ثبت دیدگاه

در حرکت دوم جای خالی را پر می کنیم / مجموعه ی عاشوراییان مبلغ معارف دینی است

وحید ملتجی

رییس شورای سیاست گذاری عاشوراییان/محرم 93(52)

در حرکت دوم جای خالی را پر می کنیم / مجموعه ی عاشوراییان مبلغ معارف دینی است

۰۵ / آبان / ۱۳۹۳ - ۲:۱۵ ق.ظ

مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان با تجربه ی ۱۶ سال برگزاری مراسم دهه ی محرم، امسال اجتماع عظیم خود را با موج مهربانی، طوفانی برپا خواهد کرد؛ چراکه معتقد است برپایی عزای امام حسین (ع) ذاتاً کار فرهنگی است. در این دهه جوانان عاشوراییان از همه ی فرصت ها استفاده خواهند کرد که بعد اجتماعی بودن مجموعه را تقویت کنند.

در مصاحبه با رییس شورای سیاست گذاری شور و حرارت عاشورایی جوانان مجموعه در برپایی خیمه و پروژه های مختلف موج مهربانی کاملا پیدا بود، این مصاحبه که در سالن پرواز مکان برگزاری مراسم انجام شد ما را برآن داشت تا در گپ و گفتی با آقای وحید ملتجی از سنگر اجتماعی تا طوفان هشتم و طرح های دیگر مجموعه با خبر شویم.

رییس شورای سیاست گذاری متواضعانه صحبت های خود را کنار ما همان طور که روی زمین کنار خیمه نشسته بودیم این گونه آغاز کردند:

عاشوراییان در حرکت دوم در حوزه ی جنگ نرم حرکت می کند و جایگاه خود را در جبهه ی فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی می بیند که این جبهه در حال نبرد در حوزه ی جنگ نرم است. دلیل انتخاب کلمه ی سنگر این بوده است که برای افرادی که در این جلسات شرکت می کنند و این عنوان را می شنوند تداعی ایجاد شود که، فضای الان واقعا فضای جنگی است منتها چون جنگ نرم است و با چشم دیده نمی شود برای همه غفلت پیش می آید و از جلوی دیدشان کنار می رود. در واقع انتخاب نام سنگر تلنگری به همه می زند که عاشوراییان در جبهه ی جنگ نرم قرار دارد و در حال مبارزه در این حوزه است. دلیل انتخاب کلمه ی اجتماعی هم خیلی واضح است، اینکه ما همه در کنار یکدیگر هستیم و با هم حرکت می کنیم. سنگرهای اجتماعی در دوران ۸ سال دفاع مقدس کارش این بود که گروهی از رزمندگان در آن قرار می گرفتند و چادر سنگر، انفرادی نبود، اجتماعی بود. ما باید بدانیم در حوزه ی جنگ نرم با در کنارهم بودن می توانیم موفق باشیم.

این پیامِ عنوان سنگر اجتماعی بود برای کسانی که به عنوان فعال فرهنگی در این جلسات شرکت کردند و باید می دانستند که به تنهایی نمی توانستند در این فضای آشوب زده کاری از پیش ببرند. باید همه در کنار یکدیگر قرار بگیرند، ولی قرار نیست همه مثل هم باشند هرکس توانمندی دارد اما همه باید با هماهنگی کنار هم باشند. دلیل دیگر انتخاب ترکیب سنگر اجتماعی این است که این واژه در عملیات های نظامی و جنگ فیزیکی استفاده می شود و مشخص است این جنگ فرماندهی دارد، نظم و انضباطی دارد و در جنگ نرم این مسئله لازم است،پس باید بدانیم در مسیر مشخص و تعریف شده و منظم در کنار همدیگر حرکت کنیم. این دلایل انتخاب عنوان سنگراجتماعی بود.

یک سرباز جنگ نرم باید فرماندهان خود را بشناسد.

