه

تجربه متفاوت نوجوانان در هیئت عاشوراییان

مسابقه AR دانش آموزی

تعامل نسل امروز با نسل دیروز؛

تجربه متفاوت نوجوانان در هیئت عاشوراییان

۲۵ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۱:۲۶ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان با تشکیل ستاد دانش آموزی در محرم، طراحی گذر دانش آموزی و برگزاری اولین مسابقه واقعیت افزوده کشور نگاه ویژه ای به نهاد تربیت داشت و دو هدف کلی جذب و ارتباط گیری با نوجوانان و مشارکت اعضای باشگاه شاب و مرنا در مراسم را دنبال کرد.

به گفته سجاد امیری عضو شورای مرکزی عاشوراییان، گذر دانش آموزی از چند غرفه تشکیل شد که نوجوانان بعد از ثبت نام و دانلود اپلیکشین مسابقه AR در هریک از غرفه ها باید دو تارگت را همراه با چالشی پیدا می کردند، این تارگت ها به راحتی در اختیار شخص قرار داده نمیشد و دانش آموز باید از بین عکس ها و نشانه های مختلف یا در آکواریوم و به صورت اکتشافی تارگت ها را پیدا می کرد و در واقع طی چالشی که به صورت سرگرمی و بازیست مسابقه میداد.

مسئول نهاد تربیت هدف برگزاری اولین مسابقه واقعیت افزوده را تجربه متفاوت نوجوانان از شرکت در هیئت عنوان نمود و گفت: معمول این است که در همه هیئت ها آیتم سخنرانی و مداحی باشد ولی عاشوراییان سعی کرد در گذر دانش آموزی برای نوجوانان تجربه ای متفاوت را با بازی، سرگرمی و رقابت ایجاد کند. ویژگی مسابقه این بود که هر نفر، هر امتیازی که کسب می کرد به صورت آنلاین نمایش داده میشد و منبع سوالات از کتاب انسان ۲۵۰ ساله مقام معظم رهبری فصل امام حسین علیه السلام بود که هر شب به یک دختر و پسر هدیه ای اهدا میشد. نگاهمان در سال آینده این است که مسابقه را از محل برنامه گسترش دهیم و پارامترهای جدیدی به آن اضافه کنیم.

وی با اشاره به ثبت نام رایگان نوجوانان علاقه مند در محرم امسال برای شرکت در مسابقه آمده ایم فردا را بسازیم؛ خاطرنشان کرد: با محوریت بازی براساس ارزیابی و تست هوش های چندگانه مسابقه ای را ویژه دانش آموزان مقطع هفتم و هشتم طراحی کردیم که با استقبال خوب مدارس مواجه شد. این مسابقه با تشخیص استعداد هر فرد در زمینه ای خاص به ما کمک می کند تا کسانی که قابلیت لازم را دارند بتوانند در دوره مرنا و باشگاه شاب حضور پیدا کنند.

امیری در پاسخ به این سوال که اعضای باشگاه شاب در محرم امسال مشغول چه فعالیتی هستند بیان کرد: بچه های باشگاه شاب نوجوانانی هستند که در بحث توزیع کارت دعوت، تبلیغات شهری و غرفه دانش آموزی مشارکت دارند و در ارتباط با کسانی که در دوره مرنا مهارت آموزی کردند در این شب ها فعالیت می کنند؛ تا جایی که امکان بوده متناسب با مهارت دانش آموزانی که در کلاس های مرنا شرکت داشته اند وظایفی را به آنها محول کردیم تا در قدم اول با هیئت مشارکت داشته باشند و انتظار داریم این دوستی بهانه ای شود برای این که در عاشوراییان بمانند.

عضو شورای مرکزی، نظر مسئولین و موثری شهری را پس از بازدید از گذر دانش آموزی مثبت خواند و گفت: بدون اغراق اکثر موثرین شهری از ایجاد فضای بازی و سرگرمی برای نوجوانان در هیئت ابراز خرسندی کردند و ضمن تشکر عنوان نمودند که کاش می توانستید در ابعاد بزرگتری این مسابقه را اجرا کنید و خیلی ها سعی کردند در انجام مسابقه مشارکت کنند.

تربیت نیروی فرهنگی پویا در عاشوراییان

سجاد امیری با اشاره به شعار امسال، «عاشوراییان ۴۰ مدرسه» متذکر شد: در حال حاضر نصف راه را طی کرده ایم و امید است با تقویت کادر اجرایی و تربیت؛ تلفیق نسل با انرژی امروز با نسل با تجربه گذشته اتفاقات خوبی رقم بخورد، وی از دیگر آیتم های غرفه نهاد تربیت را دوربین VR و نمایش حادثه کربلا، همنشینی با روحانیون، عکس یادگاری با لباس رزم زمان امام حسین و مدافعان حرم، ثبت نام خادمین افتخاری و توزیع فرم عضویت باشگاه شاب و مرنا برشمرد.

فاطمه ترابی مسئول نهاد تربیت خواهران نیز در ادامه یکی از اهداف عاشوراییان در این بخش را تربیت نیروی فرهنگی پویا دانست و بیان کرد: دانش آموزان در نهاد تربیت باید از نظر تربیتی و معنوی رشد پیدا کنند و به عنوان نیروی فرهنگی موثر در این مجموعه فعالیت کنند.

ترابی محرم امسال عاشوراییان را دانش آموزمحور توصیف کرد و گفت: امسال مسئول هر بخش در ستاد معاونی داشت که دانش آموز بود و اکثر کارها را دانش آموزان پیش می بردند و نشان دادند بچه های مسئولیت پذیری هستند چرا که به نحو احسن وظایفشان را انجام دادند و مخاطبان را راضی نگه داشتند. افق روشن پیش روی این نوجوانان این است که چه بسا بتوانند جای تک تک مسئولین عاشوراییان را بگیرند.

+ دیـــدگاه