ثبت دیدگاه

جهانی فکر کنید، منطقه ای عمل کنید

بهشت_19_بهمن (10)

در گپ و گفتی با حجت الاسلام متقی (قسمت اول):

جهانی فکر کنید، منطقه ای عمل کنید

۲۳ / اردیبهشت / ۱۳۹۴ - ۸:۰۲ ق.ظ

گفت وگوی خبرگزاری عاشوراییان با حجت الاسلام متقی همراه و سخنران جلسات آخر بهشت در سال گذشته، در روزهای پایانی سال ۹۳ صورت پذیرفت تا فعالان فرهنگی از دیدگاههای ایشان در باب فعالیت فرهنگی و مجموعه عاشوراییان استفاده کنند. این مصاحبه درحالی انجام پذیرفت که حجت الاسلام متقی با مشغله ی بسیار به همه ی سوالات با تأمل پاسخ می دادند.

رسالت اصحاب فرهنگ زمان شناسی است

-وظیفه یک فعال فرهنگی چیست؟

ما در شرایطی قرار گرفتیم که کار فرهنگی و دغدغه فرهنگی زیاد است، ولی حرفی که در این چند سال گذشته، در فضای فرهنگی قرارگرفتیم و صحبت کردیم این است که کارهای فرهنگی کم ثمر شده و انگیزه ها کم و زیاد شده است. آنجایی هم که خیلی کار می کنیم ثمر نمی دهد و به آن جایی که باید برسیم نمی رسیم.شاید نقطه ی نقص همه ی ما این است که خودآگاهی لازم نسبت به کار فرهنگی و فضای فرهنگی و زمان خود را نداریم. لذا مهمترین عنصر فرهنگی و رسالت فرهنگی همه ی اصحاب فرهنگ(اصحاب انقلابی فرهنگ)کسانی که خود را در فضای فرهنگی اهل بیت می شناسند و تفحص کردند این است که بفهمد اصلا کار فرهنگی چیست که لازمه اش زمان شناسی و خودآگاهی خوبی نسبت به خودشان و جامعه شان، نسبت به اسلام و نسبت به تمدنی که مقدماتش دارد شکل می گیرد و فرآیندش شروع شده است. این هاست که نقطه ابهام و و نقطه نقص عناصر فرهنگی است.

طبق فرمایش حضرت آقا فرآیند شکل گیری تمدن اسلامی شروع شده است، این فرآیند هم یک فرآیند گسسته از تاریخ وجدای از تاریخ شیعه نیست، یک عقبه ی کاملی داردکه به قول معروف جریان ولایت حق از خلقت آدم شروع شده تا به غدیر رسیده و به ظهور تام و تمام خود در مقام اعلان ولایت رسیده؛ ولیکن در مقام تحقق ۱۴۰۰ سال طول کشید تا اولین ظهور جدی غدیر در انقلاب اسلامی شکل گرفت.۱۴۰۰ سال فرصت لازم بوده تا اولین ظهور و اولین تحقق جدی غدیر که جریان ولایت حق است اولین قدم برایش برداشته شده و فرآیند شکل گیری تمدن دینی – الهی و تمدن اسلامی که انشا الله قرار است به جامعه مهدوی و ظهور حضرت حجت ختم شود اتفاق افتاده است.خوب حالا ببینید که چقدر کار بر زمین مانده برای گام های بعدی که باید برداریم، داریم.لازمه ی این امر یک خودآگاهی و فهم دقیق است، یعنی درک درست و صحیح از تاریخ گذشته ما از تاریخ ولایت حق که تاریخ زنده است، تاریخی از جنس کربلا، غدیر و امام صادق(ع) و امام باقر(ع) است. یک روایت گری و داستان سرایی نیست، یک تاریخ زنده و فعالی است که شیعه در طول اعصار گذشته داشته و به ما رسیده است. باید یک بازخوانی جدی و یک فهم درستی از آن اتفاق افتد. عنصر دوم درک درست و آگاهی از شرایطی است که در آن قرار گرفتیم. ابتدا باید خودآگاهی نسبت به تاریخ خودمان داشته باشیم، نسبت به هویت و داشته های خودمان و از اسلام، اهل بیت و جایگاه تاریخی اسلام و شرایط موجود الان که غرب زده است داشته باشیم.

همه ی کره زمین درگیرند و امپراتوری مدرن امپراتوری کاملی است. لذا اگر حواسمان را جمع نکنیم ناخودآگاه رنگ و بوی کارهای فرهنگی ما مدرن می شود و در خدمت تمدن حاضر یعنی تمدن غرب قرار می گیرد. لذا به همین راحتی عناصر و آدم های فرهنگی در خدمت غرب و اهداف، انگیزه ها و آموزه های غرب کار می کنند. به اسم اسلام به کام غرب تمام می شود.دلیل اصلی این است که شناخت کامل، صحیح و دقیق از شرایط موجود که غرب است و در کشورما یک تعریف و واژه ی جدیدی تحت عنوان غرب زدگی به میدان می آید یعنی ما نه غربی هستیم نه اهل تمدن خودمان هستیم.یک چوب دوسر طلایی شده که نه پیش دشمنم جایی و نه رویی در وطن دارم.

