ثبت دیدگاه

رویداد محرم عاشوراییان یک رسانه است

photo_2018-08-24_16-27-08

رییس شورای مرکزی عاشوراییان در گفت و گو با خبرگزاری عانا؛

رویداد محرم عاشوراییان یک رسانه است

۰۶ / شهریور / ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان جهت رویداد محرم امسال بیانیه ی مأموریتی را تدوین و تنظیم نموده است که در آن اهداف کلان، رویکردها و مخاطبان برنامه را مشخص کرده و به راهبری های محتوایی و اجرایی با توجه به خلاقیت و نوآوری، مدیریت های آموزشی و تعلیم و تربیت پرداخته است و بر مشارکت فراگیر و ابعاد انقلابی رویداد محرم تأکید دارد. رییس شورای مرکزی عاشوراییان روح الله فرشادفر طی مصاحبه ای درباره اهداف و ضرورت وجود این بیانیه می گوید.
رییس شورای مرکزی در گفت و گو با خبرگزاری عاشوراییان درباره اینکه بیانیه چه اهدافی را دنبال می کند و ضرورت وجود آن و ابلاغ به کادر اجرایی گفت: «رویداد محرم عاشوراییان» به خودی خود یک «رسانه» است؛ رسانه‌ای که سالیانه بیش از نیمی از «سرمایه‌های مادی، معنوی و اعتباری» مجموعه فرهنگی عاشوراییان در آن هزینه می‌شود و البته عمده‌ی سرمایه‌های مجموعه را نیز تولید و حفظ می‌کند. بنابراین تقویت و کیفی سازی این رسانه مانند بارش‌های مفید و مثمر در برف انبار یک کوه رفیع است که می‌تواند در طی سال و سال‌ها، نیازهای جاری روزانه‌ی دامنه آن را نیز تأمین نماید. بر این اساس رویداد محرم، فرصت‌هایی را برای عاشوراییان ایجاد می نماید که باید از آن حداکثر بهره را برد و بیانیه مأموریت محرم، برنامه ی بالادستی کیفی سازی این رویداد است.
آمادگی عاشوراییان برای مشاوره به فعالان فرهنگی
فرشادفر در ادامه افزود: این بیانیه طی ۶ ماه بحث و گفت و گو در شورای مرکزی مجموعه در مورد آینده فعالیت های عاشوراییان شکل گرفته است. مبنای طراحی بیانیه سند راهبردی مجموعه و بخش هایی از آن که به ویژگی های ممتاز مجموعه و فعالیت های آن می پردازد، است. پس این بیانیه چیزی مجزا از سایر برنامه های بالادستی نیست و گامی در مسیر تحقق سند راهبردی مجموعه است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بیانیه می تواند یک بیانیه کلی و فراگیر برای دیگر هیئات مذهبی باشد، بیان کرد: کلیت و ساختار آن ممکن است قابل الگوبرداری باشد ولی در جزییات کاملاً منطبق بر ۲۰ سال فعالیت مجموعه، اسناد بالادستی آن و بومی است اما عاشوراییان این آمادگی را دارد که در این زمینه به سایر فعالان فرهنگی اجتماعی مشاوره دهد.
پیوند با مخاطبان یعنی گفتمان سازی
این فعال فرهنگی به گفتمان سازی با بهره مندی از رویداد رسانه محرم در بیانیه و چگونگی برقراری این گفتمان پرداخت و تصریح کرد: جریان سازی وقتی شکل می گیرد که با این کلیت عمل کنیم، وقتی بتوانیم؛ بین برنامه‌های مختلف انسجام و ترتبی برقرار کنیم به حدی که کل این برنامه‌ها تبدیل به یک حرکت و یک موج اجتماعی شود، وقتی بتوانیم بین زمان‌های مختلف نسبتی برقرار کنیم و زمان‌ها را در پیوند با یکدیگر تبدیل به یادمان‌هایی برای یک هدف یا یک حقیقت کنیم و بین سطوح مختلف مخاطب درباره یک موضوع یا مفهوم، پیوندی برقرار کرده و هرکسی را در سطح خودش به نوعی درگیر با آن مفهوم یا هدف کنیم، «گفتمان ‌سازی» کرده‌ایم، نقطه مقابل گفتمان‌سازی، کار پراکنده، ابتر و بی استمرار است؛ کارهایی است که فراگیر نیست و انواع مخاطب را درگیر نکرده است. براین اساس سایر رویدادهای مجموعه هم حتماً در نسبت و تناسب با این رویداد بزرگ شکل خواهد گرفت.
وی در پایان این گفت و گو جریان سازی مجموعه فرهنگی عاشوراییان را با توجه به این بیانیه در عرصه فرهنگی و اثربخشی آن «طراحی و سازمان‌دهی حرکت‌های جریان ساز فراگیر و اثربخش اجتماعی» دانست و گفت: این مسیر رویکرد مشارکت یکی از شاخصه‌های اصلی حرکت‌های اجتماعی می‌باشد که در برنامه محرم باید جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.
کشف، سازمان‌دهی و ایجاد بستر مناسب جهت مشارکت ظرفیت‌های موجود فعالان در موضوع محوری برنامه در قالب کادر اجرایی، داوطلب و مخاطبین محرم، تبدیل امکانات خصوصی مشارکت‌کنندگان به امکانات عمومی، شبکه‌سازی مشارکت جویان و گسترش رسانه‌ای رویداد محرم؛ همگی راهکاری است که به جریان سازی کمک خواهد کرد.

+ دیـــدگاه