جلسات سنگر اجتماعی دو دسته هستند. جلسات آبی با آقای زائری همگی خوب بودند بدلیل اینکه ما اصلی ترین مسائلی را که می خواستیم طرح کنیم در واقع از قبل با آقای زائری تعریف و طراحی کردیم و در واقع تیم فکری از ابتدا پیشنهادشان همکاری با آقای زائری بود و با ایشان بخشی از محورها را طراحی کردند. به نظرم همه ی جلسات مهم وخوب بود، دلیلم این است که یک افسر یا سرباز جنگ نرم باید فرماندهان خود، الگوها و اسوه های فعالیتش را و یا دیدگاه های مختلف را در جبهه ی خودی بشناسد. تنوع افرادی که به عنوان کارشناس در سنگر حاضر بودند بعلت این بود که حتی بعضی از این افراد در برخی حوزه ها همدیگر را نقد می کردند که اتفاقا نقطه ی قوت مسئله اینجا بود. البته می شد انتخاب کارشناسان را به گونه ای مهندسی کرد که به لحاظ فکری به هم نزدیک باشند منتها طراحی براین بود که ما دیدگاههای مختلف را بیاوریم. بنابراین همه ی جلسات از نظر من مهم بود زیرا یک سرباز جنگ نرم باید با اندیشه های این افراد آشنا شود و من به شخصه از این آقایان خیلی چیزها یاد گرفتم زیرا همه ی آنها کسانی بودند که بالای ۲۰سال سابقه ی فعالیت فرهنگی در حوزه ی جنگ نرم داشتند.

برگزاری سنگر اجتماعی فضای مباحث فرهنگی شهر اصفهان را حرفه ای تر کرد.

انتظارم از خروجی سنگر ۲ زاویه دارد یک زاویه برای خود عاشوراییان و دیگری زاویه ی بیرونی. در بعد بیرونی انتظارم طبیعتاً این است که آدم هایی که در دوره شرکت کردند و فعال یک گروه فرهنگی بودند و یا دغدغه ی کار فرهگی داشتند در شهر اصفهان فعالیت هایشان را براساس مباحثی که یاد گرفته اند پیش ببرند که فکر می کنم از این جهت موفق بودیم و این دوره کمک کرد فضای مباحث فرهنگی به شکل حرفه ای تری در شهر اصفهان پیش رود و از آنها انتظار دارم که هرآنچه را یاد گرفته اند به آن عمل کنند و در فعالیت هایشان نمود داشته باشد. از زاویه ی عاشوراییان هم عمده ترین مسائل ما این بود که بتوانیم به تعداد هم سنگری ها و اعضای مجموعه در حوزه ی نیروی انسانی اضافه کنیم و بتوانیم فضایی که ایجاد کردیم را برای این عزیزان گسترش دهیم و آنها هم هرچه زود تر به بچه های عاشوراییان بپیوندند و وارد عملیات بزرگی که از سال ۹۴ داریم شوند.

فضای فرهنگی تهران بر کل کشور تأثیرگذار است.

برگزاری سنگر ۲ در تهران خواهد بود اما اهدافش تقریبا با اهداف سنگر اجتماعی اصفهان نزدیک به هم است اما علاوه برآن موضوعات ازسال ۹۴ قصد ما براین است که حوزه ی فعالیت عاشوراییان را توسعه دهیم و در شهرهای دیگر هم فعالیت کنیم که طبیعتا مهم ترین این شهرها تهران است. تهران ام القری اسلامی است و ما نمی توانیم نگاهی به آن نداشته باشیم چون فضای فرهنگی تهران بر کل کشور تأثیرگذار است و همه وظیفه دارند درآن فعالیت کنند و چون حرکت ما از سال ۹۴ آغاز می شود با برگزاری این دوره تستی زده ایم تا بتوانی قوی تر وارد فضای اجرایی تهران شویم و بتوانیم ایرادات خود را در یک کار برون شهری ببینیم و این توانمندی را تقویت کنیم و این اهداف به اهداف سنگر اجتماعی اصفهان اضافه خواهد شد مثل شناسایی نیروی انسانی، تقویت فعالیت کلان فرهنگی در حوزه ی فعالان فرهنگی و …

آقای وحید ملتجی در میان مشغله های بسیار خود در برپایی خیمه سوالات را به طور دقیق پاسخ می دادند و ادامه دادند:

قدم بعدی بعد از برگزاری سنگر اجتماعی تهران، برپایی دوره ای در حوزه ی دانش آموزی است که با عنوان طوفان هشتم خواهد بود. این دوره شبیه به دوره ی سنگر است ولی با اقتضائات دانش آموزی. اما در ادامه ی سنگر اجتماعی اصفهان ما دو راه داریم و پیشنهاد این بوده است که ما با منتخبان سنگر ادامه دهیم یا برای افرادی که در دوره ی قبل شرکت نکرده اند دوره ای را برگزار کنیم اما هنوز به جمع بندی قطعی نرسیده ایم اما تا زمانی که گردان ۵۰۰ مبارز تکمیل نگردد برگزاری دوره هایی مثل سنگر اجتماعی لازم و ضروری خواهد بود.

