ثبت دیدگاه

تفکر هر شخص بیانگر نوع تفریح اوست

Untitled-1

تفریح در اسلام؛

تفکر هر شخص بیانگر نوع تفریح اوست

۳۰ / فروردین / ۱۳۹۶ - ۸:۳۳ ب.ظ

هیئت هفتگی مجموعه فرهنگی عاشوراییان با حضور حجت‌الاسلام جدیدی برگزار گردید، ایشان در ادامه مباحث سبک زندگی دینی به موضوع تفریح در اسلام پرداخت و عوامل نشاط و فرح روحی را برشمرد. این برنامه با قرائت و تفسیر آقای غازی شروع گردید و پس از آن حکمت هایی چند از نهج البلاغه خوانده شد. بعد از مداحی و تلاوت زیارت امین الله توسط حاج محمد یزدخواستی پایان یافت.
حجت‌الاسلام حامد جدیدی گفت: هدف از خلقت زندگی مهدوی است که باید آن را عملی کنیم پس صفر تا صد زندگی مان را مطابق با دین انجام دهیم. راه رسیدن به قرب الهی را خداوند تعیین کرده است. پیامبران همه برای این مبعوث شده اند که راه هدایت را به ما انسان ها نشان دهند و امام زمان «عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» نیز همین هدف را دنبال می‌کنند. پس هدف خلقت، بعثت و مهدویت این است که ما زندگی دینی داشته باشیم.
ما اگر بخواهیم کاری در جهت ظهور حضرت داشته باشیم باید انسان‌ها را نسبت به هدف ظهور آگاه کنیم و با پیاده کردن گزاره های دینی در زندگی خودمان به این امر کمک کرده باشیم و بعد از آن هم راه ایشان باشیم.
در تبیین سبک زندگی مهدوی به موضوع تفریح و نشاط پرداخته شد که مبانی و ویژگی ها و روایات متعدد مطرح گردید و در این زمینه به شرح مصداق‌هایی از آن می‌پردازیم.
تفریحات و لذت بردن از آن‌ها به نسبت افراد لایه لایه است، به این معنا که یک سری تفریحات انسانی هستند یعنی اگر چهارچوب‌های اخلاقی و انسانی را رعایت کنیم همه‌ی انسان‌ها آن را انجام می ‌دهند. کسی که سبک زندگی جهادی را می‌پسندد نوع تفریحاتش با تفکرش متناسب است، و کسی که می خواهد امام یاور باشد همان‌طور که سطح ایمانش متفاوت است، سطح تفریحاتش هم بالاتر می‌رود و تغییر پیدا می‌کند مجدداً دو بعد پیدا می‌کند. یکی از آن ها بعد معنوی انسان را دربر می گیرد و نوع دیگر بعد جسمی را درگیر می‌کند. پیامبر اسلام صل الله علیها می‌فرماید: «اگر من به پیامبری مبعوث نشده بودم تمام عمرم را به نگاه کردن به آسمان می‌گذارندم»، که این سیر آفاق و انفس باعث تفکر می‌شود و بعضی‌ها تفریحشان این است که تفکر کنند.
سحرخیز باش تا کامروا شوی
این فعال فرهنگی افزود: بعضی از افراد دوست دارند کتابی بخوانند و در آن غرق بشوند و از آن لذت ببرند، برای اینکه روحشان با آن سنخیت دارد. پس یکی از تفریحاتی که در اسلام توصیه شده است تفکر است که آن را بهتر از هفتاد سال عبادت دانسته است. عبادت نیز از مصادیق تفریح در اسلام است که شنیده‌ایم خیلی از بزرگان بر آن تاکید می‌کنند چرا که به منبع نور وصل می‌شویم و این نور ایمان باعث فرح روحی می‌شود. گوش دادن به صوت قرآن باعث نشاط در روح و جان ما می‌شود. سکوت و دعا و عبادات جز عوامل تفریح در اسلام هستند.
بعضی از افراد نسبت به علم آموزی ولع دارند یعنی علم را می آموزد تا تحقیق وکشف کند. حقیقت علم، نور است و کشف حقیقت لذت بسیار بالایی برای اهل علم دارد و نوع دیگر تفریحات کار است، امام علی علیه السلام می فرمایند: هیچ تفریحی مانند کار نیست، با کار کردن و تولید کردن و نتیجه آن را مشاهده کردن، استرس و اضطراب و افسردگی و مشکلات روحی همه از بین می‌روند . باید بستر خلاقیت در کاری که انجام می‌دهیم وجود داشته باشد تا فرح ناشی از آن را درک کنیم.
