ثبت دیدگاه

حیا نشانه‌ای از ایمان است

Untitled-1

حجت‌الاسلام مسائلی؛

حیا نشانه‌ای از ایمان است

۱۳ / اسفند / ۱۳۹۶ - ۴:۲۹ ب.ظ

هیئت هفتگی بهشت در ششم اسفندماه میزبان حجت‌الاسلام مسائلی بود. وی به مبحث حیا اشاره کرد و گفت: ابتدای عقل حیا و انتهای آن ایمان است. کسی که ابتدای عقل را نداشته باشد، ادامه‌ی آن که ایمان است را نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام مسائلی با بیان حدیث پیامبر که حیا دو وجه دارد، وجهی از آن از ضعف ناشی می‌شود و وجهی به ایمان مربوط می‌شود، اظهار داشت: حیایی که منشأ آن عقل باشد، قوت است و حیایی که از عقل نباشد ضعف است. حیایی که مایه ی جهل است مربوط می‌شود به اموری که ما از انجام دادن یا ندادن آن بدون هیچ‌گونه دلیلی احساس شرمساری می‌کنیم.

وی سپس به مصادیق این نوع حیا که منشأ آن عقلانی نیست اشاره کرد و گفت گاهی انسان‌ها به خاطر همرنگ جماعت شدن، حلال خدا را انجام نمی‌دهند و یا تن به فعل حرام می‌دهند یا گاهی افراد از سوال پرسیدن احساس شرمساری می‌کنند. همچنین گاهی افراد از این که بگویند نمی‌دانند خجالت می‌کشند در صورتی که امیرالمومنین علیه السلام فرموده‌اند: هیچ‌کدامتان خجالت نکشید از مسأله‌ای که نمی‌دانید، بگویید نمی‌دانم.

وی به افرادی اشاره کرد که در هنگام عذرخواهی کردن احساس شرمساری می‌کنند و در نتیجه مشکلات دیگری ایجاد می‌شود. و یا به جوانانی که در طلب معاش حاضر نیستند تن به کار بدهند و از انجام دادن کار حلال خجالت می‌کشند.

این کارشناس مذهبی گفت: حیایی که از عقل سرچشمه می‌گیرد این است که انسان شأن و منزلت خود را بشناسد و به این درجه برسد که انجام فلان رفتار یا گناه در شأن او نبوده است. اگر انسان به این درجه برسد که ارتکاب معاصی را در شأن خود نداند یعنی بسیار رشد کرده است.

در پایان وی به رابطه‌ی حیا و ایمان اشاره کرد و اظهار داشت مقدمه‌ی حیا ترسی است که در ما وجود دارد اما گاهی انسان به خاطر یک محبت مثلا محبت به خداوند و ائمه تن به گناه نمی‌دهد و اینجا است که تقوا به میان می‌آید.

+ دیـــدگاه