ثبت دیدگاه

تکثیر ژن عاشوراییان در دانش آموزان

MG_7334

شاب شریک روزهای نوجوانی؛

تکثیر ژن عاشوراییان در دانش آموزان

۳۰ / شهریور / ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان که در چشم انداز سند راهبردی خود قصد دارد مرجعیت دانش آموزی باشد؛ در ویژه برنامه محرم عمده فعالیت نهاد تربیت را عضوگیری از دانش آموزان مقطع هفتم و هشتم تحت عنوان باشگاه دانش آموزی «شاب» با شعار «شریک روزهای نوجوانی» در نظر گرفت.

سجاد امیری مسئول نهاد تربیت واحد برادران درباره فعالیت های غرفه دانش آموزی گفت: در طرح باشگاه دانش آموزی شاب دانش آموزان علاوه بر شرکت در برنامه های تفریحی و اردویی، کلاس هایی با موضوع رسانه و زیرشاخه های گرافیک، فیلم برداری و تدوین را می گذرانند. از دیگر برنامه های غرفه دانش آموزی در ایام محرم دوربین های واقعیت مجازی است که دانش آموزان به وسیله آن تصویر کربلا، حرم امام رضا علیه السلام و… را می بینند که برایشان جذاب است.

عضو شورای مرکزی عاشوراییان با اشاره به برگزاری نشست های شبانه در غرفه دانش آموزی بیان کرد: در این ایام حضور یک سری از شخصیت های فرهنگی را در غرفه داریم که به نحوی با موضوع برنامه -وظیفه فردی در ساختن آینده ای روشن- مرتبط هستند، آدم هایی که حرفی برای گفتن دارند و دانش آموزان می توانند با آن ها آشنا شوند و فضای کلی گپ و گفت هست، در این ایام بهزاد دانشگر نویسنده کتاب موکب آمستردام، مصطفی زارع کارشناس و مدرس رسانه، حامد صفایی پور مدرس بحث انتقادی و دو مسیحی مسلمان شده از کشور کنگو و سیرالئون برای انتقال تجربیات و اینکه با چه سختی مسلمان شدند میهمان غرفه دانش آموزی عاشوراییان بودند که در شب دو مسیحی مسلمان شده بیشترین ازدحام جمعیت را در غرفه خواهران و برادران داشتیم.

وی در ادامه افزود: قرعه کشی شبانه از دیگر بخش های ویژه غرفه دانش آموزی بود که نوجوانان با پر کردن فرم، برگه مخصوص به همان شب را در جعبه قرعه کشی می انداختند و در پایان برنامه به یک نفر از دختر خانم ها و آقا پسرهای دانش آموز مقطع هفتم تا دوازدهمی مبلغ یک میلیون ریال به قید قرعه هدیه تعلق می گرفت.

ارتباط چهره به چهره عاشوراییان با دانش آموزان

امیری هدف نهاد تربیت را در ایام محرم ارتباط گرفتن با نوجوانان دانست که از طریق ارتباط چهره به چهره، ثبت نام در باشگاه شاب و تقسیم دانش آموزان علاقه مند برای مشارکت در اجرای برنامه صورت می گرفت. مشارکت دانش آموزان در قسمت های مختلف روضه همچون کفش داری، انتظامات، مهدکودک، تزیینات، توزیع غذا و کارت دعوت به همراه حمایل های خاصی که بر تن داشتند از ایده های موفق عاشوراییان در ارتباط گیری با نوجوانان بود که بعد از ایام محرم ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اجرای طرح های متفاوت نهاد تربیت و زمان دار بودن این طرح ها اظهار داشت: هر طرحی ویژگی و خصوصیات خاصی دارد مثلاً «کلوپ لواشک ترش» عمده تمرکزش بر روی تفریح و بازی بود اما در «باشگاه دانش آموزی شاب» قرار است تمرکز اصلی روی بحث آموزشی رسانه باشد.

مسئول نهاد تربیت این مجموعه فرهنگی یکی از بزرگترین مشکلات محرم امسال را تعطیلات تابستانه مدارس عنوان کرد که باعث شد شبکه لازم دانش آموزی شکل نگیرد تا از طریق آن دانش آموزان دوستان خود را دعوت کنند و دعوت نامه ها و پوستر برنامه ها در مدارس توزیع شود؛ به علاوه خاطرنشان کرد: به صورت کلی چالش پیش رو ارتباط گرفتن با دانش اموزان در فضای مذهبی است که سخت شده به این دلیل که با گسترش شبکه های اجتماعی بخشی از خلأها برای دانش آموز پر شده است و نوجوان به سختی جذب می شود و زمانی را برای همراهی با ما اختصاص می دهد.

وی افق مجموعه فرهنگی عاشوراییان را شکل گیری تشکلی دانست که اکثریت اعضای آن دانش آموز باشند و از مقطع هفتم وارد عاشوراییان شده و تا مقطع دوازدهم با مجموعه همراه باشند و سال به سال در سطح های مختلف با سرفصل هایی که مشخص شده طرح هایی را بگذرانند و در مباحث رسانه قوی شده باشند چراکه تجربه عاشوراییان به ما نشان داده بچه هایی که از حوزه رسانه وارد مجموعه شده اند عمدتاً ژن عاشوراییان را بهتر دارند. اهل مطالعه هستند و در کارهای اجرایی موفق خواهند بود.

شایان ذکر است در بخش هواداران از افراد ۱۳ تا ۳۱ سال است جهت توزیع کارت دعوت ها و ارسال پیامک اطلاع رسانی ویژه برنامه ثبت نام به عمل می آمد.

+ دیـــدگاه