ثبت دیدگاه

خیابان مهربانی به خیمه عاشوراییان منتهی می شود/ برای اولین بار همکاری محتوایی همراه اول با یک مجموعه فرهنگی

plat00

گفتگو با مدیر شورای اجرایی/محرم 93 (19)

خیابان مهربانی به خیمه عاشوراییان منتهی می شود/ برای اولین بار همکاری محتوایی همراه اول با یک مجموعه فرهنگی

۲۹ / مهر / ۱۳۹۳ - ۳:۲۶ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان مراسم دهه ی محرم سال۹۳ را با شعار “طوفان در پرانتز” و رونمایی از طرح موج مهربانی در بین مخاطبان خود پرشورتر برگزار می کند. در این طرح با همکاری همراه اول،پیامک هایی با محتوای مهربانی برای اعضا ارسال می شود. گفتنی ست طرح “طوفان هشتم” از دیگر برنامه های ویژه ی این مراسم برای مخاطبان نوجوان عاشوراییان است.

مصاحبه با مدیر جوان مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان در یک بعدازظهر پاییزی در روزهایی که مشغله ی ایشان دو چندان شده است کاری بسیار دشوار به نظر می آمد، اما آقای سید حمیدرضا همراه متواضعانه و در بین جلسات متعددی که با اعضای مجموعه برای کنترل پروژه ها داشتند، زمانی را برای گپ و گفت درباره ی مراسم محرم امسال و توضیح ویژه برنامه های عاشوراییان در دفتر مجموعه اختصاص دادند.

-مدیر شورای اجرایی عاشوراییان گفت و گو را بعد از کنترل پروژه های بخش تبلیغات این گونه آغاز کردند:

دغدغه ما برای انتخاب شعار، شعاری است که در اذهان ماندگار باشد، و سعی می کنیم با توجه به تجربیاتی که در این چند سال کسب کرده ایم شعارهایی را انتخاب کنیم که ویژگی های خاصی داشته باشد مثلاً اینکه کوتاه، تیز و دارای مفهومی باشد که آن مفهوم در ذهن مخاطب ماندگار شود. بنابراین امسال هم عنوان “طوفان در پرانتز” انتخاب شد که برگرفته از یکی از نثرهای ادبی آقای قیصر امین پور است که در آن متن توضیح می دهند طوفان در پرانتز یعنی چه؟ طوفان در واقع اعتراض دریا به ساحل آرامش و اعتراضی به سبک باران ساحل است، کسانی که زندگیشان را در ساحل بی خیال ادامه می دهند و درآرامش ساحل حواسشان به چیز دیگری نیست. این طوفان اعتراضی نسبت به این بی تفاوتی است و در واقع کسی از خروش این طوفان درامان است که سوار کشتی نجات شود که همان کشتی امام حسین (ع) است که البته تعبیر آقای امین پور از کشتی، کشتی نوح پیامبر است و آن پرانتزها به تعبیر شاعر، شمشیرهای آخته ای هستند که    می خواهند این طوفان را مهار کنند و چرا  می خواهند این طوفان را مهار کنند؟ چون این طوفان قرار است آن آرامش یا بی خیالی ساحلیان را بگیرد. این به نوعی توضیح شعار امسال مجموعه فرهنگی عاشوراییان است.

تمام ابزارهایی را که در اختیار داریم به کار می گیریم و با آنها موضوع مهربانی را پیش می بریم.

-امسال ما براساس مشورت هایی که انجام شد، موضوع اصلی را، مباحث مختلف سبک زندگی دینی قرار دادیم که عاشوراییان آن را رسالت خود می داند، یکی از این حوزه ها به رفتار ما بر می گردد، رفتارهایی که مردم در زندگی روزمره شان باید داشته باشند، یکی از این شاخصه ها مهربانی است. که موضوع اصلی محرم امسال است؛ براین اساس ما قصد براین داریم که  در بین مخاطبان عاشوراییان موجی را از مهربانی به راه بیاندازیم و اسم این طرح را موج مهربانی گذاشتیم و تمام ابزارهایی را که در اختیار داریم اعم از سخنرانی، مداحی، هم نوایی، تولید محصولات و … را به کار می گیریم و با آنها موضوع مهربانی را پیش می بریم. طرح موج مهربانی اجزاء مختلفی دارد یکی از محوری ترین این اجزاء طبیعتاً سخنرانی است که با حضور حجت الاسلام شهاب مرادی برگزار می شود و با توجه به تسلطی که ایشان بر این گونه موضوعات دارند امیدواریم بتوانیم موج مهربانی را ایجاد کنیم. محتوای سخنرانی را بر ۱۰ موضوع در شاخه های مهربانی مشخص می کنیم مثلا مهربانی با ایتام، تقدیر از چهره مهربان، مهربانی با سادات و اهل بیت و … . دغدغه ما این است که مخاطبان عاشوراییان را علاوه بر مباحث نظری و محتوایی که در این ۱۰شب می گذرد بصورت عملی هم درگیر کنیم.

