ثبت دیدگاه

حیا به منزله سر است برای بدن

photo_2018-01-14_11-38-26

حجت‌الاسلام سراجی؛

حیا به منزله سر است برای بدن

۰۲ / بهمن / ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹ ق.ظ

بهشت، هیئت هفتگی عاشوراییان یکشنبه ۲۴ دی ۹۶با سخنرانی حجت‌الاسلام سراجی و مداحی حاج محمد یزدخواستی برگزار گردید.
حجت الاسلام سراجی در بیانات خود به مبحث مهم حیا اشاره کرد و گفت: دشمن این را فهمیده است که اگر توانست حیا را از بین ببرد، همه چیز حتی عقل را از بین برده است.
ایشان در ادامه با بیان این که در حدیث مکارم، اخلاق را تا ده مورد برشمرده‌اند و حیا آخرین مورد از مکارم اخلاق است گفت: حیا به منزله سر است برای بدن و خداوند به همراه کسانی که عقل داده، حیا را هم داده است. منتهی این مهم است که چه کسانی آن را حفظ می‌کنند.
وی اوج حفظ حیا را در جوانی دانست زیراقدرت های جسمی یک جوان در اوج قرار دارد. ایشان در ادامه به جنگ صفین اشاره کرد و گفت: عمروعاص در این جنگ از حیای امیرالمومنین سوء استفاده کرد و برای نجات جانش خود را برهنه کرد تا امام او را نکشد . بنابراین حیا آن قدر مهم است که دشمن از آن استفاده می‌کند. در روایتی آمده است که اگر طمع در انسان به وجود آید، دیگر خبری از حیا نخواهد بود. طمع یک نگاه، لذتی زود گذر است که ممکن است انسان را به هزاران دردسر بعد از آن بیندازد. بنابراین حیا از جمله نعمت هایی است که خداوند به کسی داده و از هر کسی بگیردبرکات از او سلب می‌شود، البته خداوند نعمت را بر همه تمام کرده است و زیادی برکت و سلب آن به اعمال ما بستگی دارد.
گفتنی است بهشت؛هیئت هفتگی عاشوراییان یکشنبه ها بعد از نماز مغرب و عشا واقع در خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد(۳۳) ، کتابخانه آقانور، پرچم بهشت برگزار می گردد.

+ دیـــدگاه