ثبت دیدگاه

حرف های فارغ التحصیلان دوره آموزشی سنگر اجتماعی

اختتامیه اولین دوره آموزشی سنگر اجتماعی

حرف های فارغ التحصیلان دوره آموزشی سنگر اجتماعی

۳۱ / شهریور / ۱۳۹۳ - ۹:۲۱ ق.ظ

با توجه به اختتامیه ی اولین دوره آموزشی سنگر اجتماعی در اصفهان برآن شدیم تا با کسانی که بیشترین حضور در ۲۴ جلسه این دوره را داشته اند، مصاحبه ای ترتیب دهیم و از دیدگاه های آن ها مطلع شویم.

۱- دیدگاه شما در حال حاضر نسبت به عاشوراییان چیست؟

دیدگاه ۱: عاشوراییان برای من یک مجموعه ­ی تازه و نویی بود که با آن آشنا شدم و بسیار خوشحال شدم که گروهی این چنین فعالیت های فرهنگی را پیش می برند  و احساس کردم کسی که دغدغه مند است می تواند در چنین تشکل هایی فعالیت مستمر داشته باشد و حرف خودش را بزند. جو صمیمی و دوستانه ­ی گروه عاشوراییان که بیشتر قشر جوان و دانشجو را حمایت می کند بسیار برایم مطلوب بود و نقش حمایتی مجموعه از اعضا به خوبی لمس می شد.

دیدگاه ۲: فکر می کنم عاشوراییان یکی از موفق ترین مجموعه های فرهنگی کشور است ولی هنوز با اهداف و تأثیرگذاری مطلوب که مدنظرشان است خیلی فاصله دارد و یکی از کمبودهایی که در بین گروه های فرهنگی در کل کشور وجود دارد ارتباطی ست که باید با یکدیگر داشته باشند به نظر من اصلاً نباید نگاه رقابتی در این بین وجود داشته باشد چون همه، هدفی واحد را دنبال می کنند که مثل دنیای اقتصاد رقابتی نیست. اگر عاشوراییان به همین روند ادامه دهد به آینده ای روشن می رسد چون اهداف خوبی دارد و فعالیت می کند.

دیدگاه ۳: عاشوراییان مجموعه ­ی فرهنگی پویا و جوانی ست که در پی اهداف خود سعی می کند سبک نگرش اجتماعی را تغییر دهد و این موضوع در انتخاب شعارهای تبلیغاتی و در محتوای برنامه های مناسبتی به خوبی دیده می شود اما به نظر من عاشوراییان نیاز به انقلابی دیگر دارد که امیدوارم با اتمام دوره ­ی سنگر اجتماعی و تشکیل گردان ۵۰۰ مبارز تحقق یابد.

۲- نظر شما در مورد دوره سنگر اجتماعی چیست؟ برای ادامه آن چه پیشنهادی دارید؟

دیدگاه ۱: دوره ­ی خوبی بود، توانست راه را در فعالیت های فرهنگی نشان دهد، این که ما در حال حاضر کجا ایستاده ایم و بعد قرار است چه مسیری را طی کنیم. و چون جلسات دوره به طور منظم برگزار می شد، حلقه­ی اتصال بین فراگیران و عاشوراییان برقرار بود که نکته­ی مثبتی برای دوره تلقی می شود.

برای ادامه ­ی دوره ­ی سنگر اجتماعی همین روند خوب است و جمعیت نباید کم یا زیاد شود اما قطعا باید تخصصی تر شود، کسانی که داوطلب هستند راه را با گذراندن این دوره ها ادامه دهند باید بمانند و تا مطلب کاملا برای آنها مفهوم شود. و بیشتر با قشر دانشجو و طلاب کار شود تا ان شاالله گردان ۵۰۰ نفری تشکیل شود.

دیدگاه ۲: دوره ­ی خیلی خوبی بود ولی من فکر می کنم اشکالاتی که داشت این بود که ارتباطی که باید بین اعضا و بچه های سنگر برقرار می شد اتفاق نیافتاد، باید جمعی به وجود می آمد که همه با یکدیگر و تجربیات هم آشنا شوند، البته تا حدودی مبحث کمیسیون ها این انتظار را برآورده کرد اما به شکل ایده آل ارتباطی نرسید.

برای ادامه ­ی سنگر اجتماعی فکر می کنم مثل این دوره، فراخوان عمومی لازم نیست، باید از همان ابتدا غربالگری شود، یعنی کسانی در دوره حضور یابند که با عاشوراییان اهدافی مشترک دارند و فعال هستند، باید تخصص افراد شناسایی و حیطه های فعالیت کاملاً مشخص شود. این دوره­ی اول خیلی کلی بود باید در سنگر دوم تخصصی تر شود.