همچنین سعی کردیم شکل غرفه ها متفاوت باشد تا براساس ایجاد موج مهربانی وقتی مردم وارد فضای برگزاری مراسم می شوند وارد خیابانی شوند به نام مهربانی که منتهی به مسیر خیمه ی عزاداری اباعبدالله می شود. حتی تلاش کردیم این خیابان را با المان های مهربانی درست کنیم که شامل طراحی غرفه ها نیز می شود. در واقع عمده انرژی ما معطوف به موج مهربانی است و هرکاری که انجام می دهیم با این رویکرد خواهد بود.

سامانه پیامک موج مهربانی برای اولین بار در مجموعه ای فرهنگی راه اندازی می شود.

بخش دیگر که بسیار ویژه است همکاری است که مجموعه توانست با همراه اول برقرار کند و آن، راه اندازی سامانه پیامک موج مهربانی است. که ان شاالله مجموعه پیامکی را که بر ۹ محور است مشخص می کنیم مثل: مهربانی با خود، با خدا، با دیگران، گزیده سخنرانی های حجت الاسلام شهاب مرادی در محرم عاشوراییان، آدم حسابی ها  چگونه اند که برگرفته از خطبه متقین است که حجت الاسلام مهدوی ارفع در جلسات هیئت هفتگی بهشت توضیح دادند، که مردم می توانند یکی از این موضوعات را گزینش کنند. این پیام برای کل مشترکین همراه اول که ۵۰میلیون نفر هستند ارسال می شود و مبلغی از اعضا این سامانه کسر می شود، در واقع مخاطبانی که عضو این سامانه پیامکی هستند علاوه بر دریافت پیامک با محتوای موج مهربانی ، مبلغی را هم که پرداخت می کنند درواقع کمک به هیئت است و             می توانند هر روز نیت کنند که این مبلغ را  برای کمک به روضه امام حسین (ع) یا انجام کار فرهنگی کمک می کنند. و برای اولین بار است که یک مجموعه فرهنگی وارد این عرصه می شود.

به اندازه ی برپایی خیمه عزاداری، تبلیغات مذهبی اهمیت دارد.

بله- امسال هم سعی می کنیم مانند سال گذشته تبلیغات گسترده ای داشته باشیم. عاشوراییان از سال گذشته به یک سری عرصه های جدید تبلیغات فرهنگی و مذهبی ورود پیدا کرد و فضای جدیدی را برای این نوع تبلیغات باز کرد. تا قبل از این حرکت تصور همه براین بود که تابلوهای تبلیغات شهری صرفاً برای تبلیغات تجاری است و دور از ذهن بود که تبلیغ فرهنگی یا مذهبی در تابلو ها ی تبلیغاتی  شهر شود. اما عاشوراییان سعی کرد وارد این فضا شود چرا که ما اعتقاد داریم علاوه بر اینکه مجموعه یا هیئتی هستیم که در ایام محرم برنامه برگزار می کنیم؛ به همان اندازه ی برپایی خیمه، تبلیغات مذهبی هم اهمیت دارد .

آقای همراه در بین رفت و آمدهای اعضای کادر مجموعه، همچنان با شور و با حوصله گفت و گو را ادامه دادند و از جریان سازی و تفاوت های عاشوراییان گفتند:

بله- همانطور که گفتید پارسال ما حرکتی را شروع کردیم و سعی کردیم پذیرایی و شام را براساس سبک زندگی اسلامی تعریف و تهیه کنیم که در واقع خیلی از این طرح استقبال شد شب های اول میوه و  ۷ شب دیگر را شام دادیم و در پخت غذا ظرافت هایی را به خرج دادیم مثلا از مواد غذایی استفاده کردیم که سالم هستند و پزشکان مصرف آن را توصیه می کنند و مطابق با سبک زندگی دینی است، حتی مقدار و گرم غذا را برای هرنفر رعایت کردیم، همچنین بروشورهایی به عنوان کاور غذا عرضه می شد که ارزش غذایی آن شام را مشخص می کرد که این حرکت بلافاصله توسط خیلی از هیئت ها و مجموعه های دیگر در شهر اجرا و دنبال شد و امسال  هم براساس خبرهای ما، کمیسیون سلامت شهرداری اصفهان همان کاور غذاهایی که ما پارسال توزیع کردیم را با همان فرمت چاپ می کند و قصد دارد در کل هیئت های اصفهان توزیع کند که روی ظرف غذا بکشند.

دهه ی محرم امسال نیز، سعی می کنیم طبخ غذاهایمان به همان شکل باشد، ولی بسته بندی متفاوتی داشته باشیم و به همراه شام هایی که می دهیم مصلح آن غذا را نیز بگذاریم چون توصیه پزشکان نیز هست که مثلاً در کنار چلوکباب مصلح آن که سماغ هست نیز مصرف شود و بروشور هایی با شکل و شمایل متفاوت و کاربردی که مردم بتوانند در طول سال از آن استفاده کنند نیز توزیع می کنیم. پذیرایی دمنوش ها هم که مانند سال گذشته پابرجاست .

و در راستای ترغیب و تغییر سبک زندگی مردم،و طرح جایگزین شدن دمنوش ها، که پارسال با استقبال زیاد مردم مواجه شد، به جای چایی که مردم به طور روزانه مصرف می کنند ؛ یکی دو مدل دمنوش که خواص بیشتری دارند را با برند کمک تولید و بسته بندی              می کنیم. همچنین دستمال اشک که با اقبال مخاطبان مجموعه مواجه شد را در مدل و طرح جدیدی ارائه می دهیم.

دوره ی سنگر اجتماعی پتانسیل خوبی برای عاشوراییان شد.

بله- عاشوراییان دوره ای را  در سال گذشته برگزار کرد که درآن ۱۷۰۰نفر ثبت نام شدند که البته در طول مسیر با ریزش هایی که طبیعتاً داشت تقریباً در هرجلسه بصورت ثابت ۴۰۰-۵۰۰ مخاطب داشت. آن دوره دوره ای بسیار متفاوت بود و برای اولین بار درکشور با محوریت این موضوعات و فضا یک دوره ی آموزشی راه اندازی شد، در عین حال بالای ۸۰% از کسانی که در این دوره شرکت کردند روزانه با مسائل فرهنگی درگیر و یا فعال فرهنگی بودند.

در اواخر دوره اعلام کردیم کسانی که تمایل به همکاری با عاشوراییان دارند تحت عنوان ۵۰۰گردان مبارز ثبت نام کنند که حدود ۱۵۰ نفر اعلام آمادگی گردند تا با ما همکاری کنند، و بخش عمده ای باشند که در اجرای مراسم محرم در قالب ۵ گروه خواهران و برادران براساس توانمندی هایشان به ما کمک می کنند و درواقع پتانسیل خوبی برای عاشوراییان شد که  بتواند آدم های فعال، بامحتوا و باانگیزه را در راستای ۵۰۰گردان مبارز خود جذب کند.

-در مورد هزینه های عاشوراییان بارها گفته اند و همه  مستحضرند که به صورت مردمی اداره می شود، البته برای این کار ما تمهیدات مختلفی را اندیشیده ایم و ابزارهای مختلفی را به کار گرفته ایم مثل قلک های یاوران حسین که هرسال محرم توزیع می شود و در واقع بخش قابل توجهی از هزینه ها از همین قلک ها تأمین می شود؛ بخش دیگر بانیان خیر هستند که به مجموعه ی ما کمک می کنند و کارتکس هایی که امسال توزیع می شود تا مبلغی ماهیانه  از اعضا دریافت شود.

