ثبت دیدگاه

حرکت دوم عاشوراییان مثل حرکت اول الگویی برای سایر جریانات فرهنگی

حجت الاسلام دکتر محمد رضا زایری

حجت الاسلام زائری

حرکت دوم عاشوراییان مثل حرکت اول الگویی برای سایر جریانات فرهنگی

۱۲ / اسفند / ۱۳۹۲ - ۸:۰۲ ب.ظ

بعد از جلسه پانزدهم سنگر پس از اقامه نماز با حجت الاسلام دکتر محمد رضا زائری کارشناس ثابت دوره آموزشی سنگر اجتماعی گفتگویی کوتاه داشتیم که متن آن در دو قسمت به شما ارایه خواهد شد. قسمت اول این گفتگو در زیر آمده است.

مجموعه فرهنگی عاشوراییان پس از ۱۵ سال فعالیت در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اعلام کرد حرکت اولش تمام شده و حرکت دوم خود را آغاز کرده است. با توجه به اینکه جنابعالی از ابتدای فعالیت عاشوراییان با این مجموعه همراه بوده اید و با آن آشنایی کامل دارید نظرتان راجع به این رویکرد چیست؟

اصل اینکه یک حرکت اجتماعی موفقی مثل عاشوراییان در یک مقطعی به بازنگری و تجدید نظر در عملکرد خودش بپردازد و به تعبیری کنتور خودش را صفر کند و حرکت خودش را تا یک جایی خاتمه دهد و حرکت جدیدی را آغاز کند، این خیلی ارزشمند است و نشان از تحرک، پویایی و جدیت کار دارد. و می تواند الگویی برای خیلی از نهادهای اجتماعی بزرگ کشور باشد.

یکی از مشکلاتی که متاسفانه داریم این است که بسیاری از نهادهای فرهنگی و اجتماعی بزرگ در جمهوری اسلامی که روزی با موفقیت و درخشندگی خاصی فعالیت می کردند و کارشان را آغاز کرده بودند، بعد از دوره ای به رکود و ایستایی و روزمرگی کشیده شدند اما جرات و جسارت اینکه پرونده کارشان را جایی ببندند و حرکت جدیدی را آغاز کنند ندارند. پس از این جهت هم یک الگویی است که می تواند قابل مطالعه و تامل باشد و هم خیلی ارزش دارد.

اضافه بر این که چنین اتفاقی فضا را برای پویایی و فعالیت نیروهای جدید آماده می کند. یکی از دلایلی که خیلی از نهادهای ارزشمند و حرکت های موفق در کشور دچار ایستایی و رکود می شوند این است که یک چهره های خاص در آن باقی می مانند و همین چهره ها که یک روزی خودشان آن حرکت را در بیست یا سی سالگی شروع کردند سن شان به شصت یا هفتاد سال می رسد امام همچنان حضور دارند و جا به جا نمی شوند. اما وقتی ما چنین اتفاقی را در جایی شاهد هستیم به طور طبیعی زمینه ای به وجود می آید برای اینکه نیروهای تازه تر و جوان تر و با انرژی تر و تازه نفس تر وارد بشوند که نکته قابل توجهی است.

عاشوراییان سبک زندگی را به عنوان موضوع حرکت دوم خود انتخاب کرده است. همانطور که می دانیم این موضوع امروز بر سر زبان ها است. با توجه به اینکه یکی از ویژگی های این مجموعه کار کردن در حوزه هایی از فعالیت فرهنگی است که معمولا مغفول مانده اند، نظرتان راجع به انتخاب این موضوع برای حرکت دوم عاشوراییان چیست؟