سحر خیزی هم برای نشاط روحی بسیار توصیه شده است. اگر کسی سحر خیزی را تجربه کند و لذت آن را بچشد محال است آن را کنار بگذارد اگر روح سالم می خواهی سحر خیز باش.
از اذان صبح تا طلوع آفتاب کل هستی در حال تنفس است و برای کل روز انرژی می‌دهد برای این قضیه باید ساعات شبانه روز ما به درستی برنامه‌ریزی شود که راحت تر بتوانیم سحر بیدار باشیم.
تفریح دیگر استراحت کردن است، جسم ما به گردن ما حق دارد و ما نمی‌توانیم هر طور که دل خواهمان است با آن رفتار کنیم، شب را خداوند برای استراحت و آرامش قرار داده است باید از آن استفاده کنیم.
استعمال بوی خوش نیز از تفریحاتی است که در اسلام توصیه شده است . هر عطری یک طبع خاص دارد و متناسب با طبع مان باید از عطرها استفاده کنیم.
شستشوی بدن و استحمام به سبک حمام های قدیم حمام سرد و گرم، خشک و تر که از چهار طبع گرفته شده است لازم به ذکر است سونا و جکوزی از حمام اسلامی گرفته شده اند.
نگاه کردن به سبزه و طبیعت و آب روان به نیت قربت الی الله ثواب محسوب می شود و ارتباط با آب استرس و اضطراب ها را کاهش می دهد پس یکی از دلایل تاکید به شنا یاد گرفتن همین است.
هدایت و کار فرهنگی صبر و حوصله می‌خواهد
حجت الاسلام جدیدی با اشاره به دیگر عوامل نشاط و فرح در اسلام افزود: پیاده روی جز تفریحات است ورزش سنگین برای خیلی ها ضرر دارد ولی پیاده روی برای همه خوب است. سوارکاری از ورزش های توصیه شده که از جمله آن اسب سواری و شتر سواری است . اسب روحیه نجابت، سرزندگی، پویایی و فعال بودن دارد و در مورد تربیت آن نیز روایت داریم که مومن یکی از بهترین تفریحاتش تربیت اسب است چرا که همراه با آن صبر، حوصله و مهار نفس خویش را به دست می‌گیرد. شتر نیز به حلم، حوصله و بردباری معروف است و در صحرا ‎ به کمترین چیزها بسنده می‌کند. قرآن شتر را از آیات و نشانه های خدا می داند، وقتی که با آن همنشین شوی خصوصیاتش به شما منتقل می‌گردد. چوپان بودن پیامبران قبل از رسالتشان برای این بوده که صبر و حوصله آن‌ها بالا برود. چرا که هدایت کردن و کار فرهنگی صبر می‌خواهد.
با خاک ارتباط گرفتن به ما آرامش می دهد چرا که از جنس خودمان است، اگر فرصتی داریم سفالگری کنیم.
خوردن و آشامیدن نیز از تفریحات دیگر است و زیبا بودن نیز اهمیت دارد هرچند ساده باشد ولی باید دقت داشت که اسراف صورت نگیرد.
نگاه کردن به همسر نیز در اسلام جز عوامل فرح به شمار آمده است. در اسلام توصیه شده است که همسری انتخاب کنید که صورت و سیرتی زیبا داشته باشد. هم‌نشینی با دوستان نیز باعث فرح روحی می‌شود البته باید جهت این دوستی الهی باشد. لباس زیبا و آراسته و رنگ شاد پوشیدن باعث ایجاد فرح و نشاط روحی می‌شود.
یکی از تفریحات سفارش شده در اسلام به آقایان این است که برای ایجاد فرح روحی به همراه همسرشان به خرید بروند البته باید دین محور باشد.
وی در آخر بیان داشت: هدیه دادن مخصوصاً برای خانم‌ها باعث نشاط روحی می‌شود و از مشکلات آینده جلوگیری می‌کند و در آن‌ها ایجاد آرامش می‌کند.
هیئت هفتگی بهشت هر یکشنبه بعد از نماز مغرب و عشا با سخنرانی حجت الاسلام جدیدی به همراه قرائت، تفسیر قرآن و نهج البلاغه خوانی آقای غازی و مداحی حاج محمد یزدخواستی واقع در دفتر مجموعه فرهنگی عاشوراییان به نشانی خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، پرچم بهشت برگزار می شود.

برای دریافت فایل های صوتی این جلسه اینجا کلیک کنید.

برای دریافت فایل جلسه قبلی اینجا کلیک کنید.

+ دیـــدگاه