در بیان انتظاراتشان از مخاطبان مجموعه فرهنگی عاشوراییان، بلند بلند سوال را برای خودشان تکرار کردند و با چهره ای امیدوار گفتند:

امسال به صورت ویژه اگر مخاطب به ما برای ایجاد موج مهربانی کمک کند و با ما همراه شود و سعی کند هرموضوع و نکاتی که در مورد مهربانی گفته می شود را در دایره ای که روزانه با آن ارتباط دارد( محیط کار، خانواده و…) را انتقال دهد و این موج را ایجاد کند و یا آن موضوعات را در زندگی خود پیاده کند و به دیگران نیز کمک کند، ما به مطلوب خود رسیده ایم، چراکه جامعه ما به شدت نیاز به مهربانی دارد و کل جامعه باید مهربانانه تر برخورد کنند و این جزء توصیه های دینی ماست، مثلاً در خطبه ی شعبانیه پیامبراکرم (ص) یکی از شاخصه های اصلی بندگی مهربانی عنوان می شود و احادیث مختلفی که مهربانی را روایت می کنند.

به نظرم یکی از خلأهای اصلی زندگی امروز همان مهربانی است که مخاطبان اگر در این زمینه به ما کمک کنند ما به مطلوب خود رسیده ایم و بسیار از مخاطبان خود ممنونیم که منت می گذارند و در مراسم های ما شرکت می کنند.

-هواداران ما نیز در باشگاه هواداران اعلام تمایل می کنند که از برنامه های عاشوراییان اطلاع داشته باشند و ما برنامه ها را برای آنها اطلاع رسانی کنیم، علاوه براین، کسانی که در شبکه های اجتماعی عضو هستند به ما کمک می کنند تا کارها و اقداماتی که لازم است، در فضای مجازی انجام شود. به عنوان مثال اصلی ترین کاری که در ۲ الی ۳ ماه آینده در مجموعه خواهیم داشت دنبال کردن موج مهربانی در فضاهای مجازی مثل اینستاگرام، گوگل پلاس و… است تا با اشتراک گذاشتن محتواهای مهربانی به ما کمک شود.

“طوفانِ هشتمی ها در راه است…

یکی از نکات پررنگ و اساسی که امسال برآن کار خواهیم کرد در۲حوزه ی دانش آموزی و دانشجویی است. امسال عاشوراییان علاوه بر اینکه برنامه خود را براساس سیاست ها برای مردم به ویژه جوانان و نوجوانان برگزار می کند در کنار برنامه ی محرم، از دانش آموزان دعوت می شود تا در برنامه ی عاشوراییان حضور داشته باشند که این دعوت در ۱۰ مدرسه هدف به صورت ویژه انجام می شود و علی رغم اینکه برنامه ی ما دانش آموزی طراحی نشده است، ولی سعی می کنیم در کنار آن فضاهایی برای حضور دانش آموزان فراهم کنیم مثل یک سری غرفه هایی که نهاد تربیت واحد دانش آموزی طراحی کرده اند و دوستان دعوت می شوند، هرشب قرعه کشی می شود و جوائز خوبی به آنها اهدا خواهد شد. در واقع دانش آموزان بعد از اینکه در مراسم محرم حضور پیدا می کنند ، براساس علاقه مندی در یکی از طرح های آموزشی ما ثبت نام می کنند. این طرح به نام “طوفان هشتم” است. طوفان هشتم به این معناست که ما از دانش آموزان دختر و پسر سال هشتم ثبت نام می کنیم و یک دوره آموزشی را براساس یک سری موضوعات مشخص که در برنامه ی محرم اعلام می شود را می گذرانند که ۶ ماه در ۱۲جلسه به طول می انجامد. محتوای جلسات براساس دغدغه ی اصلی دانش آموزان و مسائلی که به شدت با آن درگیر هستند برنامه ریزی شده است. در پایان منتخبین دوره در هیئت های دانش آموزی عاشوراییان که در مناطق مختلف شهر برگزار می شود حضور پیدا می کنند و بخشی دیگر در شاخه ی دانش آموزی عاشوراییان گروه بندی می شوند و فعالیت می کنند.

دوره ی دیگری که در نظر داریم، دوره ی تربیت مربی و توانمند سازی دانشجویان و طلابی است که تجربه ی گروه داری و ارتباط با دانش آموزان را داشته اند. به دلیل کارگاهی و عملی بودن این دوره، پذیرش آن محدود است و محوریت جلسات با حجت الاسلام مهدوی ارفع خواهد بود که بعد از محرم برگزار خواهد می شود. محتوای جلسات مبانی نظری و عملی مباحثی است که باید یک مربی یا سرگروه بداند. فارغ التحصیلان این دوره می توانند در پایان با مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان نیز همکاری داشته باشند.

+ دیـــدگاه