ثبت دیدگاه

تغییرات بیرون ناشی از تغییر درون شماست

photo_2019-05-04_19-27-22-(2)

حواست به خودت باشه (2)؛

تغییرات بیرون ناشی از تغییر درون شماست

۲۶ / اردیبهشت / ۱۳۹۸ - ۳:۲۰ ب.ظ

هیئت هفتگی بهشت ۲۲ اردیبهشت ماه با سخنرانی حجت الاسلام مسجدیان و مناجات خوانی حاج محمد یزدخواستی برگزار گردید. در این جلسه سخنران متذکر شد: خداوند نعمتی را از هیچ بنده ای نمی گیرد مگر به واسطه گناهی که عبد مرتکب شده است.

حجت الاسلام مسجدیان در ابتدای سخنرانی خود با اشاره به قاعده بسیار مهمی که خداوند در قرآن به آن اشاره کرده و لحظه لحظه زندگی ما درگیر آن است گفت: خداوند متعال در آیه ۱۱سوره مبارکه رعد پرده از راز بزرگ عالم برداشت إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم خدا بیرون قومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه آن قوم نفوسشان را تغییر دهند، تغییرات بیرون شما ناشی از تغییر درون شماست. تمام عالم به اذن و علم،  قدر و قضای خداوند اتفاق می افتد و خدایی که تغییرات به دست اوست می گوید من بیرون را تغییر نمی دهم مگر آنکه درونتان را تغییر دهید، در این آیه دو تغییر است، فاعل تغییر اول الله و فاعل تغییر دوم خود ما هستیم. اهل ظاهر و دنیا با هر اتفاقی که برایشان می افتد اول با بیرون از خودشان در می افتند که تو چرا این کار را کردی ولی آنهایی که اهل معرفت هستند برای هر اتفاقی اولین جایی که مراجعه می کنند درونشان است  فلذا اینها محاسبه گر نفس می شوند چون اثر برای آن قائل هستند، اگر برای کسی غالب شد اتفاقاتی که بیرون برایش می افتد ریشه اش در درونش است، حتماً باب حساب و کتاب برای خودش باز می می کند.

سخنران بهشت با طرح این سوال که آیا  می توان هرچه که به انسان می رسد و او را ناراحت می کند بخاطر کاری که خودش انجام داده دانست و به یک قاعده کلی رسید؟ خاطرنشان کرد: آیه ۳۰ شوری وَمَا أَصَابَکُمْ مِنْ مُصِیبَةٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ وَیَعْفُو عَنْ کَثِیرٍ خداوند می فرماید: و آنچه از رنج و مصائب به شما می‌رسد همه از دست (اعمال زشت) خود شماست در صورتی که خدا بسیاری از اعمال بد را عفو می‌کند، اگر قرار باشد بابت هر اتفاقی که درون ما می افتد، مصیبتی به ما برسد که سالم به خانه نمی رسیدیم.

رابطه تان را با خلق در سجاده درست کنید

وی نیت ها، دل بستن ها و عُجب انسان ها را باعث مصیبت دانست و با بیان این روایت که خداوند نعمتی را از هیچ بنده ای نمی گیرد مگر به واسطه گناهی که عبد مرتکب شده است متذکر شد: بعضی از اتفاقات در وجود ما می افتد و خودمان متوجه نمی شویم، ولی خداوند تا ته وجود ما را می بیند و اتفاقات درونی ما باعث می شود که خداوند مقدرات بیرونی اش را تغییر دهد، نفس و درون ما محور اتفاقات این عالم است حتی باریدن آسمان، در آیه ۵۶ سوره هود خداوند فرمود: استغفروا ربّکم ثمّ توبوا الیه یرسل السّماء علیکم مدراراً استغفار کنید و بعد توبه کنید، ریزش شدید باران اتفاق می افتد یا در سوره نوح آیه ۱۰ تا ۱۲ نوح گفت: فقلت استغفروا ربّکم انّه کان غفاراً یرسل السماء علیکم مدراراً و یمددکم باموال و بنین و یجعل لکم جنات و یجعل لکم انهاراً از پروردگارتان آمرزش بخواهید که او بسیار آمرزنده است، [اگر از خدا آمرزش بخواهید] ابرهای پر باران برای شما می فرستد تا باران های سودمند بر شما فرو ریزد و شما را با اموال و پیروانی یاری می کند و بوستان های انبوه از درختان برای شما پدید می آورد و جویبارهایی برایتان قرار می دهد.

مسجدیان با اشاره به حدیثی از امیرالمومنین که هرکس رابطه خود با خدا را اصلاح کند، خداوند رابطه او با مردم را اصلاح می کند گفت: مومنین رابطه خودشان با خدا را درست می کنند و خداوند مقدرات را تغییر می دهد. شما تجربه کنید و اثرش را ببینید، رابطه تان را با خلق در سجاده درست کنید جایی که باید وقت می گذاشتی که جای درست کردن مشکلات است وقت نگذاشتی و گرفتار شدی، اگر این را در زندگی کشف کنید بسیاری از گرفتاری ها حل می شود.

با دعا امواج بلا را از خود دور کنید

وی در پایان دو قاعده کلی در زندگی را برشمرد و بیان کرد: قاعده اول در آیه ۷۷ سوره فرقان خداوند می فرماید: قُلْ مَا یَعْبَأُ بِکُمْ رَبِّی لَوْلَا دُعَاؤُکُمْ؛ بگو اگر دعاى شما نباشد پروردگارم هیچ اعتنایى به شما نمى‏‌کند»، اگر دعایتان نباشد خدا به شما توجه نمی کند، باید خداوند را بیشتر بخوانید، قاعده دوم در قرآن وَإِذَا مَسَّ الْإِنْسَانَ الضُّرُّ دَعَانَا لِجَنْبِهِ أَوْ قَاعِدًا أَوْ قَائِمًا فَلَمَّا کَشَفْنَا عَنْهُ ضُرَّهُ مَرَّ کَأَنْ لَمْ یَدْعُنَا إِلَى ضُرٍّ مَسَّهُ کَذَلِکَ زُیِّنَ لِلْمُسْرِفِینَ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ آیه ۱۲ سوره یونس یا فَإِذَا مَسَّ الْإِنْسَانَ ضُرٌّ دَعَانَا ثُمَّ إِذَا خَوَّلْنَاهُ نِعْمَةً مِنَّا قَالَ إِنَّمَا أُوتِیتُهُ عَلَى عِلْمٍ آیه ۳۹ سوره زمر عموم مردم وقتی به آنها ضرر می رسد، ما را می خوانند و وقتی ما گرفتاری را از آنها می گیریم ما را فراموش می کنند. نتیجه این دو آیه کنارهم یعنی دعا نکردن به ما ضرر می رساند و اگر خداوند بخواهد به کسی توجه کند او را گرفتار می سازد فلذا ضررهایی که به ما می رسد بخاطر این است که ما رابطه مان را با خدا درست نکردیم، با دعا امواج بلا را از خود دور کنید، قبل از اینکه گرفتار شویم خداوند را بخوانیم. در گذشته ات  تفکر کن که اگر رابطه خودت با خدا تنظیم شد، رابطه ات با همه چیز تنظیم می شود.

+ دیـــدگاه