ثبت دیدگاه

حجت الاسلام سراجی

Untitled-1

یکشنبه های بهشتی؛

حجت الاسلام سراجی

۰۹ / اردیبهشت / ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱ ب.ظ

بیماری برای مومن نعمت است
همزمان با فرا رسیدن ماه شعبان در آستانه میلاد امام حسین علیه السلام، امام سجاد علیه السلام و حضرت عباس علیه السلام هیئت هفتگی بهشت در دوم اردیبهشت ماه میزبان سخنرانی حجت الاسلام سراجی و مولودی خوانی حاج محمد یزدخواستی بود.حجت الاسلام سراجی به زمانه حیات امام سجاد اشاره کرد و گفت: زمانه امام سجاد علیه السلام، زمانه ایست که امام باید با زبان دعا انتقال معارف و وظیفه امامت را به انجام می رساند که ایشان در قالب کتاب صحیفه سجادیه این معارف را منتقل کردند.خواندن صحیفه سجادیه پنجره های جدیدی را به روی انسان باز میکند.
این کارشناس فرهنگی با طرح این سوال که بهترین زبان و لسان و معلم، دعاست گفت: بهترین روش برای فراگیری دعا این است که از زبان امام معصوم یاد بگیریم. پیامبر و امام معصوم بهتر از خودتان شما ( بشر) را می شناسد و در بین انسان ها، بهتر خدا را می شناسد. امام سجاد در صحیفه سجادیه به ما یاد می دهند که چه بخواهیم، چگونه بخواهیم، با چه زبانی بخواهیم.این دعاها از زبان مبارک امام سجاد علیه السلام خارج شده و در حین خواندن دعا از آن درس میگیرید. خواندن صحیفه سجادیه پنجره های جدیدی را به روی ما و شما باز می کند.
وی در بخش بعدی صحبت های خود به دعای پانزدهم صحیفه که دعای امام سجاد علیه السلام در حال بیماری است اشاره و بیان کرد: ابتدایی ترین جمله ی دعا، شکر به جهت سلامتی و عافیت است. در دعاها مکرر بیان شده که نعمت عافیت، سلامت و امنیت را شکر کنید. یکی از بالاترین نعمت ها، عافیت است. در جمله دوم این دعا اینطور آمده: خدایا شکر مخصوص توست به خاطر بیماری که به من دادی. در اینجا سوالی مطرح است مگر بیماری نعمت است؟ برای چه چیزی بیماری را شکر کنیم؟
سخنران بهشت در پاسخ به این سوال گفت: جایی که برای بیماری شکر گفته می شود به ما توجه می دهد که این بیماری از جانب خداست. همه چیز از ناحیه او اتفاق می افتد. بیماری برای مومن نعمت است و ممکن است برای غیر مومن نقمت و عذاب باشد. کدام یک از این دو حالت شکر بیشتری دارد، شکر در وقت سلامتی یا شکر در وقت بیماری؟
حجت الاسلام سراجی در ادامه افزود: برای سلامتی سه نعمت برمی شمارند: استفاده کردن از طیبات رزق در وقت صحت و سلامتی، نشاط یافتن و در جهت رضای خدا کوشیدن، دادن قدرت و قوت برای عبادت پروردگار. برای بیماری چهار نعمت برمی شمردند: اولین نعمتی که در بیماری وجود دارد بخشش گناهان است. دومین نعمت پاکسازی روح است. به واسطه بیماری، روح که با آلودگی ها خیس خورده تطهیر می شود. سومین نعمتی که در بیماری به انسان داده می شود به او می فهمانند که هنوز فرصت توبه داری. چهارمین نعمتی که در خلال بیماری به انسان داده می شود نوشته شدن اعمال حسنه و خیرات برای اوست. اعمال حسنه ای که نه زبان ذکری گفته و نه اعضا عملی انجام داده است.

+ دیـــدگاه