ثبت دیدگاه

در سبک زندگی مهدوی اصالت با خداست

حجت-السلام-جدیدی

حجت الاسلام جدیدی:

در سبک زندگی مهدوی اصالت با خداست

۱۸ / اسفند / ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۳ ق.ظ

هیئت هفتگی عاشوراییان۱۵ اسفند ماه با سخنرانی حجت الاسلام جدیدی و موضوع تغذیه در سبک زندگی دینی برگزار شد، این فعال فرهنگی در جمع مخاطبان بهشت گفت: هرچیزی در این دنیا وجود دارد باید پلی برای رسیدن به آخرت ما باشد.

هیئت هفتگی مجموعه فرهنگی عاشوراییان با نام «بهشت» هر یکشنبه شب ها میزبان جوانان و طلاب اصفهانی است که هر فصلی را با موضوع متفاوت و دعوت از سخنرانان برجسته کشوری برگزار می کند. در این فصل از بهشت موضوع سخنرانی سبک زندگی دینی است که حجت الاسلام جدیدی همراه این هیئت هفتگی هستند، وی در ادامه سلسله مباحث سبک زندگی دینی برای تشکیل جامعه ی مهدوی متذکر شد که باید گزاره هایی را در نظر بگیریم و اصلاح کنیم که سیر این بحث به تغذیه سالم رسیده است.

اصلاح روش تغذیه

حجت الاسلام جدیدی مبحث تغذیه در یک جامعه مهدوی را با لحاظ کردن پنج رکن؛ اساسی دانست و افزود: «عقیده‌ی سالم داشتن و استفاده‌ی از ظروف مناسب، مواد سالم و طیب و همچنین روش پخت صحیح، رعایت آداب غذا خوردن از مواردی هستند که برای سلامتی جسم و روح زنجیره‌ وار به هم متصل اند». فرصت و امنیتی که ما در کشورمان داریم، برای تبیین تمدن شیعه کم نظیر است. فرصتی که قبلاً برای علما نیز به وجود نمی‌آمد. بنابراین از این فرصت باید در جامعه به درستی استفاده کنیم. مبحثی که در حال حاضر باید به آن پرداخته شود چگونگی اصلاح روش تغذیه و جسم است. در حال حاضر طب اهل بیت، طب سنتی و طب نوین در حوزه ی تغذیه وارد می شوند، ما باید بین این ها نقاط قوت همه را به طور تلفیقی در نظر بگیریم و بر این اساس رفتار کنیم.

در زمان ظهور حضرت حجت سلام الله علیها  مطمئناً مبانی ارائه می دهند که برای کل دنیا قابل پذیرش است، حضرت برای این کار مبانی حق هر جامعه ای را شناسایی و تأییدکرده و مبانی نادرست آن ها را تصحیح می کنند. در بحث تغذیه نیز باید همین گونه باشیم در تغذیه اسلامی اگر از تنوع غذایی استفاده کنیم ایرادی ندارد، بلکه چیزی که مشکل است اصالت دادن به آن است. تنوع طلبی، لذت محوری و راحت طلبی اصالت داشته باشد یا نه، این در یک سبک زندگی اهمیت دارد.