در کارشناسی که نهاد تربیت انجام داد به این جمع بندی رسیدیم که دوره ی طوفان هشتم را برای پایه ی هشتم برگزار کنیم چون مقاطع پایین تر به سن کودکی نزدیک می شوند و ما توانمندی اینکه با این قشر کار کینم را نداریم، در مقاطع بالاتر از هشتم هم شخصیت شکل می گیرد و تأثیر پذیری کمتری خواهد بود.

ساختن انسان ساده فتح الفتوح است.

دوره ی فتح الفتوح ارائه ی شیوه های فعالیت دانش آموزی و توانمند سازی مربیان است. فتح الفتوح به این معناست که حضرت آقا در جمله ای می فرمایند: ساختن انسان ساده فتح الفتوح است. ما در این دوره به دنبال همین مسئله هستیم و کار اصلی آن آموزش مربیان و سرگروه هایی است که با دانش آموزان قرار است ارتباط برقرار کنند که بخشی از کسانی که در این دوره شرکت می کنند خروجی بچه های سنگر هستند.

برپایی عزای امام حسین (ع) ذاتاً کار فرهنگی است.

عاشوراییان به دلیل اینکه نهاد اجتماعی است از همه ی فرصت هایش استفاده می کند تا بعد اجتماعی بودنش را تقویت کند و تأثیرش هم ، در دل اجتماعی بودنش است پس محرم برای یک عزاداری صرف نیست و برای ما معنای بالاتری دارد چراکه از این فرصت استفاده می کنیم تا خیلی از حرف ها و مباحثی که داریم را با جامعه مطرح کنیم و به لحاظ دینی بتوانیم در جامعه تأثیرگذار باشیم، در بعد اجتماعی، محرم برای ما رنگ و بوی متفاوتی نسبت به هیئت های سنتی دارد و از این زاویه هرسال کارهای جدیدی انجام می دهیم اما صرفاً نمی پذیرم که بگویم امسال محرم کار جدیدی باشد، همین که عزای امام حسین (ع) برپا می شود خودش ذاتاً کار فرهنگی است ولو اینکه چیز جدیدی به صورت ظاهری نباشد، اگر به این نکته دقت نکنیم به هر دلیلی دنبال این هستیم که کار جدیدی انجام دهیم و این باعث می شود ما از مسیر اصلی جدا شویم. برپایی خیمه ی اباعبدالله خودش ذاتاً و فی نفسه کار فرهنگی است و ما به دنبال زیباتر و کیفی تر کردن این مراسم هستیم چون هدفمان تأثیر بیشتر بر مخاطبان است و از این زاویه باید هرسال بهتر از سال قبل باشیم.

رییس شورای سیاست گذاری درباره ی انتخاب موضوع موج مهربانی با چهره ای امیدوار و مصمم گفتند:

انتخاب شعار امسال و موج مهربانی نسبت به سال های دیگر فراگیر تر است و ما سعی کردیم این بعد را در همه ی ابعاد پرنگ تر کنیم و در هربخش از طبخ و توزیع غذا تا برنامه ای که هرشب با موضوع مهربانی به غیر از مداحی و سخنرانی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه اجرا می شود،و از یک سری افراد به عنوان چهره های مهربان تقدیر خواهد شد و پیشنهاد حرکت هایی به مخاطبان با رویکرد مهربانی و … است. موضوع مهربانی با مشورت کارشناسان انتخاب شد و اعتقاد براین بود که در فضای امروزی، جامعه ی ما نیاز به مهربانی دارد و کمبودش احساس می شود. مهربانی ریشه و مادر خیلی از جریانات دیگر خواهد بود و اگر مهربانی به شکل درستی در جامعه جریان پیدا کند بخشی از آسیب ها را نخواهیم داشت و اگر در بین اعضای خانواده حاکم باشد قطعا پیشگیری از خیلی مسائل می شود. ضمن اینکه تناسب این موضوع با مراسم دهه ی محرم است و امام حسین (ع) به عنوان فرد مهربان و کسی که در عالی ترین درجه خودش و اصحابش را فدای اسلام کرد و یکی از مهربان ترین امامان هستند، به نظر می رسد این دهه بهترین فرصت برای دستیابی به موضوع مهربانی است چراکه طبیعتا در این دهه به واسطه ی اشک بر امام حسین قلبها رقیق تر می شود. واژه ی موج هم ناظر به این است که ما می خواهیم جریانی را در شهر ایجاد کنیم، موجی که می تواند به هرجا رود و از هر مانعی عبور کند.

