ثبت دیدگاه

شروع تحولات فرهنگی مذهبی اصفهان با عاشوراییان

وحید ملتجی

در آستانه 20 سالگی؛

شروع تحولات فرهنگی مذهبی اصفهان با عاشوراییان

۲۸ / شهریور / ۱۳۹۷ - ۶:۲۲ ب.ظ

چهارمین جلسه ویژه خادمین خواهر ۲۷ شهریورماه مصادف با شب نهم روضه عاشوراییان با حضور وحید ملتجی رییس شورای سیاست گذاری این مجموعه فرهنگی برگزار شد. وی در این جلسه به ۲۰ سالگی عاشوراییان و اهداف تأسیس آن پرداخت.

ملتجی پس از گپ و گفتی با خادمین به ۲۰ سالگی عاشوراییان اشاره کرد و گفت: بیست سال پیش در چنین روزهایی البته به لحاظ قمری تولد عاشوراییان بود، یعنی جشن تولد عاشوراییان هر ساله در محرم اتفاق می افتد؛ چون اولین سال برنامه ها در دهه اول محرم شکل گرفت. ان شاء الله که شما هم هر سال در این همایش سالانه حاضر شوید و همراه با مجموعه پیر شوید.

رییس شورای سیاست گذاری این مجموعه فرهنگی در ادامه افزود: عاشوراییان از روز تأسیس دو هدف را دنبال کرده و اکنون هم ادامه همان اهداف را به جلو می برد: اول «تعظیم شعائر دینی» به معنای بزرگداشت مناسبت های دینی اما متفاوت با چیزی که در جامعه رخ می دهد که تلاش شده به صورت هنری این اتفاق بیافتد.

وی با اشاره به تحولات فرهنگی مذهبی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: بسیاری از اتفاق هایی که امروزه شما در شهر اصفهان و در دهه‌ی اول مشاهده می کنید، شامل گروه های فرهنگی و هیئاتی که کمی جوان تر هستند، اگر کاری انجام می دهند ماحصل این نگاهی بود که عاشوراییان از بیست سال پیش شروع کرد یعنی به لحاظ انتخاب شعار، گرافیک، طراحی، سخنرانی ها و…

وحید ملتجی درباره حضور نوجوانان در عاشوراییان گفت: در نهایت تلاش این بود که مجموعه بتواند با نوجوان ها یعنی سنین ۱۲سال به بالا ارتباط خوبی برقرار کند؛ در پنج سال اول تقریباً نوجوانانه بود، اما بعضی از افراد ماندند و طبیعتاً رده ی سنی مجموعه هم بالاتر رفت و تبدیل به بزرگسال شد؛ البته نگاهی که قرار بود مجموعه در مورد نوجوان‌ها داشته باشد، هنوز وجود دارد و هر ساله تلاش می شود مقداری به روز شود و بر تعداد جوان ها و نوجوانان اضافه شود.

رشد شخصیتی نوجوانان هدف اصلی عاشوراییان

این فعال فرهنگی اضافه کرد: چیزی که مهم تر از این هدف است و شاید اصلی تر و در دل این هدف قرار دارد، تربیت نیروی انسانی است؛ به این معنا که نوجوان ها با ورود به هیئت بعد از چند سال تبدیل به افراد با مهارت می شوند، مهارت در زمینه ی ارتباط با دیگران، یادگیری تخصص ها و مهارت‌های دینی و دینداری تا در نهایت این نوجوان به روز با تخصص و دین داری بتواند در جامعه ورود پیدا کند. این هدف اصلی عاشوراییان بود که افراد در این مجموعه به صورت جمعی رشد کنند و در جامعه جلوتر باشند.

ملتجی در پایان صحبت هایش متذکر شد: این حضور شما به صورت خادم در این ماه نشان از حرکت در این مسیر و اتفاق بزرگی است و جایگاه والایی دارد. این ده روز خادمی باعث می شود که رشد شما سریع اتفاق بیافتد و راحت تر به جلو حرکت کنید و تا پایان عمر تلاش کنید تا آن را افزایش دهید؛ مانند اخلاق و…

کار جمعی با سختی هایی روبروست و ما باید در این جمع برای رشد شخصیتی خود کمک کنیم که به مراتب آسان تر از رشد فردی است. ما این جا هستیم برای این که با کمک یکدیگر پله پله خود را بالاتر ببریم و ضمن ارتباط با مردم، به ارتباط با خود هم توجه نموده و به تعبیری مراقبت داشته باشیم و در این چند روز محرم با هم کمک کنیم این اتفاق بیافتد.

+ دیـــدگاه