ثبت دیدگاه

تصفیه هوای فرهنگی شهر با درخت عاشوراییان

IMG_8324_2

21 سال گذشت؛

تصفیه هوای فرهنگی شهر با درخت عاشوراییان

۱۹ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵ ق.ظ

روضه ی عاشوراییان در نهمین روز محرم الحرام ۱۴۴۱ هجری قمری با سخنرانی حجت الاسلام شهاب مرادی و مداحی محمد طالبی روبروی گلستان شهدا برگزار شد.

در این مراسم وحید ملتجی رییس شورای سیاست گذاری عاشوراییان ضمن خیرمقدم به عزاداران حسینی درباره ی مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان گفت: عاشوراییان یک هیئت اجتماعی و ۲۱ ساله است که از سال ۱۳۷۸ شروع به فعالیت کرد. هدف تاسیس عاشوراییان کمک به حل مسائل و مشکلات فرهنگی مردمیست که یکی از آن ها تریبون عاشوراییان است که مشکلات مردم از پشت تریبون بازگو می کند.

وی این مجموعه فرهنگی را یک مجموعه ی تاثیرگذار بر فعالیت ها و مسیر دیگر حزب ها و هیئت ها دانست که این اثرگذاری ها همراه با هزینه هایی ست که صرفاً ریالی نبوده و اعم از خط شکنی هاییست که طی آن عاشوراییان از هنر و رسانه استفاده ی بهینه کرد.

رییس شورای سیاست گذاری عاشوراییان خاطرنشان کرد: اولین خط شکنی ‌ما این بود که هنر را به خدمت گرفتیم تا معارف امام حسین علیه الاسلام به بهترین نحو به مخاطب رسیده شود، دومین خط شکنی انتخاب نوجوان به عنوان مخاطب عاشوراییان و شناساندن امام حسین به نوجوانان بود که برای این کار سعی کردیم اکثریت کادرمان هم جوان باشد تا بهتر بتوانیم با مخاطب ارتباط برقرار کنیم.

ملتجی، عاشوراییان را نهادی مستقل عنوان کرد از این نظر که زیر پرچم امام حسین علیه الاسلام در محدوده ی جغرافیایی ایران و خط قرمزش ولایت فقیه است؛ وابسته به هیچ نهاد و شخصی نیست و با استقلال به کار خود ادامه می دهد.

وی مشارکت های مردمی را دلیلی بر اجتماعی بودن مجموعه خواند و با اشاره به درخت عاشوراییان افزود: درخت عاشوراییان هر روز شاخه های بیشتری می دهد و دانش آموزان بیشتری تربیت می کند، درختی که برکت های زیادی از جمله تصفیه کردن هوای فرهنگ اصفهان را دارد و میوه دادن این درخت پر برکت نوجوانانی خواهد بود که تربیت حسینی دارند.

این فعال فرهنگی حضور مردم، جوانان و نوجوانان را سرمایه های عاشوراییان دانست و خیمه ی عزاداری عاشوراییان را صحنی از کربلای معلی عنوان کرد که با تمام مشکلات ولیکن با لطف خدا، عنایت امام حسین و یاری مردم پا برجا مانده و بخشی از فعالیت های مجموعه مدیون کمک های مردمی است و این کمک ها را اعم از معرفی زبانی هیئت به دیگران‌، کمک های یدی یا انسانی یعنی استفاده از مهارت های خود برای هیئت و کمک های مالی که با چند روش انجام می شود، بیان کرد.

حجت الاسلام شهاب مرادی نیز در شب دهم ویژه برنامه «حسین نوری که خاموش نمی شود» متذکر شد: مسئولیت پذیری یعنی مسئولیت کاری که کرده ایم را بپذیریم؛ اگر اشتباهی کرده ایم عذرخواهی کنیم البته عذرخواهی به این معنا نیست آدمی که مدام اشتباه می کند و عذرخواهی می کند مسئولیت پذیر است.

گفتنی ست اجرای سرود، قرائت زیارت عاشورا و مداحی سنتی از دیگر آیتم های این مراسم بود.

+ دیـــدگاه