موج مهربانی پروژه هایی دارد مثل سامانه ی پیامکی که فعال شد و ما به عنوان اولین گروه فرهنگی و هیئت از این فضا استفاده کردیم که ۵ سرویس در آن تعریف شده و در سراسر کشوراست. یکی از پروژه ها در حین مراسم ۱۰الی ۱۵ دقیقه اجرا می شود و موضوع سخنرانی و بسته بندی غذا از جمله پروژه های دیگر مهربانی خواهد بود.

عاشوراییان نوآوری را برخود فرض واجب می داند.

عاشوراییان نوآوری را برخود فرض واجب می داند بنابراین از سال دیگر که حرکت دوم آغاز می شود؛ محور فعالیت های ما امیرالمومنین علی (ع) هستند و برنامه ی اصلی عاشوراییان برنامه ی غدیر خواهد بود که از امسال آماده می شویم برای غدیر سال آینده تا جشنواره ی بزرگی را اجرا کنیم و محرم را در سطح ویژه ی اعضای عاشوراییان و دوستداران خود برگزار می کنیم و همه ی این اتفاقات به غدیر منتقل می شود که دلایل ظاهری و معنوی دارد. برحسب تحلیلی که حضرت آقا دارند زمان ما بسیار شبیه به زمان امیرالمومنین علی (ع) است پس طبیعتاً ما درذیل فرمایشات ایشان باید حرکت کنیم و از نهج البلاغه استفاده کنیم و…

بنابراین ما به سمت ولایت و ولایت امیرالمومنین می رویم و فکر می کنیم حوزه ای است که خالی مانده و دیگر گروه ها کمتر به آن توجه می کنند، اما محرم به برکت امام حسین (ع) خیلی ها متوجه آن هستند و، از وقتی عاشوراییان محرم را برنامه ی اصلی خود قرار داد خیلی از گروه ها تأثی کردند، ما فکر می کنیم اگر به آن سمت برویم خلأیی را پر کرده ایم.

محدودیت عاشوراییان در داشتن مکانی ثابت است.

عاشوراییان مکان ثابتی ندارد و با توجه به حجم مخاطبان نمی تواند چنین مکانی را تهیه کند و تنها می تواند در حوزه ی فرهنگی کار کند و نیاز به افراد خیر و توانمند دارد تا این حوزه را پوشش دهند و این درخواست ما از همه ی افرادی بوده که می توانند این کار را انجام دهند. در طرح قطعه ای از بهشت اندک مبلغی از مردم در سالهای گذشته جمع آوری شده که ما آن را نگه داشته ایم تا اگر توانستیم زمینی را محیا کنیم صرف ساخت آن شود که هنوز هم کافی نیست.

تبلیغ با اطلاع رسانی متفاوت است

تبلیغ با اطلاع رسانی متفاوت است و خود یک کار فرهنگی است و عاشوراییان یک مبلغ مذهبی است و وظیفه دارد کارتبلیغی داشته باشدو این اشتباهی است که بعضی ها می کنند. مخاطبان عاشوراییان بدون هیچ تبلیغی در مراسم حضور پیدا می کنند پس ما اگر تبلیغی انجام می دهیم از اطلاع رسانی جداست. عاشوراییان مبلغ مباحث دینی است و تبلیغات گسترده امسال و سال گذشته بدلیل این مسئله است و قرار نیست کسانی که تبلیغ ما را می بینند در مراسم حضور داشته باشند بعضی از تبلیغات ما حتی آدرس و مکان و زمان ندارد.

+ دیـــدگاه