ثبت دیدگاه

رسالت بزرگی بر دوش مجموعه عاشوراییان است

حجت الاسلام متقی

قسمت سوم مصاحبه با حجت الاسلام متقی:

رسالت بزرگی بر دوش مجموعه عاشوراییان است

۲۹ / اردیبهشت / ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۸ ق.ظ

در قسمت سوم مصاحبه با حجت الاسلام متقی راهبردهای ارتقاء توانمندی های فکری، مهارتی و روحیه جهادی اعضاء را بررسی کردیم که راهبرد اول خودسازی است، برای اینکه خودمان را بسازیم نیاز به فضای معرفتی جدی داریم که در مجموعه ی عاشوراییان برنامه ریزی شده است.

نگاه و جهان بینی توحیدی باشد

-از آنجایی که عاشوراییان تشکیلاتی فرهنگی – دینی با هویت شیعی، مردم نهاد، تأثیرگذار، پویا است چگونه می‌تواند زمینه ساز تبیین سبک زندگی دینی در جامعه باشد؟

به پیوست صحبت های قبلی سبک زندگی در دو سطح و تراز بحث دارد، یک سبک عقبه ی فکری و فرهنگی است.یک بخش دیگر ساختار شکلی سبک زندگی است.به نظرم ما تا وقتی تکلیف عقیده را روشن می کنیم به سبک نمی رسیم. یعنی سبک زندگی امریکایی می شود. حالا اگر عده ای باشند که آن سطح را پیش برده باشند اگر روح امریکایی شود زودتر سبک زندگی، امریکایی می شود. چون یک سطح سامان یافته در نقطه مقابل تو وجود دارد که می بینی به آن صورت زندگی می کنی. ولیکن همان سبک زندگی امریکایی هم ۲۰۰-۳۰۰ سال زمان برده تا اتفاق افتاده است، تا از عقیده به عمل رسیدند. ولیکن نقطه شروع و مبنایی عقیده است.به قول حضرت آقا “نگاه و جهان بینی توحیدی” اگر قرار است سبک زندگی ما سبک زندگی توحیدی باشد ابتدا باید نگاه و جهان بینی توحیدی باشد.اگر جهان بینی توحیدی شد سبک زندگی خیلی راحت عوض می شود.کافی است فقط الگو معرفی کنید، اگر جهان بینی توحیدی شد و الگوی سبک زندگی دینی را معرفی کردید مردم به آن سمت می روند.ولی اگر جهان بینی توحیدی نباشد و غربی باشد اگر هزاران الگوی سبک زندگی دینی جلوی مردم بگذارید و معرفی کنید مردم به آن سمت نمی آیند، چون تمایل جهان بینی شان به سمت سبک زندگی غربی امریکایی است تا سبک زندگی دینی. لذا رسالت اول در فضای سبک زندگی تغییر و اصلاح جهان بینی است، ثانیا ارائه الگوست. مجموعه عاشوراییان طبیعتاً و هویتاً در قسمت دوم تا الان موثر بوده اما از قسمت اول هم نباید غفلت کرد.

راهبرد اول خودسازی است

-بهترین راهبردها به منظور ارتقاء توانمندی های فکری و مهارتی اعضاء چیست؟

شاید راهبرد آموزشی و پژوهشی در مجموعه شما باید پررنگ تر شود. چیزی که همیشه خیلی مهم دیدید اما در حاشیه بوده کار علمی در فضای علمی است که منظور فضای معرفتی است نه آکادمیک. باید واقعا دغدغه های آموزشی پررنگ تر از این که وجود دارد باشد. مجموعه عاشوراییان از مجموعه هایی است که امروز نباید دغدغه ی این را داشته باشند که بچه ها قانع نباشند دو ساعت یا دو روز یک بحث جدی فرهنگی را کار کنند. راهبرد آموزشی و معرفت افزایی در مجموعه باید خیلی جدی باشد. راهبرد اول خودسازی است، تا خودمان را نسازیم نمی توانیم بقیه را بسازیم و برای اینکه خودمان را بسازیم نیاز به فضای معرفتی جدی داریم که در مجموعه برنامه ریزی شده و جلسات بهشت، اردوهای آموزشی، اردوهای مشهد به همین انگیزه برگزار می شود.

دنیای مدرن نیازسازی می کند

تا چه اندازه عاشوراییان توانسته در شناسایی نیاز و جذابیت‌های جوان امروزی موفق باشد؟

