ثبت دیدگاه

سوگواره عاشورایی اتفاق جدید خیمه عاشوراییان

سید رسول حسینی

سید رسول حسینی:

سوگواره عاشورایی اتفاق جدید خیمه عاشوراییان

۲۰ / مهر / ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان، طبق رسم هرساله مراسم عزارداری اباعبدالله را تحت عنوان این شهر ادب دارد برگزار می کند، از این جهت گفت و گویی با سید رسول حسینی، مدیر اجرایی مجموعه فرهنگی عاشوراییان انجام شد. وی از جمله اتفاقات ویژه‌ی برنامه امسال را تلفیق نمایش‌های عاشورایی همراه با سرود دانست.

آقای حسینی درباره انتخاب موضوع و شعار ویژه برنامه دهه اول محرم گفت: با توجه به موضوع حرکت دوم عاشوراییان یعنی سبک زندگی و پرداختن به بخش‌های مختلف آن، احساس شد به مسئله ادب از جمله ادب شبکه‌های اجتماعی، استاد و شاگرد، والدین و فرزندان و دیگر وجوه آداب، کم پرداخته شده است و با توجه به این که در محرم مخاطب ما عموم مردم هستند بنابراین شعار امسال «این شهر ادب دارد» یعنی آداب در شئونات مختلف زندگی در نظر گرفته شد.

با کفش وارد نشوید

وی با اشاره به اینکه تمام برنامه‌های مراسم با محوریت آداب است خاطر نشان کرد: در غرفه‌های مختلف مراسم سعی شده آداب مختلف را نشان دهیم مثلاً آداب خرید و فروش یا در بحث ادب هیئت، امسال کفش داری در نظر گرفته شده است بدین دلیل که احترام و ادب هیئت این اقتضا را دارد که کفش وارد مراسم نشود. بنابراین تمام طراحی مراسم، تبلیغات و سخنرانی با محوریت آداب ادب است.

دعوت از مخاطبان با پیام صوتی برای اولین بار

در بحث تبلیغات، مدیر اجرایی مجموعه فرهنگی عاشوراییان بیان کرد: با توجه به این که تبلیغات محرم یک کار فرهنگی است و در فضاسازی شهر خیلی تأثیرگذار می باشد، در این بخش سرمایه گذاری زیادی انجام می‌شود که در دو بخش سطح شهر و فضای مجازی صورت می گیرد. علاوه براین برای اولین بار پیام صوتی برای دعوت از مردم ارسال خواهد شد، همچنین در زمینه‌ی شعار کمپین ادب راه اندازی شده است که در این فضا تولیدات مختلف مجازی با موضوع ادب مانند کلیپ تصویری، عکس و پیام کوتاه ارائه می‌شود. همچنین از دوستان خواسته می‌شود که عکس‌هایشان را در زمینه رعایت آداب یا حتی بی‌ادبی هایی که در سطح شهر اتفاق می افتد بفرستند تا در این کمپین از آن استفاده شود.

ارائه سبک جدیدی از سرود

این فعال فرهنگی افزود: بعد از چندسال برگزاری نمایش‌های عاشورایی و همچنین اضافه کردن آیتم سوگواره در سال گذشته و تأکید مقام معظم رهبری بر قابلیت‌های سرود به این نتیجه رسیدیم که امسال تلفیقی از نمایش‌های عاشورایی به همراه سرود داشته باشیم و برنامه این است که همزمان با اجرای سرود برخی از قالب‌های نمایشی عاشوراییان بر روی سن اجرا شود. نکته‌ی ویژه در زمینه‌ی اشعار امسال این است که شعرها قالب سنتی دارد یعنی قالبی که مداحان قدیمی کار می‌کردند و سبک جدیدی از سرود ارائه می‌شود.

موج آفرینی سبک زندگی با پذیرایی محرم

در بحث پذیرایی آقای حسینی اظهار کرد: «که نگاه ما به پذیرایی نگاه فرهنگی است و با پذیرایی محرم می‌خواهیم موج آفرینی کنیم و روند صحیح غذاخوردن را ترویج دهیم و تا آنجایی که توان مالی داشته باشیم در این بحث فعال می‌شویم. در این زمینه ایده بسیار داریم ولی متأسفانه از نظر مالی امکان اجرای آن برای ما مقدور نیست.» وی همچنین از بسته بندی دمنوش‌ها تحت عنوان «به سبک زندگی دینی بنوشید» و ارائه‌ی آن به مردم جهت مصرف در طول سال خبر داد.

مدیر اجرایی ستاد محرم امسال به محصولات جدید عاشوراییان از جمله تسبیح عاشوراییان که به نوعی دستبند هم می‌باشد و کتاب سنگر اجتماعی اشاره کرد و در زمینه برنامه زنده تلویزیونی که برای سال دوم قرار است اجرا شود گفت: «با توجه به استقبال خیلی خوبی که از این برنامه در سال گذشته شد برآن شدیم در مورد آیتم‌های این برنامه پیش‌تولیدی داشته باشیم. همچنین زمان برنامه از ۶۰ دقیقه به ۹۰ دقیقه تغییر کرده و با عنوان هیئت تلویزیونی «این شهر ادب دارد» و کارشناسی حجت الاسلام شهاب مرادی با شبکه اصفهان همکاری خواهیم کرد.»

رضایت ۹۳ درصدی مخاطبان از عاشوراییان

در پایان مدیر مجموعه فرهنگی عاشوراییان از رضایت ۹۳ درصدی مخاطبان از برنامه ی محرم سال گذشته خبر داد و از مردم خواست که در بحث موج آفرینی‌ها به این مجموعه فرهنگی کمک کنند، به علاوه ایده‌ها و پیشنهادات خود را حتماً یا به صورت مستقیم در مراسم و یا در شبکه های اجتماعی با ما طرح کنند.

+ دیـــدگاه