ثبت دیدگاه

تشکیلاتی بودن، ویژگی برجسته‌ی عاشوراییان است

حجت الاسلام زائری

حجت‌الاسلام زائری:

تشکیلاتی بودن، ویژگی برجسته‌ی عاشوراییان است

۰۸ / مهر / ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹ ق.ظ

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری در شب‌های دهه اول محرم امسال مهمان مردم اصفهان و سخنران ویژه برنامه «دینی که آنان می‌گویند…نه» مجموعه فرهنگی عاشوراییان است. وی در مصاحبه با خبرنگار عاشوراییان گفت: این مجموعه توانسته در جریان سازی فرهنگی الگو و نمونه ای برای کل کشور باشد.

از جمله همکاری‌های دیگر زائری با این مجموعه فرهنگی می‌توان به دوره سنگر اجتماعی و تربیت افسران جنگ نرم در سال ۹۲ اشاره کرد که در آن تجربیات خود را در زمینه‌ی فرهنگ و کار تشکیلاتی در اختیار مخاطبان قرار داد. دو سال گذشته نیز در ویژه برنامه «ادب آداب دارد» ۵ شب سخنران و کارشناس تلویزیونی عاشوراییان بود.

این کارشناس رسانه در ابتدای گپ و گفت، کار تشکیلاتی منسجم، هماهنگ و توجه به گروه سنی دانش‌آموزی را از جمله ویژگی‌های برجسته‌ی این مجموعه فرهنگی دانست و گفت: این دو ویژگی سبب شده است که در فعالیت‌های مشابه فرهنگی این مجموعه الگو و نمونه‌ای برای کل کشور شود، علاوه بر این‌ها خلاقیت و نو بودن که همیشه در عاشوراییان بوده از جمله ویژگی‌های دیگر مورد تحسین این مجموعه می‌باشد.

تمرکز بر تفاوت‌ها، بقای عاشوراییان است

سخنران ویژه برنامه محرم در پاسخ به این سوأل که چگونه عاشوراییان با گذشت زمان در اوج بماند و ویژگی های برجسته خود را حفظ کند، گفت: با توجه به تغییر شرایط اجتماعی جامعه و مخاطب و همچنین افزایش رقابت بین مجموعه‌های فرهنگی که البته این خیلی خوب است، بایستی عاشوراییان بر روی ویژگی متفاوت خود با سایر مجموعه‌ها متمرکز شود مثلاً اگر جریان‌های موازی و رقیب، بیشتر در حوزه‌ی دانش‌آموزی فعال هستند، لازم است عاشوراییان در حوزه‌ی دانشجویی متمرکز شود یا اگر جریان‌های مشابه بیشتر فعالیت مذهبی صرف دارند، بایستی عاشوراییان بر فعالیت‌های فرهنگی از جمله آموزش مهارت‌هایی مثل عکاسی، خبرنگاری، رسانه و یا حتی آموزش‌های هنری و یا مطالعه‌ی کتاب و کتاب‌خوانی بپردازد که البته این بستگی به شرایط زمانی و ویژگی‌های مخاطب دارد. خوشبختانه عاشوراییان این حسن را دارد که فعالیت‌ها را به خود اعضا محول می‌کند و این خود در درازمدت می‌تواند راه‌گشا باشد.

دین داری حضور مؤثر اجتماعی است

زائری در پاسخ به چگونه استمرار بخشیدن اولویت های فرهنگی جامعه‌ی امروز با توجه به موضوع برنامه امسال اظهار داشت: از جمله مهمترین حوزه ها و اولویت‌ها توجه به فعالیت‌های اجتماعی است. بدین معنی که اگر اعضای عاشوراییان در یک بستر اجتماعی واقعی تعریف شوند و فعالیت آنان ناظر به یک نیاز عینی جامعه باشد در دراز مدت هم به اعضای مجموعه و هم به تقویت جریان کلی فعالیت عاشوراییان کمک می‌شود.

وی افزود: گاهی اوقات دین را به صورت مجموعه‌ای از آموزه‌های ذهنی، انتزاعی و مجرد تعریف می‌کنیم اما گاهی دین‌داری به صورت حضور مؤثر اجتماعی تعریف می‌شود یعنی افراد در محیط اطراف خود اثرگذار باشند مثلاً با رسیدگی کردن به مشکلات محله، رهبری یک جریان اجتماعی، معلمی کردن، داشتن فعالیت فرهنگی، راه‌اندازی یک کتابخانه، رسیدگی به کودکان کار و امثال اینهاست، در این صورت مسئله‌ی دینداری را به فعالیت فردی تعریف نکرده‌اید بلکه آن را به یک واقعیت اجتماعی که همیشه در طول سال و در عرصه‌های مختلف وجود دارد، تبدیل کرده‌اید

برای مثال دختر خانمی جوان که در محدوده‌ی تعریف شده، مشخص و با همه‌ی ملاحظات و حساسیت‌ها، نقش آفرینی و اثربخشی خود را برای کسانی که در کانون اصلاح تعلیم و تربیت‌ و یا کسانی که گرفتار مشکلات اجتماعی هستند می ببیند، طبیعتاً تعریفی که از شخصیت خود می‌کند خیلی متفاوت خواهد بود و آن موقع است که احساس می‌کند حضورش در مجموعه فرهنگی عاشوراییان نتیجه‌ی کاملاً عینی و ملموس داشته است تا این که صرفا بیاید در جلسه‌ای بنشیند و تنها یک سخنرانی بشنود و برود.

سخنران ویژه برنامه روضه عاشوراییان بهترین راهکار به منظور ارتقای فکری و توانمندی اعضای مجموعه را هرچه بیشتر کردن تشویق‌ها و ترغیب‌ها برای اعضا دانست و گفت بهتر است برای افراد تعریف کمی داشته باشیم مثل اینکه افراد باید یک کتاب در هفته بخوانند یا در این آزمون شرکت کنند یا این تعداد عضو افزایش دهند تا بتوان افراد را با هم مقایسه کرد و جهت ارتقای آنان برنامه‌ریزی کرد.

+ دیـــدگاه