ثبت دیدگاه

حریف نفس شدن مرد می خواهد

حجت الاسلام سراجی

شرط رستگاری انسان ها؛

حریف نفس شدن مرد می خواهد

۰۸ / بهمن / ۱۳۹۸ - ۸:۰۴ ق.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان دومین شب ویژه برنامه «رفتی ولی پایان نمی یابد شروعت…» را با سخنرانی حجت الاسلام سراجی و مداحی سید ابراهیم حسینی، هفتم بهمن ماه ۱۳۹۸ برگزار کرد. در این مراسم سراجی به اکسیر مؤثر جهت تزکیه نفس اشاره کرد.

حجت الاسلام سراجی در شب دوم سوگواری حضرت زهرا سلام الله علیها با گریزی بر مردم زمانه دختر رسول خدا و امیرالمؤمنین به کسانی اشاره کرد که مدعی همراهی و یاری پیامبر صلوات الله علیه بودند و سپس گمراه شدند. او با طرح این سؤال که آیا شیطان در مسیر هدایت، بزرگ‌ترین دشمن ماست یا دیگری؟ گفت: وقتی قرآن کریم شیطان را معرفی می کند می فرماید به دنبال شیطان راه نیافتید چون او دشمن آشکار است ولی زمانی که قرآن از نفس اماره می گوید، سه بار تأکید می کند که نفس اماره بسیار بسیار بسیار امر به بدی می کند و دشمن اصلی هرکسی نفس اماره اوست.

در ادامه سخنران ویژه برنامه عاشوراییان بیان کرد: همان‌گونه که حضرت زهرا در خطبه فدکیه اشاره می کنند، رسول خدا اول برای تزکیه و دوم برای تعلیم مردم آمدند. قرآن کریم ۱۱ بار پشت سرهم قسم می خورد، کسی رستگار است که تزکیه نفس کند. شجاع ترین، زورمندترین و قوی ترین مردم کسی ست که به هوای نفس خود تسلط دارد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که آدم بر سر دوراهی قرار می گیرد، حریف نفس شدن مرد می خواهد و خوب شدن نفس ناگهانی نیست بلکه به مرور زمان خوب می شود، گاهی مبارزه با نفس سخت است و ادب کردن نفس سال‌ها طول می کشد اما باید «مشارطه، مراقبه، محاسبه و معاتبه» کنید. فکر نکنید نفس خود به خود درست می شود، از کم شروع کنید ولی شروع کنید.

قدم اول، قدم آخرست

سراجی اکسیر مؤثر در تزکیه نفس را مشارطه یعنی شرط کردن با نفس، مراقبه یعنی مراقبت از نفس، محاسبه یعنی حساب و کتاب در انتهای هر شب و معاتبه یعنی جریمه نفس دانست و متذکر شد: ابتدا عیب های خودتان را بشناسید و سپس این چهار مرحله را با خود عهد کنید. قدم اول، قدم آخر است. وقتی خداوند خیری را برای بنده ای بخواهد، عیوب او را به وی نشان می دهد که برکات زیادی دارد: با دیدن عیب ها برای اصلاح آن می کوشید، با دیدن عیب خود، عیب دیگران را نمی بینید و راه غیبت و عیب جویی بسته می شود اما مریض تا وقتی نپذیرد که مریض است به پزشک مراجعه نمی کند. عیب خود را که شناختید، درصدد اصلاح آن، نفس خود را تربیت کنید.

او در پایان به نقل از پیامبراکرم صلوات الله علیه زیرک ترین مردم را کسانی خواند که نفسشان را ادب و برای بعد از مردن عمل می کنند و احمق ترین مردم را کسانی دانست که به دنبال نفس خبیث راه بیافتند و برای دنیا کار کنند و با اشاره به توصیه حاج شیخ حسنعلی نخودکی برای رشد نفس گفت: مرنج و مرنجان، همه رنجش های ما از این است که خودمان را کسی حساب می کنیم، خودت را کسی حساب نکن و به دیگران هم ظلم نکن.

گفتنی ست این مراسم علاوه بر سخنرانی و مداحی با قرائت حدیث کسا و پخش نماهنگ هایی ویژه تا هشتم بهمن ماه از ساعت ۲۰ در خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، پرچم بهشت برگزار می گردد.

+ دیـــدگاه