ثبت دیدگاه

دینداری دیگران را نمی توان قضاوت کرد

photo_2019-03-04_01-14-15

در آخرین بهشت سال 97؛

دینداری دیگران را نمی توان قضاوت کرد

۰۷ / فروردین / ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰ ق.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان ویژه برنامه میلاد حضرت امام علی علیه السلام و امام جواد علیه السلام را یکشنبه ۲۶ اسفندماه با سخنرانی حجت الاسلام سراجی و مولودی خوانی حاج محمد یزدخواستی برگزار کرد. سخنران در این مراسم متذکر شد: درجات ایمان متفاوت است؛ حق ندارید کسی را متهم کنید که ایمان نداری.

حجت الاسلام سراجی در آخرین بهشت سال ۹۷ عاشوراییان متذکر شد: اسلام یعنی اقرار به شهادتین که به آن فرد مسلمان می گویند و احکام اسلام بر او جاری است. وقتی اسلام وارد قلب و باور و اعتقادمان شد به آن ایمان می گویند. وقتی فکر و اندیشه با باور قلبی گره خورد به آن اعتقاد می گویند.

وی در ادامه با طرح این موضوع که وقتی ایمان داشته باشیم خروجی آن قطعا عمل صالح خواهد بود؛ گفت: چون ایمان و عمل صالح قابل انفکاک نیست، پس چرا با توجه به اینکه همه ما ادعای ایمان داریم، در عمل صالح لنگ می زنیم؛ به تعبیر امام صادق علیه السلام ایمان یک نردبان ۱۰ پله ایست. امکان دارد هرکس روی یک پله باشد یعنی درجات ایمان متفاوت است. اگر ایمان کامل باشد ۱۰ درجه را دارد.

سراجی افزود: درباره دینداری دیگران نمی توان قضاوت کرد. حق ندارید کسی را متهم کنید که ایمان نداری. مرحله بالاتر از ایمان، اطمینان و یقین است. حضرت ابراهیم به خداوند گفت: به من نشان بده که چطور مردگان را زنده میکنی. خداوند فرمود: آیا ایمان نداری؟ ابراهیم گفت: ایمان دارم. میخواهم ببینم و به یقین برسم. اطمینان و یقین بالاترین مرحله است.

سخنران بهشت در پایان با پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث می شود هرکس در هر مرحله از ایمان قرار گیرد و ایمان او به عمل صالح ختم نشود گفت: مهمترین عامل نرسیدن به یقین، غفلت است. غفلت از عمر و یاد خدا. وقتی غفلت بیاید ایمان می رود. امام سجاد علیه السلام در ابتدای دعای ۱۱ صحیفه سجادیه که دعای عاقبت بخیری است می فرمایند: خدایا زبان مرا به ذکر خودت مشغول بگردان تا مشغول سخن با دیگری نشوم. قلب مرا مشغول خودت کن تا از اندیشه دیگران فارغ شوم. اعضا و جوارحم را مشغول طاعت خودت کن تا مشغول طاعت دیگران نباشم.

گفتنی است اولین جلسه بهشت در سال ۹۸ یکشنبه ۱۸ فروردین ماه خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، روبروی مسجد آقانور، پرچم بهشت برگزار خواهد شد.

+ دیـــدگاه