ثبت دیدگاه

دیوار مقاومت در روضه عاشوراییان

photo_2017-09-28_03-08-20

اینجا دل های جوانان فتح شده؛

دیوار مقاومت در روضه عاشوراییان

۱۶ / مهر / ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶ ق.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان در ویژه برنامه های محرم هرسال فضای متفاوتی را نسبت به دیگر هیئات مذهبی برای مخاطبان خود آماده می کند، امسال نیز با رویکردی متمایز از سال های پیش به فضاسازی داخلی خیمه بیشتر از گذشته پرداخته است و به دلیل آن که فضایی فراهم شود تا مردم با تمرکز بیشتر در جلسه حاضر شوند، غرفه ها را ساده برپا کرده است.
مجموعه فرهنگی عاشوراییان امسال نیز فضایی متفاوت را برای مخاطبان طراحی کرد؛ سردر ورودی روضه عاشوراییان با پارچه های قلمکار و مخمل سبز پوشیده شده و نمادهایی که شمایل علم را یادآور می شوند، خودنمایی می کند. مرتضی حکیمیان درباره سردر ورودی می گوید: طراحی سردر امسال نیز برگرفته از طرح سال قبل بود به این دلیل که در بین مخاطبان محبوبیت خوبی پیدا کرده است، همچنین ورودی های امسال برگرفته از ورودی های جدید حرم حضرت ابوالفضل علیه السلام است که با پارچه مخمل سبز تزیین شده است.
به علاوه امسال اجرای غرفه ها ساده و البته کاربردی تر از گذشته به نظر می رسید؛ در هر یک از بخش های برادران و خواهران غرفه هایی به شکل نیم دایره طراحی شده بود؛ در عین حال غرفه های ضروری که برنامه محرم را پوشش می دهد، برپا شد من الجمله غرفه روابط عمومی، محصولات، دمنوش خانه و تأمین منابع مالی. همچنین دیواری به نام دیوار مقاومت با عکس هایی از حضور زنان و مردان در دفاع مقدس مزین شده بود که در بین آن ها جمله ی «اینجا حسین بن علی دل های جوانان را فتح کرده است» دیده می شد. مسئول بخش تبلیغات در باب فضای بیرونی خیمه گفت: ایده طراحی دیوار مقاومت به واسطه شکل گیری شعار برنامه به وجود آمد، دینی که در حال حاضر در مورد آن صحبت می کنیم با چه مشکلات و از خودگذشتگی های چه افرادی به دست ما رسیده است؛ در ابتدا تصمیم داشتیم این بحث را به طور کلی از ظهور اسلام به تصویر بکشیم اما به دلیل بروز سختی های کار موفق به اجرای آن نشدیم و به دلیل هم زمانی برنامه با هفته دفاع مقدس موضوع دیوار مقاومت را جنگ تحمیلی انتخاب کردیم.
طراحی غرفه های محرم امسال با توجه به برگزاری جلسات متعدد ۱۵ روز به طول انجامید و تقریباً در هشت روز کاری با ۱۰ نفر از اعضای مجموعه غرفه ها را اجرا کردیم.
حکیمیان در مورد فضاسازی ویژه خیمه توضیح داد: سال های گذشته تغییر زیادی در فضاسازی داخل مراسم نداشتیم، اما امسال تغییر فضای داخلی جلسه را جهت تغییر ذائقه مخاطب متفاوت طراحی کردیم که البته کار آسانی هم نبود و با توجه به محدودیت هایی که به دلیل بحث نمایش و سرود در اجرای دکور داشتیم، پرده هایی متحرک را که به صورت پارچه نوشته ای به خط نستعلیق با خطاطی استاد کمال عرب تهرانی به رنگ طلایی، مزین به جملات شکر خدا را که در پناه حسینیم، عالم از این خوب‌تر پناه ندارد در نظر گرفتیم، همچنین اطراف خیمه را با کتیبه های ستونی که طراحی آن برگرفته از طرح ضریح حضرت اباعبدالله است را با پارچه های قلمکار و ۱۴ عدد طاقچه که روی آن پارچه ی مخمل سبز، چراغ لاله و قاب عکس شهدا گذاشته شده است، تزیین کردیم.

+ دیـــدگاه