دیدگاه ۳: سنگر اجتماعی در ذات نام خود مفهومی را دنبال کرد که دغدغه ­ی خیلی از امثال ما بود، این که شناسایی مخاطب و چگونگی برخورد با او و مسیری ک باید پیش گرفت همه و همه خوب در ذهن ما نقش بست و انتخاب مهمانان جلسات قرمز بسیار هوشمندانه و حساب شده بود که گاهی هرکدام چهارچوب دیگری می شکست و جایگاه دیگری در ذهن ما باز می کرد. این دوره گرچه سعی کرد فراگیران را با مباحث درگیر کند ولی منفعل و یک سویه بود. به نظر من سنگر اجتماعی ۲ می تواند وارد عملیات شود و همه­ی فراگیرانی که منتخب این دوره بوده اند را در عرصه عملیاتی به چالش بکشد تا بتواند افسرانی بسازد که به تنهایی می توانند سنگر را نگه دارند.

۳- بهترین جلسه سنگر کدام جلسه بود و چرا؟

دیدگاه۱: همه ­ی جلسات خوب بود و می شد از هر جلسه درسی گرفت اما بهترین جلسه، جلسه ­ی آقای بهزاد بهزادپور بود چون همه ایشان را می شناختند و با کارنامه­ی هنری اش آشنایی داشتند، البته آقای بهزاد پور خیلی بیان ساده و صمیمی داشتند و توانستند با ما ارتباط برقرار کنند.

دیدگاه۲ : از نگاه شخصی من جلسات قرمز آقایان بهزاد بهزادپور و انجوی نژاد از بهترین جلسات سنگر اجتماعی بود به دلیل اینکه در این جلسات ایجاد انگیزه­ی بسیاری در شخص من شد.

دیدگاه ۳: جلسه ­ی آقای بهزاد بهزاد پور بهترین جلسه­ی سنگر بود. ایشان بسیار ساده مفاهیمی درشت را برای ما توضیح دادند و هیجان و جوششی که در درون و کلام داشتند کاملا به ما منتقل می شد، در واقع این جلسه ­ی قرمز ارتباطی موثر را با مخاطب برقرار کرد و از حیطه ­ی دانشی به حیطه ­ی عاطفی رسیده بود. امیدوارم در ادامه ­ی سنگر بیشتر با آقای بهزادپور در ارتباط باشیم.

۴- آیا مباحثی که در سنگر مطرح شد شما را به چالش کشید و توانستید ازآن بهره ببرید؟

دیدگاه ۱: بله، قطعاً این طور بوده، شاید جواب تمام سوالاتی که من در ذهنم قبل از حضور در سنگر داشتم در طول جلسات گفته شد و بدون آن که من سوالاتم را بیان کرده باشم، موضوعات مطرح می شد و سخنران در مورد آن بحث می کرد و مباحث انتخابی از طرف عاشوراییان بسیار جامع و تخصصی و کامل بود.

دیدگاه۲: بله، با مسائل مطرح شده درگیر شدم و با محیط خانواده فعالیت فرهنگی ام را شروع کردم.

دیدگاه ۳: بعضی از جلسات بله، چرا که محتوا به گونه ای تنظیم شده بود که سوالات را به خوبی پاسخ و تفهیم می کرد.

۵- آیا در برنامه های دیگر عاشوراییان شرکت کرده اید؟ کدام برنامه و نظرتان چیست؟

دیدگاه ۱: بله در جشن روز دختر شرکت کردم که بسیار خوب بود و به نظرم اجرای جشن ها و مراسم ها در مناسبت های مختلف می تواند قرار عاشوراییان با مخاطبان خود باشد.

دیدگاه ۲: نه متأسفانه، فقط یک از شب های محرم سال ۹۲ در برنامه­ی عاشوراییان حضور داشتم و همان یک شب را بسیار خوب دیدم.

دیدگاه ۳: بله من دهه ­ی محرم ۹۲ را با عاشوراییان بودم، اجرای متفاوت این دهه توسط مجموعه مخاطبان زیادی را جذب کرده بود. از اجرای نمایش تا انتخاب سخنران و محتوای سخنرانی، پذیرایی و خوش آمدگویی همگی خوب بودند تنها ضعف برنامه عدم کنترل حجم زیاد مخاطب و مکان بود.

۶- انگیزه و دغدغه شما برای شرکت در این دوره چه بوده است؟ آیا انتظاری که از مباحث داشتید برآورده شد؟

دیدگاه ۱: انگیزه ­ی من پیوستن به گروهی بود که اهدافم را دنبال می کند و مرا مأمور می کند که از غرق شدن جامعه ام که گاهی به مسیر انحطاط می رود فعالیت کنم، همین طور دوره ­ی تازه و نویی بود که در زمینه­ی فعالیت فرهنگی عمل می کرد. و بله انتظارات من در همه ­ی مباحث مطرح شده برآورده شد.

دیدگاه ۲: انگیزه­ی شخصی من این بود که بتوانم تأثیرگذار باشم چون در مباحث جلسات سنگر هم عنوان شد که کارهای فرهنگی ابتدا از خانواده شروع می شود تا بعد اجتماع بزرگتر، به همین دلیل نگاه من به طور کلی تغییر کرد و شاید نتوانم ارتباطی با تشکیلات یا مجموعه ای داشته باشم اما می توانم در خانواده­ی خود تأثیرگذار باشم. و انتظاراتی که از مباحث داشتم برآورده شد.