اینکه الان به این موضوع زیاد پرداخته می شود جای نگرانی نیست چون مواردی مثل این را دستگاه های مختلفی در یک مقطع زمانی به آن توجه می کنند و بعد رها می شود. معمولا تجربه نشان داده است که بعد از یک مقطعی آن موضوع را رها می کنند و از این نمونه ها در این سال ها فراوان بوده است. از مواردی که رهبر معظم انقلاب بیان فرموده اند و توصیه کرده اند تا موارد مشابه دیگر. اینکه یک جریان بماند و ایستادگی داشته باشد و بتواند کارش را استمرار بدهد در ضمن اینکه کیفیت کار قابل دفاع باشد، از این جهت جای نگرانی نیست. به هرحال دستگاه های مختلف الان دارند به این موضوع می پردازند. فکر می کنم تا دو سال دیگر سر و صدایش بخوابد و کسی دیگر به این موضوع توجه جدی نخواهد داشت. آنهایی باقی خواهند ماند که حساسیت موضوع را درک کنند و با جدیت به کارشان استمرار بدهند و کار با کیفیت تولید کنند. تا این جای قصه مشکلی نیست. منتهی مساله ای که وجود دارد این است که آیا ما می توانیم خودمان را با اقتضایات این موضوع سبک زندگی در حوزه دینی و مذهبی و هیات سازگار کنیم یا نه؟ مخصوصا با توجه به این که این کار یک کار نو و ابتکاری و متفاوتی است. نمونه و شاخص ملموسی هم ندارد. اینطور نیست که شما بگویید از نمونه های موجود الگو برداری می کنیم و از تجربیاتشان استفاده می کنیم. موفقیت هایشان را تکرار می کنیم و از ناکامی هایشان پرهیز می کنیم. موضوعی نیست که سابقه ای داشته باشد. لذا ماجرا خیلی حساس است. البته به همین میزان که می تواند جای نگرانی و جای آسیب باشد و محل تامل و به همین نسبت هم می تواند فرصت خیلی ارزشمندی باشد. یعنی به هر حال ما چه بخواهیم و چه نخواهیم بحث سبک زندگی بحثی است که کاملا به مسایل دینی و اعتقادی مخاطب مرتبط است و کاری که در هیات انجام می دهیم در چارچوب سبک زندگی دینی تعریف می شود. لذا این موضوع به تعبیری در کالبد خودش و در عالم خودش قرار گرفته است؛ و دور از ماهیت عاشوراییان نیست. یعنی چیزی که تحمیل شده و برچسب نامربوطی به کار عاشوراییان باشد، نیست. کاملا ساز و کاری که می توان برای آن تعریف کرد در دل مجموعه و فعالیت های جاری عاشوراییان قابل فهم و قابل تعریف است. منتهی رسیدن به آن نمونه ها شاخص ها و تجربه های جدید و کارهای متفاوت کارخیلی حساس و ظریفی است. من شخصا به خاطر این که به این موضوع علاقه شخصی و فردی دارم خیلی امیدوارم که کار عاشوراییان در این حوزه کار موفق و کارآمدی باشد. برای اینکه مثل اصل حرکت اول عاشوراییان این ماجرا می تواند به نوعی الگو و نمونه و مدل و اسوه ای باشد برای بقیه جریانات مذهبی و دینی ما. همین کارهایی که ظاهرا به نظر نمی رسد خیلی اهمیت داشته باشد. مثل برچسبی که روی ظرف غذا موقع اطعام هیات دارد قرار داده می شود یا نوع پذیرایی که به جای چایی دمنوش گیاهی بدهند، این ها قدم هایی است که خیلی ساده است و شاید سطحی به نظر برسد ولی اتفاق از همین جا ها شروع می شود. این حوزه ناشناخته و کشف نشده را همینطور می توانیم به سمتش برویم. آرام آرام طبیعتا زمینه برای تولید محصولات جدید فراهم می شود؛ برای تبادل نظر فراهم می شود. خود این ارتباطات و گعده ها و نشست های هفتگی و ماهانه و سالانه ای که اعضا در هیات دارند تعریفی از سبک زندگی خاص آنها ارائه می دهد و فکر می کنم آینده امیدوار کننده و درخشان داشته باشد.

+ دیـــدگاه