ثبت دیدگاه

سنگر اجتماعی راهگشای فعالیت های فرهنگی است

111

حجت‌الاسلام زائری در آیین رونمایی کتاب سنگر اجتماعی؛

سنگر اجتماعی راهگشای فعالیت های فرهنگی است

۰۴ / اردیبهشت / ۱۳۹۷ - ۵:۰۸ ب.ظ

به گزارش خبرگزاری داخلی عاشوراییان مراسم رونمایی از کتاب «سنگر اجتماعی» درس‌نامه فعالیت‌های فرهنگی دوشنبه ۲۷ فروردین ماه با حضور حجت‌الاسلام زائری، وحید ملتجی ، سیدحمیدرضا همراه و جمعی از اساتید حوزه و فرهنگ، در سالن اجتماعات خبرگزاری فارس برگزارشد.مدیر اجرایی مجموعه فرهنگی عاشوراییان این کتاب را یک مرجع کم نظیر در فعالیت های فرهنگی معرفی کرد.

کتاب سنگر اجتماعی ماحصل صحبت هایی بود که در جلسات سنگر مطرح شد.دوره آموزشی سنگر اجتماعی شامل ۲۴ جلسه بود که ۱۲ جلسه به مبانی فعالیت های فرهنگی با حضور حجت الاسلام زائری و ۱۲ جلسه دیگر با عنوان جلسات قرمز با حضور فعالین فرهنگی که در این عرصه به طور جدی سابقه خدمت فرهنگی داشتند برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام زائری با اشاره به مشکلات فعالیت‌های فرهنگی در کشور گفت: یکی از مشکلات فعالیت‌های فرهنگی در کشور این است که افراد طی یک فرایند طبیعی و پله پله با آموختن مهارت بالا نمی‌آیند و به صرف اینکه یک مسئول از کسی خوشش بیاید فردی را منصوب و یا از کسی خوشش نیاید فردی را در سمت تخصصی منصوب نمی‌کند. گاهی در حوزه فرهنگ اتفاقاتی رخ می‌دهد و آسیب‌هایی به وجود می‌آید که قابل جبران نیست حال ما باید بدانیم با زمان و امکانات محدود و از طرفی مشکلات فراوان چطور کار کنیم و اگر می‌خواهیم خوب کار کنیم باید مهارت‌هایمان را بالا ببریم. این کتاب هم با مطلوب فاصله دارد اما می‌تواند راهگشا باشد و در ادامه با جمع‌آوری بازخوردهای مخاطبان می‌توان آن را اصلاح و کامل کرد. به هر حال در این حوزه همواره ما با کمبود منبع مواجه هستیم و طیف گستره‌ای از جوانان طلبه و دانشجو که علاقه‌مند به کار فرهنگی هستند به منبع نیاز دارند.

این فعال فرهنگی کامل نشدن یک فعالیت فرهنگی را از جمله آفت‌های این حوزه دانست و گفت: متأسفانه در حوزه فرهنگ افراد راه همدیگر را ادامه نمی‌دهند مثلاً ممکن است فردی کاری را تا جایی پیش ببرد اما نفر بعدی کار او را ادامه نمی‌دهد و از اول شروع می‌کند و امیدوارم جوانان ما راهی که این کتاب طی کرده را ادامه دهند تا در ادامه شاهد شکل‌گیری منابع بهتر و کامل‌تری باشیم.

در ادامه وحید ملتجی نویسنده کتاب سنگر اجتماعی در صحبت های خود به طراحی جلسات سنگر اشاره کرد و گفت: این جلسات در ۲۴ برنامه طراحی و حدود ۳۵۰ نفر در این دوره شرکت کردند که طراحان به خوبی فضا را طراحی و از قبل همه ۲۴ جلسه طراحی و ارائه شد. این برنامه تنها یک برنامه سخنرانی صرف نبود یعنی از قبل نیازها ترسیم و در جلسات ارائه شد. در این کتاب یک نگاه سیستمی به موضوع داشتیم و کار به خوبی از یک نقطه آغاز و به یک نقطه ختم شد.

ملتجی با اشاره به نقش الگویی این کتاب در حوزه فعالیت های فرهنگی گفت: امیدوارم نهادهای مختلف مانند بنیاد خاتم که با فعالان فرهنگی ارتباط دارند برای توزیع این کتاب به ما کمک کنند. زیرا این کتاب به گونه‌ای طراحی شده که هر فعال فرهنگی در هر نقطه اعم از شهر یا روستا می‌تواند از آن به عنوان الگو استفاده کند.

در پایان این مراسم سید حمیدرضا همراه با بیان توضیحاتی درباره طراحی و اجرای جلسات سنگر گفت: بخش اول جلسه سخنرانی و بخش دوم پرسش و پاسخ بود و در این بین کلیپ‌هایی هم برای حاضران پخش می‌شد. پس از جلسه هم همه محتویات اعم از سخنرانی‌ها، کلیپ‌ها و حتی پاسخ نکاتی که حاج‌آقای زائری می‌گفت در سایت سنگر بارگذاری می‌شد. همچنین سخنرانی‌ها در قالب جزواتی هم ارائه می‌شد. به هر حال تلاش ما این بود که همه کار نوآوری باشد.این کتاب می‌تواند برای فعالان فرهنگی راهگشا باشد که با همکاری نشر احیای منتشر شده و امیدوارم باز هم شاهد اینگونه فعالیت‌ها باشیم.

+ دیـــدگاه