دیدگاه ۳: دغدغه ­ی من همان علتی بود که دور­ه­ی سنگر اجتماعی را برگزار کرده بود، کار فرهنگی تخصصی که بیهوده کاری و ناکارآمد نباشد و بتواند راه رسالتی که دارم را برایم روشن تر سازد. بله تقریبا ۶۰% از انتظاراتم برآورده شد.

۷- آشنایی شما با دوره سنگر اجتماعی از چه طریق بوده است؟

دیدگاه ۱: از طریق یکی از دوستانم با دوره ­ی سنگر اجتماعی آشنا شدم و ثبت نام کردم.

دیدگاه ۲: از طریق اطلاع رسانی که در دانشگاه اصفهان شده بود بنر برنامه را دیدم و به سایت برای ثبت نام مراجعه کردم.

دیدگاه ۳: از طریق یکی از اعضای عاشوراییان بوده است.

۸- یکی از معضلات اجتماعی را به دلخواه انتخاب کنید و راهکاری مناسب برای مبارزه فرهنگی با آن معضل را ارائه دهید.( با توجه به محتوای جلساتی که در سنگر گذرانده اید)

دیدگاه ۱: معضلی که این روزها من در مورد آن مطالعه کرده ام اختلاف بین همسران است. یکی از دلایل اختلاف بین زن و شوهر تفاوت در مزاج هاست که خیلی جای کار دارد و اگر برای مردم اطلاع رسانی شود قطعاً خیلی از مسائل حل خواهد شد، برای این معضل می توان کتاب های ثقیل مزاج شناسی را به بیانی ساده و حتی در کتب درسی با پیشنهاد به سازمان آموزش و پرورش جای داد تا تفاوت های فردی شناسایی و براساس آن با یکدیگر رفتار کرد تا اختلافی به وجود نیاید ان شاالله.

دیدگاه۲ : معضلی که خیلی وقت است ذهن مرا درگیر خود کرده از بین رفتن حیا در جامعه است، هر دهه ای را با دهه ­ی قبل مقایسه می کنید متوجه کمرنگ تر شدن حیا می شوید، به نظرم باید خیلی جزیی تر و ریزبین تر به این قضیه نگاه کرد حتی مصداقی وارد شد یعنی که کلی بگوییم این کار را باید انجام دهیم درست نیست چون تک تک آدم ها با یکدیگر فرق دارند. این معضل متصل به زنجیره ای از علل ها است که ما نهایتاً نتیجه اش را در خیابان می بینیم مثل تأثیر اقتصادی و یا رفتار سران سیاسی. تناقض های زیادی در جامعه دیده می شود.

- شما به عنوان کسی که این دوره را گذرانده اید راهکاری عملی ارائه دهید.

باید از همان کودکی در بچه ها مبحث حیا نهادینه شود، تأثیر تربیت خانواده در بوجود آمدن این معضل بسیار فاحش است ما باید خانواده ای آگاه به وجود بیاوریم. دوم پرهیز از شعارزدگی است، کسی که بی حیاست به نصیحت کسانی که در حوزه­ی سیاست و امنیتی فعالیت دارند نمی شنود و فکر می کنم ما باید روی موضوع اخلاق در جامعه بسیار کار کنیم و رسانه از همه چیز مهم تر است بخصوص در هنرهای نمایشی که رقبای ما خیلی قوی تر عمل می کنند.

دیدگاه ۳: معضلات زیادی هست که ما می توانیم روی آن تخصصی کار کنیم و راهکار بدهیم. اما معضل بدحجابی، که این روزها نگاه خیلی از ما را به خود خیره کرده است معضلی ست که اگرچه ظاهرش حاد است اما راهکارهایی دارد که هیچکدام از ما سعی نداریم آن را در عرصه ­ی اجرا حتی امتحان کنیم. معضل بدحجابی معضلی نیست که با امر به معروفی تند در کوچه و خیابان حل شود، همان نکته ای که آقای بهزاد پور و آقای زائری آنرا در جلسات سنگر اجتماعی بررسی کردند، این مدل از امر به معروف ضد تبلیغ می شود نه تبلیغ. و ما به عنوان یک مجموعه ­­ی فرهنگی می توانیم با پژوهش، پک کاملی از راهکارهای عملیاتی را در زمینه ­ی طراحی لباس و کنترل صنف پوشاک، ایجاد خانه های بانوی ایرانی، ایستگاه های تبلیغی غیرمستقیم، و بعضاً جلوگیری از فرهنگ سازی ها و امربه معروف هایی که تنها به ظاهر انجام وظیفه می کنند ولی در عمل مخاطب را از ما دور می کنند مثل شب جمعه های میدان انقلاب، مثل ایستگاه های عفاف و حجاب ، تا مفهوم بدحجابی را برسانند انقلابی زیبا را در شهر برپا کنیم.

+ دیـــدگاه