در فضای کاری خودش جذابیت یکی از الگوها در عاشوراییان است. در شناخت نیازها خیلی نمی توان نظر داد، چون نیازها در دنیای مدرن به شدت متنوع شده و هم به شدت تغییر کرده است. دنیای مدرن نیازسازی می کند نه نیاز سنجی. ما در فضای مدرن هم با نیازسازی ها مواجهیم هم با غفلت از نیاز سنجی ها. لذا دو کار باید انجام شود: ۱- حواسمان باشد ذائقه مخاطب جوان و نوجوان ذائقه ی مدیریت شده ای است. ۲- حواسمان باشد که این یک ذائقه ی فطری مغفول هم دارد که از آن غفلت شده است.هم ناچاریم نیازهای ساخته شده را که به صورت کلان ذیل ولایت طاغوت مدیریت می شود باید مدیریت دوباره کنیم و این مدیریت چماق و هویجی است. در عین اینکه فضای ذوق و سلیقه ای که برایش به وجود آمده را می بینی و برایش احترام قائلی قرار نیست در پازل آن بازی کنید، قرار است دوباره مدیریت کنید. نیازهای ساخته شده را ببینیم در عین اینکه به نحوی پاسخ می دهیم. طوری پاسخ دهیم که بدانیم اولاً اصالت با نیازها نیست.ثانیاً نیازهای فرو نهفته و فرونشسته و مغفول واقع شده ی انسان معاصر بناست دیده شود و به او تذکر دهیم که اصلا چنین نیازهایی ندارد. چنان غفلت شده که در باورش چنین نیازهایی دارد و رکنی ترین و اساسی ترین نیازهای زندگی است. لذا در عین اینکه باید ذوق و سلیقه مخاطب را ببینیم در عین حال باید تذکر به نیازهای حقیقی که مورد غفلت او هم هست بدهیم. عاشوراییان در این بخش ها گام های خوبی برداشته است ولی راه نرفته و کار نکرده و بر زمین مانده خیلی زیاد است.

باید فضا را جهادی ببینیم

-اعضای مجموعه چگونه می توانند به ارتقاء روحیه جهادی و اخلاقی دست یابند؟

روح جهادی فرع بر انگیزه است. بچه های زمان جبهه و جنگ تافته های جدا بافته نبودند، بچه های مساجد و مجموعه های فرهنگی بودند یعنی من و شما. چون انگیزه کار جهادی پیش آمده جهادی عمل کردیم. چرا انگیزه کار جهادی پیش آمد؟چون رسالت بزرگی در جلوی خودمان دیدیم. خودمان را در وسط معرکه و جهاد و جنگ دیدیم و طبیعتاً جهادی عمل کردیم. الان خودمان را در فضای جهادی حس نمی کنیم که بخواهیم جهادی عمل کنیم. باید فضا را جهادی ببینیم لذا باید طور دیگری به موضوع نگاه کنیم.چون جنگ نرم است.باید نرم نگر باشیم. اگر بخش اول صحبت هایی که در ابتدا گفته شد جدی گرفته شود و ما جای خودمان و رسالت و جایگاه تاریخی خودمان را درست بفهمیم به یقین بدانید جهادی عمل خواهیم کرد، لذا باید اصلاح دیدگاه اتفاق بیفتد.

بهشت باید محفل پایه ی شما شود

-شما به عنوان همراه بهشت نظر دهید که آیا روند جلسات بهشت و موضوعات مطرح شده موثر است؟ تا چه اندازه؟

جلسات خوبی است.دغدغه مند هستند کسانی حضور پیدا کنند که صرفاً خطیب و منبری نیستند. بیشتر مراقب هستید که سخنران خطیب باشد، توانمند باشد و بتواند جلسه را اداره کند. در دغدغه هم معرفت افزایی است. به نظرم این اتفاقات در بهشت افتاده است و جلسات ثابت هفتگی خوبی است و خیلی اوقات که موضوعی پیش رفته اید استفاده بهتری شده است. منتها در بهشت فضای هیاتی غالب است تا فضای محفلی. بهشت باید کم کم محفل پایه ی شما شود نه هیات و ای کاش جنبه ی محفلی بهشت بیشتر شود.

بهشت یکی از هیئت های نمونه است

-سبک برگزاری هیئت هفتگی عاشوراییان را چطور می بینید؟

خوب است. یک هیئت قوی، جدی و هفتگی است که البته می تواند بهتر شود. ولیکن الان یکی از هیئت های نمونه است که شاید نظیرش را نداشته باشم که جلسات هفتگی به اندازه جلسات سالیانه اهمیت داشته باشد و یکی از نقاط قوت مجموعه فرهنگی عاشوراییان است.

مجموعه عاشوراییان مجموعه ای پیشرو است

-به عنوان حرف آخر، توصیه‌هایی برای جوانان عاشورایی داشته باشید.

خیلی اهل توصیه نیستم. جوانان و همراهان جهادی ما در مجموعه فرهنگی عاشوراییان جای تاریخی خود را به خاطر برند عاشوراییان متوجه باشند و به خاطر ژن عاشوراییان بدانند که این مجموعه، مجموعه مهمی است و جای تاریخی دارد. اگر متوجه این جایگاه باشند خدمت خیلی بزرگتر و تمدن سازتری در عاشوراییان اتفاق می افتد. بدانند که رسالت بزرگی بر دوش مجموعه است. مجموعه پیش قراول و پیشرویی است. برند پیشرویی است. ژن عاشوراییان باید تکثیر شود. لازمه تکثیر، زنده ماندن ژن است و زنده ماندن ژن به زنده بودن عاشوراییان است.

قمست دوم مصاحبه را اینجا دنبال کنید.

+ دیـــدگاه