لذا شرایط موجود ما در دنیا شرایط تمدن غربی است و در کشور خودمان شرایط غرب زدگی ست، بین زندگی غربی و زندگی غرب زدگی تفاوت است. از جهاتی زندگی غرب زده آشفتگی ها و پریشانی ها، نابه سامانی هایش خیلی بیشتر از زندگی غربی ست. زندگی غربی به یک نظم ساختاری در فرهنگ خودشان رسیده است که به نظر ما یک نظم شیطانی است. به ولایت طاغوت و تکنیک رسیده است.به هر حال تمدن است، هر چند تمدن باطلی است.

در غرب همه چیز در خدمت تمدن غرب است. یک نظامی ۲۰۰-۳۰۰ سال پیش ترسیم شده است.که خیلی دقیق و منظم کار می کند، هر چند بحرانی ست و ولایت طاغوت است و قطعاً هم نابود خواهد شد، ولیکن همین که نظم مدرنی دارد به خاطر این است که همه چیز در سر جای خودش و در خدمت هدف است. ما در کشور خودمان این گونه نیستیم. از یک طرف عهد دینی و قدسی و اسلامی و دغدغه ی تمدن سازی داریم. از طرفی دیگر هم آلوده به غرب هستیم، چون درک درستی از غرب و غرب زدگی نداریم.گاهی اوقات بعضی از ما فکر می کنیم که تمدن دینی هم چیزی از جنس تمدنی ست که در غرب اتفاق افتاده است با این تفاوت که در این جا مردم مسلمان هستند و مساجد باید رونق داشته باشد که این تلقی غلطی است.

افق ما باید تمدن اسلامی باشد

دومین عنصر فهم زمان و شرایطی است که در آن قرار گرفتیم که در کلام غرب شناسی و فهم درست از شرایط آن است. اگر این دو درست اتفاق افتد تازه سرخط کار فرهنگی هستیم.داشته های خودمان، تاریخ شیعه و مقدمات و ملزومات شکل گیری تمدن دینی از یک طرف و از طرفی هم زمانه و شرایط موجودی که در آن قرار گرفتیم؛ با این دو بال می خواهیم به شرایط مطلوب که تمدن اسلامی است برسیم که این جا عنصر سوم به میان می آید کشف و رسیدن به دورنمایی از تمدن اسلامی است. بفهمیم با کار فرهنگی به کجا می خواهیم برویم، باید تمام کارهای فرهنگی تمدنی تعریف شود. به قول مرحوم شهید بهشتی جهانی فکر کنید منطقه ای عمل کنید. منظور از جهانی یعنی تمدنی. کارهای فرهنگی ما اگر تمدنی نباشد بیرون از تاریخ است. تاریخ امروز ما تاریخ مقدمه سازی تمدن اسلامی است، لذا همه ی افق ما باید تمدن اسلامی باشد و یک راه اینجاست که راه انقلاب اسلامی است. ما معتقدیم برای در آمدن از شرایط موجود و رسیدن به شرایط مطلوب براساس غدیر، اسلام و حقایق ناب اهل بیت خداوند راهی در اختیار بشر گذاشته است که در زمان ما راه انقلاب اسلامی است.

لذا چهارمین عنصر مورد توجه عناصر فرهنگی ما با نگاه تمدنی، نظر و تامل جدی در ماهیت انقلاب اسلامی باید باشد. عنصر چهارم را به عنوان دوران گذار ،دورانی که خدا تقدیر بشر امروز کرده که به وسیله ی این جوان ها در این نظام، با این مبانی انقلابی، با رجوع به امام و مکتب شهدا بتوانند این مسیر را طی کنند. اگر این عناصر برای افراد فرهنگی درست ترسیم نشود افراد به کوچه ی بن بست می رسند و کارها به ثمر نمی رسد.

چاشنی اخلاص در کار فرهنگی لازم است

-ویژگی هایی که یک فعال فرهنگی باید داشته باشد چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در بخش اول دادم طبیعتاً مهم ترین ویژگی برای فعال فرهنگی زمان شناسی است. فعال فرهنگی باید ابتدا دغدغه ی زمان شناسی داشته باشد و به تبع آن اهل معرفت باشد. نمی شود بدون عملکرد و تأمل در شرایطی که قرار دارد کار فرهنگی انجام دهد. اگر این مساله به درستی اتفاق افتد فعال فرهنگی انگیزه مند می شود. لذا دومین ویژگی انگیزه سازی است.تا انگیزه نباشد کار به پیش نمی رود، برای رسیدن به انگیزه معرفت لازم است، وقتی نگاه کاربردی و عملیاتی به آن شد ایجاد انگیزه می کند.انگیزه طبیعتاٌ وقتی ذیل تمدن اسلامی باشد چاشنی نگاه توحیدی و اخلاص هم لازم داردکه به ما توصیه فراوان شده که اگر کار برای خدا نباشد به ثمر نمی رسد.پس می توان اینگونه گفت که مهم ترین عنصر اخلاص است. اخلاص یعنی خود را ندیدن وخدا را دیدن. در فضای فرهنگی سخت است که به این ویژگی برسیم که در ذیل این ها هزاران فرع مسئولیت پذیری و ولایت پذیری در کار تشکیلاتی، قائل شدن به کار تشکیلاتی، التزام به شرایط تشکیلات می آید.

این گپ و گفت ادامه دارد…

+ دیـــدگاه