تأثیر آب و غذا بر ما از جانب خداست

این فعال فرهنگی برای داشتن یک تغذیه سالم در جامعه ی مهدوی پنج رکن را اساسی دانست و تأکید کرد: اینها برای رسیدن به موفقیت زنجیر وار به هم متصل هستند اگر یکی از این حلقه ها مفقود شود سیر تکامل پیدا نمی کند. لایه اول تغذیه اسلامی «عقیده» است، عقیده سالم و خراب در استفاده از یک چیز، اثرات متفاوت دارد مثل گفتن بسم الله و ذکر گفتن موقع طبخ آن روی ملکوت غذا تأثیرگذار است و درونمان را نورانی می کند و ما به نورانیت و تعالی میل پیدا می کنیم. نگاه دیگری که در حوزه عقیده غذا وجود دارد و مادی گرایان خلاف آن را تصور می کنند، این است که رفع عطش را صفت ذاتی آب نمی‌دانیم بلکه جعل این ماهیت به آب را از خدا می‌دانیم. بعضی افراد هستند که بیماری استسقا دارند که هرچه آب می خورند عطششان رفع نمی شود، خداوند این استثنائات را قرار داده است تا بدانیم آب اصالت ندارد بلکه اصالت با خداست. در جاهایی مثل سیره شهدا، دفاع مقدس و …. داریم که با تغذیه های اندک و ناچیز، قوت و انرژی فراوان می‌گرفتند و فعالیت‌های سنگین داشتند با این موارد باید متوجه این باشیم که خداوند اثر انرژی و برکت را در غذایی می‌گذارد یا بر می‌دارد. عقیده ناسالم ما قوت و برکت غذای ما را از بین می برد.

کفران نعمت با تعجیل در پخت

سخنران هیئت هفتگی بهشت در ادامه یادآور شد: زنجیره دوم ظروف و زنجیره سوم مواد است که قبلاً در مورد آنها صحبت شده است، زنجیره چهارم در حوزه ی تغذیه روش پخت آن است .یک مسئله در این باره، زمان است. زمان پخت غذا باید به خوبی در نظر گرفته شود به عنوان مثال در قدیم به دلیل اینکه بخارهایی که برای بدن مضر است از بین برود درب غذا را نمی بستند. برای اینکه این اتفاق بیافتد باید زمان کافی برای پخت غذا را داشته باشیم.

اگر سرعت مانند تعجیل در باب تفعیل بیاید یعنی سرعت همراه با زمینه سازی که این مثبت است ولی اگر به عجله تبدیل شد یعنی سرعت بدون زمینه سازی این مذموم است. این موضوع در باب تغذیه شامل فست فود و زود پز می شود که برای ما ایجاد بیماری می کند. پس عنصر زمان پخت غذا  باید رعایت شود.

موضوع دیگر در این زمینه نان است که زمان پخت آن رعایت نمی شود، وقتی خمیر را درست می کنند باید چیزی حدود دو ساعت خمیر بماند تا بتوان آن را به خوبی استفاده کرد، وقتی این نکته رعایت نمی شود باعث اسراف حدود یک سوم تولید نان شود، که این می‌شود کفران نعمت و یکی از عوامل خشکسالی است. این ها علومی هستند که خانم ها باید در نظر داشته باشند تا کدبانو شوند، کدبانو یعنی دانستن علم تغذیه، مدیریت زندگی و خانواده.

آداب سفره را در نظر بگیریم

وی با اشاره به آداب غذا خوردن افزود: زنجیره پنجم نوع خوردن است، یعنی بسم الله گفتن را فراموش نکنیم چرا که شیطان با ما هم غذا می شود، اثر وضعی این غذا این است که خبیث می شود. گزاره دوم، غذا را باید آرام بخوریم. گزاره سوم در ازاء لقمه ای که می خوریم باید شکر کنیم و نکته بعدی این است که غذا را انفاق کرده و دیگران را اطعام کنیم. ادب داشتن موقع نشستن سرسفره (حالت یغزه و بیداری برای ما دارد چرا که موقع نشستن خود را در محضر پروردگار می بینیم)، سخن نگفتن موقع غذا خوردن و اینکه قبل از سیر شدن دست از غذا بکشیم مواردی هستند که اگر رعایت کنیم جسم و روح سالمی خواهیم داشت و این تغذیه، ما را به سوی عبودیت سوق می‌دهد. این اصل مهم را فراموش نکنیم که هرچیزی در این دنیا وجود دارد باید پلی برای رسیدن به آخرت ما باشد.

هیئت هفتگی بهشت هر یکشنبه بعد از نماز مغرب و عشا با قرائت و تفسیر قرآن و نهج البلاغه خوانی آقای غازی و مداحی حاج محمد یزدخواستی واقع در دفتر مجموعه فرهنگی عاشوراییان، خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، پرچم بهشت برگزار می شود.

+ دیـــدگاه