ثبت دیدگاه

رضایت مخاطبان از نظم روضه عاشوراییان

علیخاصی

نقش پررنگ دانش آموزان در بخش انتظامات؛

رضایت مخاطبان از نظم روضه عاشوراییان

۱۱ / مهر / ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸ ق.ظ

هر ساله با فرا رسیدن محرم و ویژه برنامه روضه عاشوراییان تعداد قابل توجهی از نیروهای کادر خواهران و برادران در بخش انتظامات فعالیت می کنند که مسئولیت نظم و برقراری امنیت مراسم را بر عهده دارند.

به گفته عباسعلی علی‌خاصی در بخش انتظامات قسمت برادران ۴۰ نفر مشغول به فعالیت هستند که از درب ورودی سمت خیابان تا سالن های اصلی و جنبی به صورت تیمی مسئولیت نظم دهی و راهنمایی عزاداران اباعبدالله را بر عهده دارند.

مسئول بخش انتظامات درباره مشارکت دانش آموزان در روضه عاشوراییان گفت: هر ساله بخشی از نیروهای انتظامات از دانش آموزان مقطع متوسطه می باشند که با آموزش های لازم در کنار بزرگترها، عملکرد خوبی از خودشان نشان می دهند و نیروهای با تجربه ای برای سال های آینده عاشوراییان می باشند؛ البته کفشداری های ورودی مراسم به طور کامل در اختیار دانش آموزان مقطع دبستان و راهنمایی می باشد که با توجه به حساسیت کار تا کنون هیچ مشکلی نداشته ایم و این یعنی می توان برای انجام کارها به نوجوانان اعتماد کامل داشت و از آن ها در همه بخش ها استفاده کنیم.

علیخاصی با اشاره به اینکه نیروهای ثابت قسمت انتظامات در طول سال از طریق فضای مجازی با عنوان گروهی به نام «خادمین» باهم در ارتباط هستند، بیان کرد: نیروها تمام موارد مرتبط با قسمت انتظامات را با هم در میان می گذارند و این کار در عاشوراییان همانند خیلی از کارهای دیگر به صورت تخصصی دنبال می شود و همانگونه که در پیام های مردم و بعضی از دوستان مجموعه های دیگر شنیده ایم؛ انتظامات عاشوراییان را مطلوب می دانند و از این شیوه برخورد، نظم و ترتیب جلسات، اعلام رضایت می کنند، البته ظاهر زیبای لباس ها و شال های خادمین عاشوراییان هم یکی از دلایل این موفقیت می باشد.

وی ادامه داد: هر ساله یک ماه قبل از ماه محرم جلسات حضوری با خادمین برگزار می شود و با حضور نیروهای با تجربه و استفاده از مسئولان آتش نشانی، نیروهای امنیتی و انتظامی آموزش های لازم به خواهران و برادران انتظامات داده می شود. همچنین هماهنگی لازم با نهادهای مرتبط انجام می پذیرد و با کمک و حضور نیروهای آنها امنیت کامل در جلسات برقرار است .

همانطور که اشاره شد لباس های انتظامات عاشوراییان همانند خادمین حرم مطهر امام رضا علیه السلام می باشد و با شال های ترمه، زیبایی مضاعف تری را به همراه دارد؛ در قسمت خواهران نیز مانند سایر کادر خواهران استفاده از شال ماهوت با طراحی اسلیمی و چوب پرهای یک دست استفاده می شود.

در ادامه الهه نفر مسئول انتظامات خواهران به خبرنگار عاشوراییان گفت: در بخش خواهران ۶۳ نفر نیرو انتظامات داریم که در سالن های اصلی، جانبی، راهروها، بخش حراست و کفشداری تقسیم شده اند. هر شب از ۱۸ نفر نیروی دانش آموز که ۱۰ نفر در انتظامات مراسم و ۸ نفر در کفش داری خدمت می کنند استفاده می کنیم. علاوه بر این در بخش خواهران برای آمادگی نیروها جلساتی را برنامه ریزی کردیم که با حضور مسئولان آتش نشانی برگزار شد که شامل آموزش کمک های اولیه و اطفا حریق بود. جلسه ای با حضور آقای غازی که شامل بیان نکات ویژه و تخصصی نیروهای انتظامات بود نیز برگزار شد.

وی درباره امنیت مراسم گفت: شب های اول به شکل نامحسوس و از شب چهارم به بعد به صورت همگانی بحث تفتیش را انجام دادیم و نکات امنیتی به صورت ویژه با حضور مسئول حراست که از نیروهای متخصص بودند، پیگیری می شد.

+ دیـــدگاه