ثبت دیدگاه

در مقابل جاهلین حلیم باش

یکشنبه های بهشتی

یکشنبه‌های بهشتی؛

در مقابل جاهلین حلیم باش

۱۶ / اسفند / ۱۳۹۶ - ۱:۴۲ ب.ظ

در آستانه ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها، هیئت هفتگی بهشت در سیزدهم اسفندماه با حضور حجت‌الاسلام هادی مشکدار برگزار شد. وی بر اساس حدیث پیامبر حفظ اعمال نیک را در پیشگاه خداوند متعال در گرو سه عامل تقوا، مدارا کردن با مردم و حلیم بودن دانست.
حجت‌الاسلام مشکدار به ۳ توصیه پیامبر یعنی تقوا، مدارا با مردم و حلم برای حفظ اعمال اشاره کرد و گفت خداوند در قرآن نمی‌گوید چه کسی بیشتر عمل نیک انجام داده است بلکه می‌گوید چه کسی بیشتر عمل نیک آورده است. بنابراین چه بسا کارهای نیک بسیاری انجام داده باشیم اما به دلیل نبود تقوا این اعمال از بین رود و بدین منظور است که خداوند می‌گوید تنها از انسان‌های باتقوا اعمالشان را می‌پذیرم چرا که بی‌تقوا همه چیز را خود در این دنیا نابود کرده است و تقوا حکم همان ترمز ماشین را دارد که گاهی در جایی باید ترمز را کشید و توقف کرد مثل تقوای نگاه که به هرکس و هرچیزی نباید نگاه کرد و خود را باید کنترل کرد.
سپس وی گفت مدارا کردن با مردم به معنی همرنگ جماعت شدن نیست بلکه به معنی این است که اگر خوبی کردند به نحو احسن خوبی آنها را جواب دهیم و اگر بدی کردند بدی آنها را با خوبی پاسخ دهیم و این نشانه‌ی کمال اخلاقی است.
این کارشناس مذهبی به سومین توصیه پیامبر اشاره کردند که در مقابل انسان‌های جاهل باید حلیم بود و نداشتن حلم و بردباری سبب از بین رفتن اعمال نیک می‌شود. این در حالی است که امروزه متاسفانه آستانه تحمل مردم پایین آمده است و بسیاری از پرونده‌های قضایی کشور هم به دلیل عدم کنترل خشم و غضب و نداشتن حلم است.

+ دیـــدگاه