ثبت دیدگاه

تعهد یکی از اصلی ترین مبانی کار و تولید در اسلام است

حجت الاسلام جدیدی

روز جوان؛

تعهد یکی از اصلی ترین مبانی کار و تولید در اسلام است

۲۰ / اردیبهشت / ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲ ب.ظ

جشن میلاد حضرت علی اکبر علیه السلام در بهشت هیئت هفتگی مجموعه فرهنگی عاشوراییان با حضور حجت‌الاسلام جدیدی که به ادامه مباحث سبک زندگی دینی در عرصه‌ی کار و تولید پرداخت و فعالیت جهادی در عرصه اقتصاد را مصداق یاوری امام زمان دانست. در پایان این مراسم آقای یزدخواستی به مدیحه سرایی پرداختند.
سخنران بهشت گفت: برای سبک زندگی دینی و مهدوی در همه زمینه ها باید نگاه دین را در نظر بگیریم که یکی دیگر از این حوزه ها کار کردن است که باید در چهارچوب دینی قرار بگیرد. زمان ظهور امام زمان(عج)، با تلاش و کار مشکلات حل می¬شود پس برای زمینه¬سازی ظهور باید رشد اقتصادی صورت بگیرد و مبانی کار اسلامی را بدانیم و به کار ببندیم.
اصل اول در کار و تولید اسلامی اصالت حلال بودن است، مقدار زیاد تولید ملاک نیست. تمام تفاوت اقتصاد اسلامی و یهودی در همین است اسلام می گوید هدف وسیله را توجیه نمی کند و آن ها نظری متفاوت دارند.
حقوق اقشار ضعیف مخصوصاً کارگرها باید دقیق و کامل پرداخت شود تا راضی شوند، چرا که اثریت وضعی دارند که بر کل اقتصاد ما اثر می گذارد یعنی اگر این ها راضی نباشند در کارها گره می افتد به همین خاطر است که پیامبر(ص) می فرمایند: تا عرق کارگر خشک نشده مزد او را بپردازید. در این صورت برکت مال حلال تمام نیازهای ما را تأمین می کند.
وی ادامه داد: اصل دوم در حوزه تولید و کار اسلامی این است که باید تخصص همراه با تعهد برای کار وجود داشته باشد. اگر در کاری تخصص نداریم حتی اگر برای انجام آن تعهد داریم نباید آن را قبول کنیم و در مقابل آن، تخصص داشتن بدون تعهد است که ما را دچار مشکلات فراوان می کند به طور مثال، کسانی که عهد نامه ترکمنچای را بستند افراد متخصصی بودند ولی تعهد نداشتند. تعهد یکی از اصلی ترین مبانی کار و تولید در اسلام است.
دیگر اینکه در هر حوزه ای که در آن مشغول به کار هستی پیشرفت اصالت دارد. عدالت جهانی برای ما یک آرمان است پس باید دنیا را برای عدالت جهانی تصاحب کنیم. در عرصه ی کار و تولید باید نگاه جهانی داشته باشیم یعنی باید در درجه ی اول مشکل کشور و سپس جهان را حل کنیم. اهل بیت علیه السلام از لحاظ اقتصادی بسیار بالا بودند برای اینکه بتوانند قدرت شیعه را افزایش بدهند. اکنون در زمینه ی اقتصاد سهل انگار شده ایم. هم باید تلاشمان را خیلی زیاد کنیم و هم مواظب باشیم چرا که با سرقت دست آوردهای تولیدی مواجه هستیم. ما باید در عرصه ی تولید و کار امام زمان را یاوری کنیم.
آیا حبیب خدا هستید؟
وی در بیان دیگر از موضوع گزاره‌های کار در سبک زندگی دینی افزود: در کار و تولید اسلامی اصالت علم محوری است. علم را در هر جای دنیا که باشد وظیفه ی به دست آوردن آن با ماست و به واسطه ی آن باید کارمان را رشد بدهیم. در عرصه های تولیدی بسیاری از منابع کشورهای اسلامی سرقت شده است. کسی که عقبه ی علمی به دست اوست می تواند آینده ی علمی را نیز ورق بزند.
در عرصه‌ی کار و تولید اسلامی باید اصالت داشتن عبودیت را نیز در نظر داشت. کار عرصه‌ی امتحان ماست. اگر شما مایحتاج جامعه‌ی اسلامی را در اختیار آن ها قرار دادی حبیب خدا هستی. عبادت فقط نماز و روزه نیست بلکه اگر بتوانیم نیاز جامعه را برآورده کنیم ثواب و جهاد انجام داده‌ایم. رهبر معظم انقلاب اسلامی به جهاد اقتصادی تاکید دارند چرا که در سایه‌ی آن می‌توان به خودکفایی رسید. در مقابل عبودیت طغیان است. در قرآن می‌خوانیم زمانی که انسان احساس بی‌نیازی کند طغیان می‌کند و روایت داریم که خدواند متعال رزق فقرا را در مال اغنیا قرار داده است. پس اگر خدا محور باشیم در مسیر کسب مال سرکشی نخواهیم کرد .
و در آخر اینکه در مقابل رویکرد منفعل اصالت با رویکرد جهادی است. باید جهاد گونه وارد میدان شد و امام را یاری کرد. یاری‌ کردن امام زمان ما با توجه به پیچیدگی های تمدنی به مراتب سخت‌تر از یاری کردن دیگر ائمه در زمان های خودشان است. در هر عرصه ای که هستیم میدان را، میدان جنگ بدانیم.

برای دریافت فایل های صوتی اینجا کلیک کنید.

+ دیـــدگاه