ثبت دیدگاه

جوانان افق جدیدی تعریف کنند

shab 4 moh98 (7)

گام دوم انقلاب اسلامی؛

جوانان افق جدیدی تعریف کنند

۱۴ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۳:۲۰ ب.ظ

حجت الاسلام شهاب مرادی در شب پنجم روضه مجموعه فرهنگی عاشوراییان به فرهنگ های غلط و جاهلیت جامعه امروزی اشاره کرد و خطاب به جوانان خیمه عاشوراییان گفت: شما می توانید در فرهنگ های غلط جامعه تحول ایجاد کنید و این همان مسئولیت پذیری است.

سخنران ویژه برنامه «حسین نوری که خاموش نمی شود» با اشاره به اینکه جاهلیت در فرهنگ ما نفوذ کرده است متذکر شد: اکثر مردم قانون هرس کردن را بلد نیستند، باید برخی آداب و رسوم غلط و غیرضروری کنار گذاشته شود. مثلاً در امر ازدواج هرکس دعوت کرد که برای دیدن جهیزیه بروید، قبول نکنید و بگویید غربتی بازیست، با این نه گفتن ثواب می کنید چون هزینه جهیزیه در حال حاضر بالاست و جامعه ما پر از تجملات و خرج های گزاف شده است؛ باید تحول ایجاد کرد تا ازدواج ها آسان شود. امروزه بسیاری از جوانان ما انگیزه ای برای ازدواج کردن ندارند. پیامبر صلوات الله علیه در این باره می فرمایند: کسی که به ازدواج میل ندارد از من نیست. عمده مشکلات ازدواج از طرف پسرها و مادرانشان است. پسرها در قبال آینده کشور و آینده شیعه مسئول هستند.

همه دین انتخاب، تکلیف و مسئولیت است

مرادی با طرح این سوال که نظام فرهنگی ما از کجا شکل می گیرد و چه کسی تصمیم گیرنده است، خاطر نشان کرد: گام دوم انقلاب اسلامی که حضرت آقا فرمودند، به جوانان برمی گردد، جوانان باید این خط را بشکنند و افق جدیدی تعریف کنند. این کار پیرمردها و دولت پیرمرد نیست. زمانی که نسلمان در حال کم شدن و سرمایه هایمان توسط فرهنگی غلط در حال خورده شدن است، جوانان باید تحول ایجاد کنند و این یعنی مسئولیت پذیری. آدم مسئولیت پذیر منفعل نیست بلکه فعال، پویا و کنش گراست. همه ی دین انتخاب، تکلیف و مسئولیت است.

این کارشناس مذهبی در آخر یادآور شد: “الدنیا کلها جهل الا مواضع العلم و العلم کله حجه الا ما عمل به و العمل کله ریا الا ما کان مخلصا” دنیا همه اش جهل و نادانی است مگر آن جایی که علم باشد و علم همه اش حجت است مگر علمی که به آن عمل شود و عمل تمامش ریاست مگر آن چه از روی اخلاص انجام شود. هر چیزی که یاد می گیرید حجتی علیه شماست مگر اینکه به آن علم عمل کنید.

+ دیـــدگاه