ثبت دیدگاه

حلم اولین ویژگی متقین در روز

حجت الاسلام مهدوی ارفع

اولین جلسه بهشت در سال 93

حلم اولین ویژگی متقین در روز

۱۸ / فروردین / ۱۳۹۳ - ۹:۲۴ ب.ظ

حجت الاسلام مهدوی ارفع در ادامه شرح خطبه متقین ویژگی های روز پرهیزکاران را بیان کردند و گفتند: «در ادامه توصیف متقین از زبان امیرالمومنین علیه السلام بعد از آنکه وصف حال آنها در شب را شنیدیم نوبت به رفتار و حالات پرهیزکاران در روز می رسد. اولین صفت که در مورد روز متقین بیان شده حلم است. اهل بیت علیهم السلام در مورد حلم خیلی صحبت کرده اند که از بین روایات می توان ذات معنای حلم را کشف کرد. خلاصه آنچه از بررسی روایات به دست می آید این است که حلم در لسان اهل بیت علیهم السلام آن صفتی است که اگر در کسی باشد این اتفاقات برای او می افتد: اول اینکه در مقابل غضب کظم غیظ می کنند. دوم اینکه در موقعیت انتقام گیری علی رغم اینکه قدرت دارد انتقام بگیرد عفو می کند. نکته سوم این است که بالاخره هر انسانی ناگزیر است با یک عده انسان زندگی کند و یقینا همه آدم های اطراف ما هم فکر و هم عقیده ما نیستند. اهل تقوا صفتی در آنها هست که با کسانی که باید معاشرت کنند، مطابق معروف رفتار می کنند و به اصطلاح خوش معاشرت هستند.»

ایشان یکی از نشانه های انسان حلیم را پرداخت هزینه های حلم دانستند و افزودند: «کسی که حلم دارد باید جرعه جرعه تلخی بچشد. پرداخت هزینه حلم چند محور دارد. اول اینکه جایی که حق با اوست و قرار است که عزیز بشود، ذلیل می شود. دوم جایی که صادقانه چیزی را می گوید و متهم می شود به دروغ گویی که باید تحمل کند. دیگر اینکه دعوت به خیر و حق می کند و به خاطر این دعوت به حق تحقیر می شود. و اینکه بدون آنکه جرمی انجام داده باشد مورد اذیت و آزار قرار می گیرد.»

سخنران بهشت با بیان این موضوع که آدم حلیم از جاهل فراری است ادامه دادند: «در روایات هست که هر کس حلیم تر است از جاهل فراری تر است. آدم حلیم باید از جاهل فراری باشد. در روایات هست که با احمق رفاقت نکن چون می خواهد به تو خیر برساند اما شر می رساند.»

+ دیـــدگاه