ثبت دیدگاه

تواضع و بی ارزش دانستن مخالفت با خدا، از ویژگی های متقین است

111

ویژه برنامه ولادت امام حسن(ع)؛

تواضع و بی ارزش دانستن مخالفت با خدا، از ویژگی های متقین است

۲۵ / خرداد / ۱۳۹۶ - ۵:۱۸ ب.ظ

سومین جلسه از ویژه برنامه ماه مبارک رمضان مجموعه فرهنگی عاشوراییان با حضور حجت الاسلام و المسلمین انجوی نژاد و مداحی برادر طالبی برگزار شد.
حجت الاسلام انجوی نژاد در شرح خطبه متقین، تواضع را مشی و روش متقین دانست و گفت: همان طور که زهد خصوصیاتی دارد و یک زاهد باید نمایش زاهدانه داشته باشد، تواضع نیز علاوه بر باطن باید در ظاهر فرد نمودار باشد و درصدی از تواضع در فرد دیده شود تا مردم بتوانند آن را درک کنند.
در ادامه مشروح سخنرانی ایشان را می خوانید؛
یکی از ویژگی های ذکر شده در خطبه متقین نهج البلاغه، تواضع است. تواضع علاوه بر وجود باطنی باید در ظاهر فرد نشان داده شود و درصد دیگری از آن باید در قلب و ذهن وجود داشته باشد. این امر زمانی اتفاق می افتد که دیگران خود را به هر میزان، در مقابل یکدیگر کوچک ببینند.
در تواضع قلبی انسان با خود می اندیشد که اگر خداوند بخواهد به او نمره دهد، آیا نمره او بالاتر از موجودات دیگر است یا خیر! مانند زمانی که از پیامبر قوم بنی اسرائیل خواسته شد موجودی را پست تر و دون تر از خود نزد خدا ببرد که ایشان حتی حاضر نشدند سگی را با این ویژگی ها نزد خدا ببرند.
لذا امیر المومنین برای سفارش به تواضع به یارانشان، توصیه می کرند به وضعیت فعلی فرد نگاه نکنند و نیاز است پرونده فرد بازبینی شود که همه این ها نزد خداست و ما از آن اطلاعی نداریم. در خطبه متقین هم اشاره شده است که متقین افرادی هستند با جنبه زیاد و فرق عمده آن ها در ارتکاب گناه این است که مخالفت خدا برای آن ها بی ارزش است و این را امری مشکل می پندارند، به دلیل اینکه خدا برای آن ها با ارزش تر است. متقین به دنبال دور زدن خدا نیستند و آن قدر منکرات در مقابل چشمان آن ها بی ارزش و کوچک به شمار می آید که کریمانه از آن ها می گذرند.
علم نافع، علمی دینی درمسیر اصلاح جامعه و رضای خدا
از نظر اهل بیت و قرآن کریم روزی نباید بگذرد مگر اینکه به معلوماتتان اضافه شود. علم به دو دسته دینی و غیر دینی تقسیم می شود هر علمی که در مسیر اصلاح جامعه، خلقت، روح و جسم و برای رضای خدا باشد و هدف های خلقت را تامین کند، علم نافع و دینی است و در غیر این صورت در گروه علوم غیر دینی قرار می گیرد.
دعا برای قاعده مند شدن زندگی
به طور کلی خدایی که تنها در رفاه و آسایش به آن اعتقاد دارید خدا نیست. مشکل عمده مسلمین این است که قاعده ها را رها کرده اند و به استثنا چسبیده اند. قاعده خود زندگی است و استثنا معجزات آن است. در شب های قدر به سفارش امام صادق علیه السلام گفته شده است که باید برای همه چیز دعا کرد اما باید از خدا خواست زندگی مان را قاعده مند کند.
تا کنون دیده نشده که رهبر انقلاب برای افزایش ذخائر ایران دعا کرده باشند بلکه بیشتر دعا باید قاعده ها بوده است. خدایی که برای رفاه باشد که خدا نیست درواقع باید در بلا و گرفتی ها خدا را قبول داشته و ایمان داشته باشیم.
اگر انسان به خالق اعتقاد داشته باشد مخلوق در دیده اش کوچک می شود و همه چیز را از آن خدا می داند. اهل بیت هرچه که از جانب خدا بود را می پذیرفتند و نقل شده که از خدا آسایش و رفاه را بخواهید اما بلاها و سختی های وارد شده در مسیر زندگی را هم مانند اهل بیت باید پذیرفت. در فریضه های از دعای ابو حمزه می خوانیم که در تمام طول زندگی خود که نگاه می کنم چیزی جز محبت و نعمت های خدا ندیده ام.
این برنامه که با نماز جماعت و صرف افطارآغاز شده بود با مولودی خوانی برادر طالبی به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی(ع) به پایان رسید.

برای دریافت صوت جلسه اینجا کلیک کنید.

کد خبرنگار:۹۶۱۴

+ دیـــدگاه