ثبت دیدگاه

رزقی که به دنبال توست

photo_2019-01-28_01-13-47

تلاش بشر برای چیست؟

رزقی که به دنبال توست

۰۸ / بهمن / ۱۳۹۷ - ۱:۲۴ ق.ظ

بهشت هیئت هفتگی عاشوراییان ویژه برنامه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها را هفتم بهمن ماه با موضوع رزق و سخنرانی حجت الاسلام سراجی و مداحی پرشور حاج محمد یزدخواستی برگزار کرد.
حجت الاسلام سراجی ابتدای مراسم در جمع جوانان و فعالان فرهنگی گفت: در روایت بیان شده آنی که برای شماست باید مصرف کنید و هیچ کس نمی تواند آن لقمه ای را که برای شما مقدر شده است مصرف کند، حتی ذکر شده رزق مقدور است یعنی مقدر و برنامه ریزی شده است. امیرالمومنین علیه السلام در این باره می فرمایند: رزقٌ الطالب رزقٌ المطلوب؛ رزقی هست که تو دنبالش می روی و رزقی هست که آن به دنبال توست، سخنران بهشت در ادامه با طرح این سوال که تلاش بشر وقتی رزق تقسیم شده است به چه دلیل است؟ بیان کرد: رزق تقسیم بندی های زیادی دارد، یک نوع از آن «رزق مضمون» است یعنی رزقی که از طرف خداوند ضمانت شده، رزق دیگر «رزق موعود» است یعنی رزق وعده داده شده که مربوط به بعضی از افراد است و «رزق مکسوب» که رزق کسب و کاریست یعنی اگر به دنبالش روی به دست می آوری، اگر نروی به دست نخواهی آورد.
وی افزود: ما رزقی داریم که خداوند از روی عدل برای همه موجودات تقسیم کرده است و از روی عدل رزق تقسیم کردن بدین معنی نیست که همه مساوی هستند، عدل یعنی وضع شی در مکان خودش، مثلاً یک آدم بزرگ با یک پرس غذا ولی کودکی با نیم پرس سیر می شود و هر دو سیر شده اند، عدل در اینجا بدین معنی است که هر دو سیر شوند. این رزق عدلی به شخص هرجا که باشد و تا لحظه ای که زنده باشد می رسد و این رزق کم نمی شود مگر آنکه انسان گناه کند.
سخنران هیئت هفتگی عاشوراییان با اشاره به روایتی از امام باقر علیه السلام که خداوند جز عدل، فضلی هم دارد متذکر شد: خداوند رزق از روی فضل را به هرکه بخواهد می دهد، چندین آیه در قرآن داریم که به رزق فضلی اشاره شده که مثال آن این است به درستی کسانی که ایمان آورده اند اجر و مزد آن ها کامل داده می شود و از فضل خداوند هم زیادتر داده می شود یا فرمودند ازدواج کنید حتی اگر فقیر بودید، خداوند شما را از روی فضل غنی می کند.
لازم به ذکر است علاقه مندان به مباحث فرهنگی و دینی می توانند هفته آینده عوامل به دست آوردن رزق فضلی را با سخنرانی حجت السلام سراجی، یکشنبه از ساعت ۱۹:۳۰، خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، روبروی مسجد آقانور، پرچم بهشت دنبال کنند.

+ دیـــدگاه